Bujna roślinność w ogrodzie zimowym

Zielony ogród z mnóstwem kwiatów, gdy za oknem pada śnieg? Jest to możliwe, jeśli odpowiednio zadbamy o rośliny. Pielęgnacja roślin hodowanych w ogrodzie zimowym jest nieco trudniejsza niż w zwykłym ogrodzie, ponieważ zdane są jedynie na naszą pomoc.

Planując budowę ogrodu zimowego, należy zapewnić harmonię pomiędzy architekturą, roślinnością i człowiekiem. Aby cieszyć się przez cały rok pięknym, kwiecistym, pachnącym ogrodem, należy zapewnić odpowiednie rozmieszczenie roślin w ogrodzie, optymalną wielkość donic oraz bogatą w składniki mineralne glebę. Pamiętać należy także o właściwym doborze roślin, które będą dobrze się rozwijały w warunkach panujących w naszym ogrodzie zimowym.

Wybór gatunków roślin do ogrodu zimowego

Wybierając gatunki roślin do ogrodu, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość pomieszczenia, oświetlenie, temperaturę oraz zapotrzebowanie na wodę.Do takich należą przede wszystkim gatunki egzotyczne, takie jak storczyki. Musimy jednak pamiętać o zapewnieniu pozostałych warunków dla prawidłowego rozwoju rośliny. Przykładowo, uwielbiające wilgoć storczyki źle znoszą także nadmiar wody, co powoduje u nich choroby.

Pamiętajmy, że rośliny uprawiane w ogrodach zapewniają przyjemny mikroklimat dzięki lepszej klimatyzacji pomieszczenia, zwiększeniu wilgotności powietrza, która ochładza pomieszczenie, oraz poprawie jakości powietrza. Dodatkowo zapachy kwiatów i liści działają na nasze zmysły odprężająco i uspokajająco. Duże rośliny dają naturalny cień zapewniający przyjemny chłód zwłaszcza latem, a różnorodność barw kwiatów i kształtów liści urozmaica i dekoruje wnętrze pomieszczenia.

www.sxc.hu

Rośliny mało wymagające

Jeśli nie mamy czasu codziennie doglądać roślin, wybierzmy te, które wymagają mniejszej uwagi. Żeby zapewnić regularność zabiegów pielęgnacyjnych, można także niektóre czynności zautomatyzować. Montując sterowniki i czujniki poziomu wilgoci, zapewnimy automatyczny system nawadniania, który przyda się szczególnie wtedy, gdy wyjeżdżamy na urlop i nie chcemy powierzać opieki nad roślinami sąsiadom. W ciepłe, słoneczne dni rośliny należy podlewać codziennie, niektóre nawet dwa razy dziennie. Pamiętajmy jednak, że lepiej to robić rano lub wieczorem, kiedy promienie słoneczne nie będą tak intensywne, dzięki czemu woda nie będzie parowała i dotrze do korzeni. W chłodniejsze dni można podlewać rośliny rzadziej, czyli co dwa, trzy dni. Jesienią i zimą częstotliwość podlewania powinniśmy ograniczyć, należy jednak zwrócić uwagę, by ziemia nie była za sucha.

Regularne nawożenie

Tym, czego potrzebują rośliny oprócz wody, są nawozy. Należy je stosować co dwa, trzy tygodnie w okresie od marca do września. Jednak trzeba pamiętać, że roślin nie powinniśmy nawozić od razu po posadzeniu. Dajmy roślinie miesiąc, by mogła się zaaklimatyzować. Jesień i zima to czas odpoczynku, wtedy nie stosujemy nawozów.

Ochrona przed przegrzaniem

Dużym zagrożeniem dla roślin w ogrodzie jest zbyt silne nasłonecznienie, które powoduje nadmierny wzrost temperatury w szklanym ogrodzie. Aby nie doprowadzić do oparzeń na liściach oraz ich żółknięcia, należy zadbać o odpowiednie zacienienie pomieszczenia. Niezbędny będzie montaż rolet lub żaluzji, które nie przepuszczą promieni słonecznych. Schłodzić rośliny możemy także poprzez zraszanie, które powinniśmy wykonywać codziennie lub nawet kilka razy dziennie w przypadku dużych upałów. Jednak należy pamiętać, że nie możemy zraszać roślin wystawionych na silne działanie słońca, ponieważ to mogłoby doprowadzić do poparzenia liści. Warto więc zraszanie połączyć z podlewaniem.

Rozrastanie się roślin

Rośliny właściwie pielęgnowane w ogrodach zimowych rozrastają się. Brak miejsca spowodowany zbyt gęstym rozmieszczeniem łodyg i liści zahamuje prawidłowy rozwój. Zachodzące na siebie liście zasłonią dostęp innym do światła, co może spowodować uszkodzenie roślin, zmianę zabarwienia, więdnięcie, usychanie i opadanie. Zbyt duże drzewa i krzewy oraz wysokie rośliny zielne możemy przyciąć, jednak pnącza i rośliny rozrastające się za pomocą pędów i kłączy należy okopać. Poza tym doglądając roślin, musimy regularnie usuwać uschnięte i zżółknięte liście, a także więdnące kwiaty. Sadząc rośliny koło siebie, powinniśmy zwrócić uwagę na ich wymagania oraz szybkość rozrastania, aby zapobiec zbyt ekspansywnemu rozwojowi jednej z nich, która zakryje tę wolniej rosnącą.

Atak szkodników

Najgroźniejsze dla roślin są szkodniki, które atakują zwłaszcza rośliny w złej kondycji. Rośliny właściwie odżywiane, które żyją w odpowiadającym im klimacie, rzadko chorują i ulegają atakowi szkodników. Bardzo ważne jest wczesne zauważenie i rozpoznanie szkodników. Jest to możliwe, gdy regularnie obserwujemy rośliny. Kupując nową roślinę do naszego ogrodu, powinniśmy ją na kilkanaście dni odseparować, zanim posadzimy ją obok innych. Taka kontrola pozwoli wykryć, czy jest ona zdrowa i czy nie rozwijają się na niej szkodniki. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na spód jej liści, szczyty pędów i pąki kwiatowe. Jeśli po tygodniu nie zauważymy nic podejrzanego, możemy roślinę wprowadzić do naszego ogrodu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.