Ciepła buda dla psa pilnującego domu

Psy, które przebywają dużą ilość czasu na zewnątrz, powinny posiadać własny, bezpieczny kąt. A tym może być dobrze zaprojektowana buda. Na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych obiektów tego typu, jednak nie zawsze są one dostosowane do naszego pupila. W artykule pokazujemy więc krok po kroku, jak zbudować i ocieplić budę dla psa.

Jeśli buda będzie wygodna i postawiona we właściwym miejscu, istnieje szansa, że pies sam się do niej przekona i chętniej będzie spędzał czas na dworze. Aby zapewnić czworonogowi dużo ruchu, powinniśmy pozwolić mu swobodnie poruszać się po ogrodzie. W przypadku gdy włożyliśmy sporo pracy w posadzenie klombów czy rabat z kwiatami, warto wybudować wybieg dla psa z płotkiem ograniczającym dostęp do roślin w ogrodzie. Nie można jednak zapomnieć, że jeśli pies znajduje się przez cały czas na zamkniętym, niewielkim terenie, będziemy musieli regularnie wyprowadzać go na spacery.

Pies w budzie z dodatkowym przedsionkiem
Pies w budzie z dodatkowym przedsionkiem

Wymiary budy dla psa – jak dopasować?

  • Najprostszym sposobem na ustalenie wymiarów, jest zmierzenie legowiska, w którym pies przebywa. Jeżeli takiego nie posiadamy, możemy zmierzyć zwierzę wtedy, gdy śpi. Wymiary samej budy powinny być co najmniej o 20 cm większe od uzyskanych wyników.
  • Pamiętajmy, aby uwzględnić także wymiary wejścia. Projekt budy powinien być dopasowany do gabarytów psa. Dlatego musimy – przed zaprojektowaniem obiektu – zmierzyć psa od karku do ziemi. Do uzyskanej wartości dodajemy przynajmniej 5 cm.
  • Kolejny krok to zmierzenie szerokości psa – do niej znowu dodajemy dodatkowe centymetry (w tym przypadku ok. 10 cm).
  • Wysokość budy dla psa powinna być od niego większa o co najmniej kilka centymetrów (mierzymy ją na wysokości głowy pupila).

Ocieplenie budy dla psa – co trzeba wiedzieć?

Drugim etapem jest ustalenie, jak często pies będzie przebywał na zewnątrz. Jeżeli jest to tylko sporadyczne, w zupełności wystarczy budowa obiektu nieocieplonego. Jeśli jednak pies będzie spędzał dużo czasu w ogrodzie, konieczna jest dobra izolacja budy, ponieważ wtedy zapewnimy zarówno lepszą ochronę przed warunkami atmosferycznymi, jak i zwiększymy komfort.

Jeśli pies będzie spędzał dużo czasu w ogrodzie, konieczna jest dobra izolacja budy.

Poza standardowym ociepleniem podłoża, ścian i dachu, warto dodatkowo zastosować specjalne maty izolacyjne. Tego typu maty są bardzo łatwe w montażu – mocuje się je za pomocą rzepów. Ponadto świetnie przylegają do ścian, co jeszcze bardziej poprawia izolację przed zimnem i wilgocią.

Jak zbudować ocieplaną budę dla psa? Instrukcja krok po kroku

Do budowy będziemy potrzebować wiertarkę, pilarkę, metrówkę, szlifierkę oraz poziomnicę. Jeżeli planujemy dodatkowo wykonać pokrycie z gontu bitumicznego, warto także dołączyć do wyposażenia palnik gazowy.

Konstrukcja budy dla psa
GardenPlansFree
Konstrukcja budy dla psa

Krok 1: Budowa podłoża budy dla psa

Prace rozpoczynamy od zbudowania podstawy budy. Musimy w tym kroku utworzyć szkielet z krawędziaków. Przygotowaną wcześniej (zaimpregnowaną) płytę OSB montujemy od spodu. Pamiętajmy, aby zaraz pod płytą umieścić folię izolacyjną, która zabezpieczy budę przed wilgocią z gruntu. Gdy szkielet podłogi jest już gotowy, montujemy w nim płyty styropianowe, by następnie położyć na wierzchu płytę OSB.

Prace rozpoczynamy od zbudowania podstawy budy. Musimy w tym kroku utworzyć szkielet z krawędziaków.

Pamiętajmy, aby dobrze dostosować wielkość podstawy – nie musi ona równać się rozmiarami wnętrza, ale lepiej, aby była delikatnie większa. Pozostałe boki płyty będzie można później przyciąć i oszlifować.

Uwaga! Płytę OSB należy zaimpregnować dopiero po jej docięciu!

