Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Jeszcze do niedawna zatrudnienie architekta wnętrz było luksusem. Dziś w wyniku boomu budowlanego oraz rosnących wymagań inwestorów wzrósł popyt na tego typu usługi, przez co powstało więcej biur projektowych, a ceny stały się konkurencyjne. W czym może nam pomóc architekt wnętrz?

Do niedawna na zatrudnienie architekta wnętrz mogli sobie pozwolić jedynie nieliczni. Ze względu na mały popyt nie było wiele biur projektowych, które zajmowałyby się architekturą wnętrz. Najwięcej architektów otwierało swoje biura w większych miastach, przez co ich usługi nie były dostępne dla wszystkich. Poprzez powstawanie nowych biur projektowych ze względu na szybki rozwój rynku nieruchomości oraz coraz większą świadomość inwestorów i potrzebę połączenia funkcjonalności z estetyką te usługi stały się tańsze, a przez to bardziej dostępne.

Czy potrzebny jest architekt?

W dyskusji na temat tego, czy warto zatrudnić architekta wnętrz, pojawiłoby się z pewnością zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników takiego rozwiązania. Przeciwnicy twierdzą, że każdy ma zmysł estetyczny i potrafi samodzielnie sprostać zadaniu, jakim jest aranżacja wnętrza. Według nich szkoda wydawać pieniądze na zatrudnianie architekta, bowiem aby dobrze czuć się w domu, powinien być on urządzony zgodnie z naszym gustem, a ten znamy najdokładniej my sami. Ale czy to na pewno wystarczy?

Stworzenie wnętrza, które będzie nie tylko funkcjonalne i wygodne, ale także eleganckie, dopasowane do indywidualnego gustu i jednocześnie harmonijne, nie jest łatwe. Ze względu na to, że na rynku dostępny jest ogromny wybór materiałów wykończeniowych, a ilość materiałów, które trzeba zestawić ze sobą, jest ogromna, trudno czasem przewidzieć, czy wszystkie elementy we wnętrzu będą do siebie pasować. Dobierając samodzielnie podłogi, kolory ścian, meble i inne elementy dekoracyjne, można łatwo popełnić błąd, który będzie odczuwalny przez wiele lat.

Architekt ma większą wiedzę i doświadczenie w urządzaniu wnętrz, dobrze orientuje się, jakie materiał są dostępne na rynku, i zna najnowsze trendy. Dobry architekt zrealizuje naszą wizję, proponując ciekawe rozwiązania, które pozwolą osiągnąć oryginalny efekt. Ponieważ zna wiele sztuczek wykorzystywanych przy projektowaniu wnętrz, potrafi przekształcić nawet mały, wydawać by się mogło, że nieustawny pokój w ciepłe, przyjazne wnętrze. Podpowie nam, jak podzielić wnętrze, jednocześnie go nie zamykając. Zna bowiem sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie lub zmniejszenie wnętrza. Każde zaproponowane rozwiązanie będzie dopasowane względem gustu i oczekiwań inwestora. Architekt wnętrz doskonale wie, co zrobić, by wnętrze było oryginalne i oddawało charakter właściciela.

Jak współpracować z architektem?

Spośród wielu ofert dostępnych w prasie branżowej czy w Internecie trudno będzie zdecydować się na konkretną. Warto wybrać osobę poleconą przez znajomych, którzy byli zadowoleni ze współpracy i otrzymanych efektów. Dobrym pomysłem będzie także przejrzenie specjalistycznych forów internetowych. Kontaktując się z architektem, zapytaj o dotychczasowe prace. Poproś o udostępnienie projektów konkretnych wnętrz lub zdjęcia z realizacji.

Jeśli wahasz się, czy zatrudnić architekta wnętrz, policz, jaki procent kosztów urządzenia domu stanowi honorarium architekta. Jeśli to tylko kilka procent, warto ponieść taki koszt, ponieważ współpraca z architektem pozwoli uniknąć wielu pomyłek oraz ewentualnych drogich poprawek.

Po zdecydowaniu się na konkretnego architekta określ od razu, jaki budżet chcesz przeznaczyć na aranżację wnętrza. Dzięki temu będzie wiedział, na co może sobie pozwolić podczas projektowania. To nieprawda, że niewielki budżet, nietypowy plan mieszkania czy wykorzystanie starych mebli są ograniczeniem. Te rzeczy będą dużym wyzwaniem dla architekta, przez co wyzwolą jego kreatywność. Nie należy pozbywać się starych mebli. Projektant podpowie, jak można je odrestaurować i umiejętnie wkomponować we wnętrze. Ważne jest umiejętne dysponowanie budżetem. Warto skonsultować z architektem, na czym warto zaoszczędzić, a na czym się to nie opłaca.

Zanim architekt przystąpi do pracy, przedstaw mu, czego oczekujesz, jaki styl lubisz, jakie elementy są dla ciebie ważne. Wnętrze musi przecież odpowiadać indywidualnym gustom właściciela. Dobra współpraca polega bowiem na aktywnym uczestnictwie inwestora w procesie projektowym. Warto zdecydować się na projekt wstępny, który – w przeciwieństwie do kompletnego projektu – obejmuje rozkład pomieszczeń z wyrysowanymi, ale nie konkretnie wybranymi, meblami. W ten sposób będziesz mógł samodzielnie poszukać najtańszych rozwiązań.

Komentarze