Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie płaszczyznowe – w tym instalacja podłogowa – uznawane jest na najlepszy system ogrzewania dla człowieka pod względem fizjologicznym. Zapewnia doskonały i równomierny komfort cieplny przy niższej temperaturze, niż w przypadku tradycyjnej instalacji. Dlaczego jeszcze warto wybrać ogrzewanie podłogowe? Dowiedz się z artykułu.

Oszczędne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe pozwala na obniżenie temperatury o ok. 2°C. Jest to bowiem system niskotemperaturowy, dzięki czemu zasilanie instalacji c.o. popularnym kotłem kondensacyjnym, jest o wiele bardziej efektywne. Co więcej, ogrzewanie podłogowe można połączyć z energooszczędnymi instalacjami – np. kolektorami słonecznymi.

Dobrze wykonana i zaprojektowana instalacja powinna zapewnić temperaturę nieprzekraczającą 20°C na wysokości 1-2 m. Zaleca się utrzymać temperaturę samej podłogi na poziomie 26°C – jednak nie powinna ona przekraczać 29°C. Wyższą temperaturę dopuszcza się w łazienkach (29–35°C). A jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego i który opłaca się wybrać najbardziej? Zobacz poniżej.

Ogrzewanie podłogowe - dlaczego warto wybrać?
Ogrzewanie podłogowe - dlaczego warto wybrać?

Wodne ogrzewanie podłogowe

Takie ogrzewanie wymusza zastosowania dopasowanych materiałów podłogowych i odpowiedniej aranżacji wnętrz, by meble czy dywany nie znajdowały się na poziomie przewodów grzewczych. Takie powierzchnie zwykle pokrywa się materiałami podłogowymi, które mają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła (terakota, gres, egzotyczne gatunki drewna). Dopuszczalne jest położenie podłogi z paneli na ogrzewanie podłogowe, jednak muszą one mieć niski współczynnik skurczu. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie podłóg drewnianych w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon. W kuchni, holu i łazience lepiej wybrać materiały, które efektywniej przewodzą ciepło – ceramika albo kamień naturalny.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Według prognoz ekspertów szacuje się, że korzystanie z energii elektrycznej do ogrzewania budynków mieszkalnych stale będzie rosło. Z jednej strony dlatego, że coraz częściej wykorzystuje się pompy ciepła (które są zasilane właśnie energią elektryczną), z drugiej – ponieważ wzrasta konieczność budowy systemów bazujących na energii odnawialnej (np. ogniwa fotowoltaiczne). Elektryczne ogrzewanie podłogowe dotychczas nie było popularne – ze względu na wysokie koszty. Raczej stosowano je jako element wspomagający w małych pomieszczeniach, takich jak łazienka czy kuchnia.

Ogrzewanie podłogowe można połączyć z energooszczędnymi instalacjami – np. kolektorami słonecznymi.

Obecnie sytuacja się zmienia. Współcześnie projektowane domy potrzebują o wiele mniejszej ilości energii na cele grzewcze. W najbliższej przyszłości budynki niskoenergetyczne (a nawet zeroenergetyczne) będą stawały się standardem. Zatem jeśli ogrzewanie elektryczne domu mogłoby kosztować w sezonie grzewczym np. 10 000 zł, to przy założeniu, że dom będzie niskoenergetyczny, obniży tę sumę nawet o 70%. To już niskie koszty eksploatacji, które zachęcają do inwestycji w elektryczne ogrzewanie podłogowe. Ponadto elektryczne ogrzewanie podłogowe jest łatwe w użytkowaniu i sterowaniu, które jest zautomatyzowane.

Jest jednak minus takiego rozwiązania – wymaga ono większych nakładów inwestycyjnych, aby było opłacalne. Musimy bowiem lepiej zaizolować dom, wykonać lepszą konstrukcję, zamontować energooszczędne okna itd. Z drugiej jednak strony koszty wykonania tego typu ogrzewania są tańsze od instalacji wodnego ogrzewania podłogowego.

Zalety ogrzewania podłogowego – dlaczego warto je zainstalować?

Zwolenników ogrzewania podłogowego jest tyle, ilu jest przeciwników. Jak każdy system, ogrzewanie podłogowe ma bowiem swoje wady, o których piszemy w osobnym artykule (np. trudny montaż czy problemy z regulacją temperatury). Tym razem skupimy się na zaletach. A do nich należą:

  • energooszczędność (ogrzewanie wodne) – temperatura wody może wynieść ok. 40°C, zamiast 80-90°C, jak w tradycyjnej instalacji grzejnikowej,
  • higiena – dzięki systemowi ogrzewania podłogowego unikamy problemu unoszenia się kurzu,
  • wysoka trwałość instalacji – jeśli jest wykonana poprawnie i z dobrej jakości materiałów,
  • funkcjonalność – ogrzewanie podłogowe możemy traktować jako instalację podstawową lub jedynie wspomagającą,
  • wysoki komfort cieplny ogrzewania podłogowego – dzięki temu, że ciepło jest rozprowadzana równomiernie, w każdym miejscu pomieszczenia temperatura jest możliwie najlepsza (nie ma miejsc niedogrzanych czy przegrzanych).

Instalacja wspomagająca - ogrzewanie podłogowe
Romstal
Instalacja wspomagająca - ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe: wodne czy elektryczne?

Już na etapie projektu musimy zdecydować, czy chcemy instalować ogrzewanie wodne czy elektryczne. Na pierwsze z nich składa się sieć rur, które muszą być podłączone do źródła ciepła (np. pompy ciepła). Na drugie natomiast składa się sieć kabli oraz folii (ewentualnie mat grzewczych). To, które ogrzewanie jest korzystniejsze, należy ocenić indywidualnie. I tak kolejno do zalet ogrzewania elektrycznego można zaliczyć bardzo szybkie emitowanie ciepła – niemal od razu po włączeniu, łatwiejszy montaż, niższe koszty inwestycji. Wady to z pewnością wyższe koszty użytkowania. Zaletami ogrzewania wodnego są natomiast niższe koszty eksploatacji oraz dłuższy okres utrzymywania się ciepła po wyłączeniu od zasilania. Wadą jest zdecydowanie wysoki koszt naprawy, jeśli instalacja ulegnie awarii oraz trudny montaż samego systemu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.