Czy pompa ciepła jest opłacalna?

Pompa ciepła to nowoczesny sposób ogrzewania, którego działanie jest oparte o efektywne wykorzystywanie energii odnawialnej. Pobiera ciepło z gruntu, wody lub powietrza, za które nie trzeba płacić. Czy koszt zakupu zostanie zrekompensowany niskim kosztem eksploatacji urządzenia?

Działanie pompy ciepła

Pompa ciepła wykorzystuje do ogrzewania domu ciepło pobrane z tak zwanego dolnego źródła, czyli otoczenia, a więc z powietrza, wody oraz gruntu, i przekazuje je do górnego źródła, czyli instalacji grzewczej. Pompa nie potrzebuje żadnego paliwa, a jedynie prądu, który jest niezbędny do napędu sprężarki pompującego energię cieplną z otoczenia.

www.yogico.pl
Pobiera ona jednak kilkakrotnie mniejszą ilość energii elektrycznej od ilości energii w postaci ciepła przekazywanego do pomieszczeń – na każdą kilowatogodzinę dostarczonego ciepła przypada ok. 0,25–0,5 kWh. A zatem eksploatacja pompy ciepła jest o wiele tańsza niż kotła na olej czy gaz.

Pompa ciepła wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Ten nienaturalny kierunek przepływu ciepła jest możliwy dzięki dostarczanej w sprężarkowych pompach ciepła energii mechanicznej lub w pompach absorpcyjnych energii cieplnej. W pompach sprężarkowych ciepło jest pobierane przez roboczy czynnik termodynamiczny w parowniku, w którym czynnik odparowuje i trafia do sprężarki, gdzie rośnie temperatura czynnika, która jest oddawana w skraplaczu.

Zalety pompy ciepła

Oprócz podstawowej zalety, czyli dostarczania energii z niewyczerpalnego źródła, istotnym plusem jest wygoda i czystość w użytkowaniu. Instalacja pompy ciepła nie wymaga komina czy dodatkowego systemu wentylacji. Poza tym nie wydziela zapachów, pracuje cicho i nie potrzebuje żadnych okresowych przeglądów czy konserwacji. Ponadto jest bezpieczna dla środowiska, ponieważ nie zanieczyszcza otoczenia. Dzięki wykorzystaniu ciepła z gruntu, wody i powietrza pozwala uniezależnić się od zapotrzebowania na paliwo. Co najważniejsze, sprawność pompy ciepła nie spada w miarę eksploatacji, lecz jest stała.

Koszty zakupu i eksploatacji pompy ciepła

Efektywność pomp ciepła różni się w zależności od ich rodzaju. Aby pompa pracowała optymalnie, powinna być dobrana względem zapotrzebowania domu na ciepło. Niewłaściwe dobranie pompy sprawi, że koszt eksploatacji znacznie się podwyższy. Najmniejszą efektywnością cechują się pompy powietrzne, które są najłatwiejsze w instalacji. Efektywniejsze w użytkowaniu są pompy wodne, które wymagają dostępu do zbiornika wodnego, oraz gruntowe wymagające bardziej skomplikowanej instalacji na działce. Można przyjąć, że ogrzewanie domu pompą ciepła jest bardziej ekonomiczne niż piecem na propan, olej opałowy czy elektrycznym. Jednak biorąc pod uwagę koszt zakupu i montażu instalacji, ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła będzie droższe niż w wypadku pieca na gaz ziemny, węgiel czy biomasę.

Komentarze

  • roman 2018-01-23T15:51:36Z

    pompę ciepła i instalacje trzeba wymieniać po 25 latach a zwrot i oszczędności 25 lat teraz mam 40 czy będzie mnie stać na taki remont w wieku 65 lat