Biokominek, czyli ekologiczny kominek bez komina

Kominek bez konieczności składowania opału, bez brudu, sadzy, bez wydzielających się zapachów i dymu. Takie atuty posiada kominek gazowy. Jeśli do tych wszystkich zalet chcielibyśmy dołączyć jeszcze brak konieczności podłączenia do komina, to nasz wybór powinien paść na biokominek.

Biokominek możemy umieścić prawie wszędzie, także we wnętrzach z tradycyjnym systemem wentylacyjnym. Jedyne ograniczenie dotyczy szczelności pomieszczeń - biokominek nie może zostać wstawiony do wnętrza pozbawionego dopływu świeżego powietrza. Opałem w tym przypadku jest płynne lub żelowe paliwo na bazie alkoholu. Spalając się, nie wytwarza dymu i nie wydziela żadnych brudnych pozostałości w postaci na przykład popiołu. A co chyba najważniejsze – biokominek nie wymaga podłączenia do komina spalinowego, co sprawia, że tego rodzaju urządzenie nie musi być przypisane do jednego pomieszczenia. Mniejsze, przenośne biokominki można umieścić w dowolnym miejscu - w salonie, sypialni lub na tarasie.

Biokominki to niebanalne, designerskie elementy dekoracji wnętrza
www.hometrendesign.com
Biokominki to niebanalne, designerskie elementy dekoracji wnętrza

 

Rodzaje biokominków

Stosowane w biokominkach paliwo występuje w postaci żelu lub płynu. Ten pierwszy zwykle jest sprzedawany w puszkach, które następnie umieszcza się w palenisku. To wygodny sposób, który nie grozi rozlaniem paliwa. Drugi rodzaj opału wlewa się bezpośrednio do zbiornika w kominku. Czas jego spalania zależy od rodzaju palnika oraz wielkości płomienia, jaki ustawimy. Efektem spalania bioetanolu są: ciepło, para wodna i dwutlenek węgla. Ten ostatni powstaje w ilościach zbliżonych do tych, które są efektem oddychania dorosłego człowieka, nie stwarza więc żadnego zagrożenia.

W biokominku jest spalane płynne lub żelowe paliwo na bazie alkoholu. Biokominek możemy umieścić w każdym wnętrzu posiadającym dopływ świeżego powietrza. 

Na rynku są dostępne gotowe do użycia, przenośne kominki o stosunkowo niewielkich wymiarach (przypominające na przykład lampiony), paleniska, które można zawiesić na ścianie, wbudowane w meble (zazwyczaj w stoliki) oraz kominki do zabudowy. W oparciu o palenisko bio może bowiem powstać normalnych rozmiarów kominek z dowolnie wybraną i zaprojektowaną, bezpieczną obudową. A jeśli dodatkowo zostanie otoczony materiałami o właściwościach akumulacyjnych, to będzie mógł gromadzić ciepło, które będzie oddawane do pomieszczenia jeszcze przez jakiś czas po wygaszeniu płomienia

Nastrojowy ogień bez brudu, sadzy i dymu zapewni tylko biokominek
www.designhome.pics
Nastrojowy ogień bez brudu, sadzy i dymu zapewni tylko biokominek

 

Dla kogo biokominek?

Na to pytanie nasuwa się prosta odpowiedź: dla każdego. A szczególnie - dla inwestorów, którzy z różnych względów nie mogą zamontować u siebie tradycyjnego kominka. Biokominek może bowiem urozmaicić wnętrze domu jednorodzinnego, ale wyjątkowo atrakcyjną propozycję przedstawia dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, gdzie podłączenie tradycyjnego kominka nie wchodzi w rachubę. Aby go zamontować, nie trzeba ubiegać się o żadne pozwolenia. Jeśli więc ktoś chce się cieszyć widokiem prawdziwego ognia, a przy tym czuć się zwolnionym z mniej przyjemnych obowiązków związanych z rozpalaniem i czyszczeniem, to biokominek jest doskonałą odpowiedzią na te potrzeby.

Na rynku są dostępne gotowe do użycia przenośne kominki o stosunkowo niewielkich wymiarach, paleniska, które można zawiesić na ścianie, wbudowane w meble, a także kominki do zabudowy. 

Na dodatek tego rodzaju urządzenia są naprawdę na każdą kieszeń. Ich ceny rozpoczynają się od 500 zł, a kończą na kilku tysiącach złotych. Nieco mniej ekonomicznie przedstawia się jednak jego eksploatacja, zwłaszcza, gdyby ktoś chciał potraktować biokominek jako stałe, dodatkowe źródło ogrzewania. Trzeba przy tym także pamiętać, że daje nieco mniej ciepła niż tradycyjne palenisko, ale za to nie wysusza powietrza. Przeciwnie – para powstająca przy okazji spalania biopaliwa nawilża powietrze, podnosząc komfort przebywania w pomieszczeniu. Biokominek to jednocześnie bardzo ciekawy, designerski element wnętrza.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.