Domy tradycyjne z nutą nowoczesności

Dom tradycyjny czy nowoczesny? Nie trzeba stawać przed takim dylematem. Są projekty domów które łączą oba style i reprezentują optymalne połączenie tradycji z nowoczesnością. Projektujący je architekci sięgają do sprawdzonych rozwiązań, klasykę uzupełniając współczesnymi elementami.

Uroczy zakątek – wariant I – M98a
Uroczy zakątek – wariant I – M98a

Wiele budowanych dzisiaj domów to efekt połączenia tradycji i nowoczesności. Ten eklektyzm architektoniczny przejawia się już w wyborze projektu domu o tradycyjnej bryle i nowoczesnych rozwiązaniach na elewacji. Dobrym tego przykładem jest projekt domu Uroczy zakątek – wariant I – M98a. Bryła budynku nawiązuje do architektury tradycyjnej, natomiast współczesny charakter elewacji podkreślony jest przez minimalną liczbę detali, brak okapów, okna bez podziałów oraz kolorystykę i rodzaj wykorzystanych materiałów. Czy choćby Zimorodek – WM15S, w którym tradycyjny wejściowy ganek, okiennice i bryłę na planie prostokąta przykrytą dwuspadowym dachem połączono z nowoczesną kolorystyką elewacji, oknami bez podziałów i dużą oranżerią z boku budynku.

Zimorodek – WM15S
Zimorodek – WM15S

Każdy styl ma swoje zalety

Dom o tradycyjnej architekturze tworzy przyjazny klimat. Mając w wyobraźni dworek szlachecki widzimy jak witamy gości przed gankiem wspartym na kolumnach, albo myśląc o wiejskim domu, widzimy prostą bryłę przykrytą dwuspadowym dachem z dużymi okapami. To wszystko tworzy ciepły klimat sprzyjający budowaniu rodzinnych więzi.

Ciekawy – wariant II (energooszczędny) – EC118b
Ciekawy – wariant II (energooszczędny) – EC118b

Nowoczesną architekturę kojarzymy z geometrycznością, funkcjonalnymi rozwiązaniami, dużymi przeszkleniami - otwarciem domu na otoczenie. Nowoczesny wygląd podkreślają także materiały na elewacjach: szkło, beton, stal oraz drewno i kamień ale poddane nowoczesnej obróbce. Mówiąc nowoczesny mamy na myśli wygodny, zaspakajający potrzeby współczesnego człowieka, oszczędny, przyjazny dla środowiska.

Niebywały – wariant II – M143a
Niebywały – wariant II – M143a

Dwa w jednym

Projektanci korzystają z obu tendencji. Sięgają do tradycyjnych rozwiązań ukształtowanych na przestrzeni wieków oraz do nowoczesnych, choćby modernizmu. Powstają zatem tradycyjne bryły na planie prostokąta przykryte dwuspadowym dachem jak i uproszczone, kubiczne formy. Zwarta bryła to jedna z podstawowych cech dzisiejszych domów energooszczędnych ponieważ pozwala na największe oszczędności. Domy wzbogaca się jednak tradycyjnymi elementami: gankami, ryzalitami, wykuszami. Połączenie styli można zauważyć w projekcie Ciekawy – wariant II (energooszczędny) – EC118b. Prostą bryłę budynku, przekrytego dwuspadowym dachem, urozmaicają elementy tradycyjne: zadaszenie wejścia wsparte na dwóch wysmukłych kolumnach i lukarna z balkonem, stanowiąca jednocześnie zadaszenie tarasu na elewacji ogrodowej.

Nowy świat – M127
Nowy świat – M127

Coraz większe okna

Dzisiaj okna projektuje się z rozmachem, nowoczesne technologie już na to pozwalają. Duże przeszklenia stają się także dodatkowym darmowym źródłem energii. Okna przybierają dziś również różne kształty, okna balkonowe zastępują portfenetry, pojawiają się okna narożne. Projektanci stosują takie rozwiązania coraz częściej w domach o tradycyjnej bryle, np. Niebywały – wariant II – M143a, czy Nowy świat – M127.

Bliski sercu – M115
Bliski sercu – M115

Tradycyjne materiały w nowym wydaniu

Naturalne materiały: kamień, drewno, cegła połączone z metalem, szkłem na elewacjach domów pozwalają pogodzić nowoczesność z tradycją. Naturalne materiały poddaje się innej obróbce i stosuje nietradycyjne kolory np. szary kolor licówki drewnianej konweniujący z pokryciem dachu w projekcie Bliski sercu – M115, czy bardzo mocne akcenty kolorystyczne na elewacji.

Jolanta Góral

Komentarze

  • szymonekusiek 2013-03-31T16:14:29Z

    te domy są fajne ja jeden z nich mam