Krok 2: Budowa ścian budy dla psa

Kolejny krok to montaż szkieletu z krawędziaków na uprzednio przygotowanej podstawie. Po wykonaniu szkieletu ścian, docinamy odpowiednio płyty OSB. Będziemy potrzebować w tym celu:

 

  • podwójne, pełne płyty do montażu na ściany boczne,
  • jedną pełną płytę na ścianę tylną,
  • jedną płytę z wycięciem na wejście na ściankę przednią.

Gdy już wytniemy płyty OSB, zaczynamy montować ściany wewnętrzne. Kolejny krok to układanie ocieplenia ze styropianu - montujemy je na stelażu. Ostatnia czynność to montaż ścian zewnętrznych.

Krok 3: Budowa dachu budy

Większość osób buduje dach budy, łącząc go bezpośrednio ze szkieletem ścian. To rozwiązanie łatwe i popularne, jednak niekoniecznie praktyczne. Dostęp przez niewielki otwór do wnętrza budy, jest bardzo utrudniony, przez co dezynfekcja i sprzątanie nie będą należeć do najłatwiejszych. Rozwiązaniem jest budowa dachu zdejmowanego. W takim przypadku możemy łatwo unieść zadaszenie, uzyskując do wnętrza dostęp.

Większość osób buduje dach budy, łącząc go bezpośrednio ze szkieletem ścian. To rozwiązanie łatwe i popularne, jednak niekoniecznie praktyczne.

Etap konstrukcyjny budowy dachu przebiega podobnie, jak w przypadku poprzednich. Pierwszym krokiem jest utworzenie stelaża z krawędziaków, w konstrukcji dwuspadowej. Do niego montujemy następnie płytę OSB od wewnątrz. Na stelażu umieszczamy ocieplenie ze styropianu i przechodzimy do montażu zewnętrznej płyty OSB. Warto zaprojektować dach tak, aby mógł klinować się w miejscu styku ze ścianami budy – unikniemy wtedy jego przemieszczania się.

Jeżeli dach montujemy jako osobną konstrukcję, niepołączoną z resztą budy, musimy zainstalować specjalne zawiasy, które będą dach przytrzymywać i chronić przed wiatrem. Warto również wykończyć dach gontem bitumicznym, który ochroni konstrukcję przed przenikaniem wilgoci oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Konstrukcja budy dla psa
Dogaholic
Konstrukcja budy dla psa

Gdzie umieścić budę dla psa?

Zarówno buda z ociepleniem, jak i bez niego, musi być zlokalizowana w miejscu zacienionym, ponieważ jej wnętrze nagrzewa się bardzo szybko. Najlepiej więc umieścić ją pod drzewem bądź budynkiem.

Warto również wziąć pod uwagę orientację wejścia obiektu względem stron świata. Jest to o tyle ważne, że odpowiednia lokalizacja pozwoli zminimalizować efekty deszczów czy wiatru. W Polsce zwykle wiatry nadchodzą z zachodu, dlatego korzystne wydaje się umieszczenie frontu na stronę wschodnią.

Jeżeli dach montujemy jako osobną konstrukcję, niepołączoną z resztą budy, musimy zainstalować specjalne zawiasy, które będą dach przytrzymywać i chronić przed wiatrem.

Uwaga! Buda nie może być umieszczona na nieosłoniętej ziemi! Jeśli o to nie zadbamy, szybko doprowadzimy do zawilgocenia podstawy – a co za tym idzie – pozostałej części budy. Warto położyć pod budę europaletę lub stelaż z desek.

Wykończenie wnętrza budy dla psa

W budzie warto umieścić na podłożu materiał, który zwiększy komfort psa. Możemy wybierać spośród materacy, leżanek i podobnych wodoodpornych produktów. Dodatkowo wnętrze możemy wyłożyć kocami. Niestety ten materiał szybko absorbuje wilgoć i jest trudny do zachowania czystości. Niektórzy ścielą wnętrze również słomą – jednak i tu znajdziemy wiele wad. Słoma jest bowiem nietrwała, wydziela pyłki i może nawet prowadzić do zapalenia spojówek u psa.

W budzie warto umieścić na podłożu materiał, który zwiększy komfort psa. Możemy wybierać spośród materacy, leżanek i podobnych wodoodpornych produktów.

Styropian dobrze zabezpieczy budę przed zimnem
Styropian dobrze zabezpieczy budę przed zimnem

Drzwiczki do budy – dodatkowa ochrona izolacyjna

Chcąc zwiększyć izolacyjność cieplną budy oraz ochronę przed warunkami atmosferycznymi, możemy zamontować w wejściu uchylne drzwiczki. Pamiętajmy jednak, aby w okresie letnim całkowicie je wymontować lub pozostawiać ciągle otwarte – zapewni to cyrkulację powietrza i ochroni przed przegrzaniem.

Komentarze

  • Gość 2023-10-24T18:29:19.218Z

    miałby ktoś projekt budy dla labladora