Dom na jednym poziomie

Domy parterowe mają wiele zalet. Główną z nich jest rozkład wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie, co ułatwia poruszanie się między nimi. Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na wybudowanie domu na jednym poziomie. Ograniczeniem będzie przede wszystkim działka o małych rozmiarach.

Domy parterowe to poważna konkurencja dla domów piętrowych czy domów z poddaszem. Największą ich zaletą jest brak różnicy poziomów. To znaczy, że wszystkie pomieszczenia w nich zawarte znajdują się na jednej kondygnacji. Taki układ wnętrza ułatwia dostęp do wszystkich pomieszczeń i swobodne przemieszczanie się między nimi. Będzie to szczególnie wygodne dla osób niepełnosprawnych, seniorów czy rodzin z małymi dziećmi. Umieszczenie na jednym poziomie części dziennej, nocnej i gospodarczej zapewni mieszkańcom swobodę i niezależność. Domy parterowe są odpowiednie także dla miłośników przyrody. Niemal każde pomieszczenie w nim zawarte może otwierać się na ogród otaczający dom.

O przewadze domów parterowych nad piętrowymi decyduje możliwość późniejszej rozbudowy. Jeśli planujemy w przyszłości powiększyć rodzinę, można tak zaprojektować dom, by istniała możliwość późniejszej adaptacji poddasza. W takim przypadku będzie można powiększyć dom przy niewielkim nakładzie finansowym. Będzie to łatwiejsze niż rozbudowa domu o kolejne skrzydła.

Wielkość działki

O tym, czy można wybudować wybrany projekt na danej działce, decydują nie tylko warunki zabudowy, ale także jej powierzchnia. Budowa domu parterowego wymaga działki o większych wymiarach niż budowa domu piętrowego o tej samej powierzchni użytkowej. W domu parterowym część dzienna, nocna i gospodarcza znajdują się na jednej kondygnacji, co zwiększa powierzchnię zabudowy. Rozległe budynki parterowe najlepiej wyglądają na działkach płaskich usytuowanych w oddali od gęstych zabudowań. Ich proporcje wymagają przestrzeni, dlatego nie będą prezentowały się atrakcyjnie wtłoczone w zabudowę wielorodzinną.

Przemyślana budowa

Ze względu na rozległą bryłę powierzchnia dachu w domach parterowych jest większa, co sprawia, że koszt pokrycia dachu jest wyższy niż w domach z poddaszem. Oprócz dużej powierzchni dach w domach parterowych ma również bardziej skomplikowaną konstrukcję, przez co jest trudniejszy w realizacji.

Jeśli chcemy obniżyć koszty budowy, w domach parterowych z dachem o małym spadku możemy zrezygnować z budowy ciężkiego betonowego stropu na rzecz lżejszego o konstrukcji drewnianej. Budując dom parterowy, zaoszczędzimy, ponieważ nie będziemy musieli budować schodów i wykańczać poddasza, a więc robić ocieplenia i doświetlenia.

Funkcjonalny podział wnętrza

Jeśli chodzi o wygodne zaplanowanie wnętrz, to jest ono o wiele trudniejsze w domach parterowych niż piętrowych. W domach piętrowych części dzienną i nocną można rozdzielić między kondygnacjami, w domach parterowych muszą się one zmieścić na jednym poziomie. Bardzo ważne jest takie zaplanowanie pomieszczeń, by pokoje ogólnodostępne i prywatne były od siebie odseparowane. Jednocześnie komunikacja między nimi nie powinna sprawiać trudności. Pomieszczenia należy także rozmieścić względem stron świata, przez co zaplanujemy odpowiednie nasłonecznienie poszczególnych wnętrz.

Nieużytkowe poddasze

Jeśli w przyszłości nasza rodzina może się powiększyć, warto zaplanować możliwość późniejszej rozbudowy domu. W taki sposób dom będzie można dopasować do zmieniających się potrzeb mieszkańców. O takim rozwiązaniu należy pomyśleć już na etapie projektowania domu. Aby rozbudowa była możliwa, dom powinien zawierać odpowiedni strop. Poza tym należy zaplanować miejsce na schody i wykonać dach w taki sposób, by możliwe było wydzielenie pomieszczeń na poddaszu i ich doświetlenie. Warto pamiętać, że budowa schodów wiąże się zwykle z rezygnacją z jednego z pomieszczeń na parterze.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.