Domy z poddaszem do adaptacji

Zastanawiasz się, jaki dom wybrać – parterowy, piętrowy, a może z poddaszem użytkowym? Zanim zakupisz projekt, przeanalizuj potrzeby swojej rodziny. Wybór projektu powinien być uzależniony nie tylko od gustu i upodobań inwestora, ale także od modelu rodziny oraz stylu życia mieszkańców.

Możliwość rozbudowy domu

Domy z poddaszem do adaptacji to domy parterowe, których strop został tak zaprojektowany, by można było zagospodarować poddasze bez konieczności wprowadzania zmian w jego konstrukcji. To doskonała propozycja dla tych rodzin, które w przyszłości mogą się powiększyć. Są odpowiednie nie tylko dla młodych małżeństw, które planują mieć dzieci, ale także dla rodzin, które w przyszłości chcą opiekować się swoimi rodzicami, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Dom z poddaszem do adaptacji to wygodny dom parterowy, który na dole mieści wszystkie pomieszczenia potrzebne do codziennego życia. Znajduje się tam przede wszystkim kuchnia, salon, łazienka, sypialnie, gabinet, a także pomieszczenia gospodarcze takie jak kotłownia, garderoby czy pralnia. Codzienne życie toczy się więc na jednym poziomie. Budynek z poddaszem do adaptacji można jednak rozbudować poprzez zagospodarowanie powierzchni na górze. Wydzielając kolejne pomieszczenia, przekształcimy dom parterowy w dom z poddaszem użytkowym. A zatem niewielkim kosztem bez zmiany kształtu bryły istnieje możliwość uzyskania dodatkowej przestrzeni do zagospodarowania.

Poddasze przed adaptacją

Budowę domu z poddaszem do adaptacji można zatem wykonać w dwóch etapach. Pierwszym będzie budowa bryły, wykończenie go z zewnątrz, zagospodarowanie parteru. Drugim etapem będzie zamiana schodów na strych w trwałe, wygodne schody, a także wstawienie ścianek działowych na poddaszu, sprzętów oraz wykończenie wnętrz.

Dom z poddaszem do adaptacji zaprojektowano w taki sposób, by można było użytkować go wygodnie, zanim wykończy się górną część. Poddasze przed adaptacją może pełnić funkcję strychu. Będzie to doskonałe miejsce do przechowywania narzędzi, sprzętu sportowego, sprzętów gospodarstwa domowego czy niepotrzebnych na co dzień przedmiotów. Można także przekształcić poddasze w część gospodarczą, wydzielając osobne pomieszczenia. Przenosząc pomieszczenia pomocnicze na górę, zachowamy w domu porządek, sprawimy, że funkcje domu nie będą się ze sobą mieszały. U góry można zaplanować spiżarnię, pralnię, suszarnię, garderoby czy też różnego rodzaju schowki.

Adaptacja poddasza

Ponieważ strop w domu z poddaszem do adaptacji został tak zaprojektowany, by nie trzeba było w nim wprowadzać zmian przy zagospodarowywaniu górnej części budynku, adaptacja będzie polegała przede wszystkim na zamianie schodów harmonijkowych w tradycyjne zgodne z przepisami, a także wstawieniu ścianek działowych na poddaszu. Wysokość poddasza w tych projektach została tak zaprojektowana, by mieszkańcy mogli swobodnie się po nim poruszać. Aby wygodnie zamieszkać na górze, konieczne będzie jeszcze tylko wykończenie ścian oraz wstawienie sprzętów, a także doprowadzenie potrzebnych instalacji.

Zagospodarowując poddasze, można powiększyć powierzchnię domu nawet niemal dwukrotnie. Wybierając dom z poddaszem do adaptacji, mamy pewność, że dom będzie odpowiedni także w późniejszym czasie, gdy niezbędna będzie dodatkowa przestrzeń. W razie gdy potrzeby rodziny dotyczące wielkości powierzchni użytkowej jednak się nie zmienią, poddasze może w dalszym ciągu służyć jako powierzchnia gospodarcza.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.