Domy prefabrykowane i modułowe

Domy prefabrykowane i modułowe to propozycja najszybszych w realizacji domów. Budowa domu z elementów przygotowanych w hali fabrycznej pozwala nie tylko oszczędzić czas na doglądanie budowy czy wybór materiałów budowlanych, ale też pozwoli postawić dom w trzy miesiące.

Elementy przygotowywane w hali fabrycznej

W Polsce drewniane domy prefabrykowane i modułowe nie są jeszcze tak popularne jak w Europie Zachodniej. Budynki powstające z prefabrykatów kojarzą się nam z blokowiskami z wielkiej płyty budowanymi masowo. W powszechnej świadomości to domy murowane uchodzą za najbardziej trwałe. Jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że elementy przygotowane w suchej hali fabrycznej, na które nie wpływają niekorzystne warunki atmosferyczne, są lepsze od tych montowanych na placu budowy, a doświadczona firma wykonawcza zapewni precyzyjną realizację i da nam gwarancję trwałości. Nieprawdą jest też, że domy zbudowane z prefabrykatów są tylko dla ludzi zamożnych. Technologia ta jest odpowiednia dla wszystkich, którzy nie chcą tracić dwóch lat na oczekiwanie na dom.

Na czym polega prefabrykacja?

Technologia prefabrykacji elementów pozwala dobrać różny zakres prac. Prefabrykacja otwarta to montowanie konstrukcji ścian i pokrycie ich płytami poszycia w hali fabrycznej bez zastosowania izolacji cieplnej ścian, a także montowanie dużych fragmentów stropu. Bardziej zaawansowaną technologią jest prefabrykacja zamknięta, gdzie ściany wypełnione izolacją cieplną są wykańczane w fabryce od wewnętrznej strony płytą gipsowo-kartonową, zaś od wewnątrz elewacją. Montowana jest także stolarka okienna i drzwiowa, wszystkie instalacje oraz konstrukcja dachu. Najbardziej zaawansowaną jest prefabrykacja modułowa, która polega na przygotowaniu elementów mających kształt przestrzennych modułów, czyli sześcianów posiadających standardowe wymiary, które następnie przewożone są na plac budowy i montowane, łączone w całość z pozostałymi na przygotowanym fundamencie. Dom na miarę budowany z gotowych prefabrykatów czy modułów montowany jest na placu budowy w ciągu kilkunastu dni. Późniejsze prace wykończeniowe trwają kilka tygodni, po czym dom jest gotowy do zamieszkania.

Wysoka jakość wykonania

Technologia wykonania domu prefabrykowanego, czyli z gotowych elementów przygotowanych w fabryce, umożliwi zmniejszenie kosztu budowy domu i późniejszej eksploatacji. Poszczególne elementy powstające w hali fabrycznej są poddawane kontroli technicznej, a firma wykonawcza, która fachowo wybuduje nasz dom, daje długoterminową gwarancję – zwykle na kilkadziesiąt lat. Domy prefabrykowane i modułowe są zdecydowanie trwalsze niż budynki stawiane w standardowy sposób. Wykonawcy zapewniają wysoką jakość, czyli doskonałą szczelność budynków, wysoką termoizolacyjność, zgodność prefabrykatów z wszystkimi normami, a także gwarancję, że podczas produkcji nie wystąpił żaden błąd.

Możliwość łatwej rozbudowy modułowej

Lekka konstrukcja domu prefabrykowanego w szkielecie drewnianym sprawi, że dom można postawić nawet w przypadku trudnych warunków gruntowych, czyli na skarpie, skalistym, piaszczystym lub podmokłym gruncie, może on także stanowić dobudowę na dachu istniejącego budynku, o ile nośność jego stropu na to pozwala. Domy modułowe można łatwo powiększać, dokupując kolejne moduły.

Budowa domu bez względu na porę roku

Na prace montażowe domu prefabrykowanego lub modułowego nie wpływa niekorzystna pogoda ani pora roku, ponieważ na placu budowy odbywa się jedynie montaż wcześniej przygotowanych w hali produkcyjnej elementów. Tym samym budowa nie przedłuży się niespodziewanie. Poza tym elementy domu przywożone są na bieżąco i od razu montowane, zatem nie musimy opłacać miejsca na składowanie materiałów. Fundamenty domów szkieletowych są lekkie, a co za tym idzie – są tańsze. Czas trwania budowy jest o wiele krótszy niż przy zastosowaniu pozostałych technologii. Szacuje się, że wykończenie domu pod klucz trwa od 6 do 8 tygodni. Poza tym montaż budynku z prefabrykatów nie wymaga sprzątania placu budowy, jak jest w przypadku budowy domu murowanego.

Jedną z głównych zalet domów prefabrykowanych i modułowych jest energooszczędność. Zastosowanie wełny mineralnej wypełniającej ściany, która chroni ciepło przed ucieczką na zewnątrz, pozwala szybciej i taniej ogrzać dom. Poza tym wełna mineralna jest doskonałym izolatorem akustycznym, który chroni dom przed hałasami dochodzącymi z zewnątrz.

Brak możliwości podzielenia budowy na etapy

Wadą budowy domu prefabrykowanego i modułowego jest wymagany wygodny dostęp na działkę, który umożliwi wjazd dźwigów na działkę, oraz konieczność zgromadzenia całej sumy pieniędzy na sfinansowanie inwestycji. Budowa domu w szkielecie drewnianym z prefabrykatów nie jest dużo droższa niż w innych technologiach. Jednak wydatków nie można rozłożyć w czasie. Ponieważ dom powstaje w szybkim tempie, trzeba od razu dysponować całą sumą na budowę.

Komentarze

  • bezrobotny 2013-12-25T10:27:28Z

    gdzie znajduje się ta hala fabryczna,chciałbym się tam zatrudnić