Dom energooszczędny z dopłatą

W 2013 roku NFOŚiGW uruchomił program dopłat do kredytów zaciągniętych na budowę domów energooszczędnych, tj. takich, których współczynnik EUco wynosi do 40 kWh/(m²x rok). Łącznie Fundusz ma na ten cel 300 mln zł. O dopłatę w wysokości 30.000 zł będą mogły ubiegać się osoby fizyczne, które rozpoczną budowę domów energooszczędnych w latach 2013-2018.

Program dopłat do budowy domów energooszczędnych jest skierowany do świadomych inwestorów, którzy chcą zbudować dom o niskich kosztach utrzymania, są gotowi przeznaczyć na ten cel odpowiednie środki, przeprowadzić cały proces inwestycyjny według ścisłych procedur i uzyskać dopłatę z NFOŚiGW. Dopłata nie pokryje wszystkich zwiększonych kosztów budowy energooszczędnego domu, ale przyczyni się do poprawy jego standardu. Trzeba jednak pamiętać, że mieszkanie w energooszczędnym domu przyniesie inne profity w postaci m. in. podwyższenia wartości nieruchomości i obniżenia kosztów eksploatacji.

Projekt domu energooszczędnego Zeo 2 NF40 KO
Projekt domu energooszczędnego Zeo 2 NF40 KO

Kluczowe warunki przystąpienia do programu

Podstawowym założeniem programu jest ograniczenie emisji CO2, a zatem projekty, według których zostaną zbudowane domy, na które otrzymamy dopłatę, muszą mieć znacznie niższe zapotrzebowanie na energię, niż domy standardowe. Kluczowym elementem przy ubieganiu się o dopłatę będzie zatem wybór odpowiedniego projektu domu przygotowanego zgodnie z wytycznymi NFOŚiGW (standard NF40 lub NF15). Nie każdy projekt dostępny na rynku (nawet jeśli jest sklasyfikowany jako projekt energooszczędny) spełni restrykcyjne wymogi narzucone przez NFOŚiGW. Istnieją trzy kluczowe elementy kwalifikujące projekt do dopłaty:

1. Współczynnik EUco, który w przypadku domów energooszczędnych nie może przekroczyć 40 kWh/(m²×rok). Jest to parametr dość łatwy do uzyskania. Wystarczy m.in. dom odpowiednio zaizolować, uszczelnić, wstawić stolarkę okienną trzyszybową, zastosować wentylację mechaniczną, czyli krótko mówiąc - ograniczyć straty ciepła. Dodatkowe, dość restrykcyjne wytyczne powodują, że część projektów będzie wymagała zmian i dostosowania.

2. Standard NF40 wg wytycznych NFOŚiGW. Dom w standardzie NF40 charakteryzują podwyższone wymagania dotyczące:
• szczelności powietrznej obudowy budynku,
• izolacyjności cieplnej okien, drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych,
• izolacyjności cieplnej ścian, dachów, stropów, stropodachów i podłóg na gruncie,
• zastąpienia wentylacji grawitacyjnej wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła, charakteryzującą się niskim zużyciem energii elektrycznej,
• ograniczeń strat ciepła przez mostki cieplne.

3. Inne istotne czynniki wpływające na bilans energetyczny budynku:
• Przy ostatecznych obliczeniach cieplnych będzie brana pod uwagę również strefa klimatyczna, orientacja domu (nasłonecznienie), a nawet zacienianie budynku przez sąsiednie obiekty, czy drzewa. Wybierając projekt domu, należy dokładnie zaplanować jego usytuowanie na działce. Ważne jest rozmieszczenie okien względem stron świata tak, aby w jak najbardziej korzystny sposób wykorzystać energię promieniowania słonecznego.
• Innym ważnym elementem jest realizacja domu zgodnie z projektem. Wszelkie zamiany, czy to funkcjonalne, materiałowe, czy instalacyjne mogą skutkować odmową przyznania dotacji. Szczególnie istotne jest stosowanie materiałów budowlanych o wskazanych w projekcie parametrach.
• Istotny udział w procesie ubiegania się o dotację będzie miała firma wykonawcza, która musi wykazać się wyjątkową starannością, jak również stosować rozwiązania zawarte w projekcie. Firmy wykonawcze często proponują tradycyjne rozwiązania, a w przypadku domów energooszczędnych pewne elementy muszą być zrobione inaczej niż do tej pory; np. ułożenie warstw izolacji.

Projekt domu energooszczędnego Anka 2 NF40 CE
Projekt domu energooszczędnego Anka 2 NF40 CE

Projekty w standardzie NF40

Projekt opracowany w standardzie NF40 odbiega od typowego projektu energooszczędnego. Standard energetyczny budynku NF40 oznacza, że wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji tego budynku utrzymany jest na poziomie nieprzekraczającym 40 kWh/(m²×rok). Aby uzyskać EUcoDom w standardzie NF40 charakteryzują podwyższone wymagania dotyczące:
• szczelności powietrznej obudowy budynku,
• izolacyjności cieplnej okien, drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych,
• izolacyjności cieplnej ścian, dachów, stropów, stropodachów i podłóg na gruncie,
• wentylacji,
• mostków cieplnych.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z projektami spełniającymi wymogi NF40, które zostały opracowane zgodnie z wytycznymi NFOŚiGW. Dokonując wyboru projektu w standardzie NF40, otrzymujecie Państwo projekt, który nie wymaga dodatkowych zmian w zakresie poprawy bilansu energetycznego budynku.

Gdzie po kredyt z dopłatą?

Kredytu z dopłatą NFOŚiGW udzielą następujące placówki bankowe:

• Bank Ochrony Środowiska
• Bank Zachodni WBK
• Getin Noble Bank
• Nordea Bank Polska
• Deutsche Bank
• Bank Polskiej Spółdzielczości
• SGB-Bank

Wysokość dopłat we wszystkich bankach będzie jednakowa, podobnie jak sposób i terminy ich wypłacania, a także sposób weryfikacji założonej energochłonności budynków, będącej podstawą do przyznania dofinansowania. Jednak oferta komercyjna, dotycząca kredytów hipotecznych udzielanych przez objęte programem banki, pewnie będzie zróżnicowana. Ubiegając się o dopłatę, warto zrobić rozeznanie i dokładnie zapoznać się z propozycjami wszystkich banków, żeby wybrać najkorzystniejsze oprocentowanie i sposób spłaty.