Domy z wiatą zamiast garażu

Garaż przy domu jednorodzinnym to obecnie niemal standard. Nie zawsze jednak możliwy do zrealizowania. Przeszkodą może być brak miejsca na działce, problemem mogą okazać się koszty. Wówczas warto rozważyć możliwość budowy wiaty.

W wielu projektach gotowych zamiast garażu znajdziemy wiatę. Wiata może mieć lekką – na przykład drewnianą – konstrukcję. Może też stanowić integralną część budynku, współtworzyć jego konstrukcję. Lekką wiatę, dostawioną do ściany lub umieszczoną obok domu, można potraktować jako element tymczasowy. To rozwiązania dla tych, którzy chcieliby najpierw postawić wiatę, a za jakiś czas, gdy budżet na to pozwoli, zbudować garaż. W taki sposób nie można potraktować wiat trwale połączonych z domem. Możliwa bywa jedynie ich zabudowa, czyli przekształcenie w garaż. W zestawieniu poniższych dziesięciu projektów znajdziemy różne rozwiązania dotyczących wiat umieszczonych przy domach jednorodzinnych i letniskowych. Zapraszamy do ich przejrzenia i zrealizowania.

Projekt Niziołek (100,5 m²)

   

Przytulny dom o zgrabnej i proporcjonalnej bryle oraz świetnie zaplanowanych wnętrzach. Układ pomieszczeń został zaplanowany tak, aby zapewnić codzienny komfort czteroosobowej rodzinie. Prostą formę budynku urozmaicają dwa podcienie, a także solidna wiata dla jednego samochodu, ulokowana tuż obok głównego wejścia.

Projekt Eryk z wiatą (89,19 m²)

   

Dom dla rodzin, które preferują rozmieszczenie pomieszczeń na jednym poziomie. W tym przypadku, mimo że wszystkie pokoje znajdują się na parterze, wyraźnie odseparowano strefę nocną od dziennej. Z zewnątrz budynek przykuwa wzrok wysmakowanym zestawieniem materiałów wykończeniowych. Wiata znajduje się po jego prawej stronie.

Projekt E9 z wiatą wersja D Energo Plus (137,76 m²)

   

Znakomity przykład nowoczesności idącej w parze z funkcjonalnością. Dom o zwartej, energooszczędnej bryle wyposażonej w energooszczędne instalacje. Na szczególną uwagę zasługują duże przeszklenia, które znakomicie integrują wnętrza z otoczeniem. W projekcie uwzględniono usytuowaną tuż obok domu wiatę dla jednego auta.

Projekt Dom oszczędny – z wentylacją mechaniczną – EC317 (142 m²)

   

Parterowy dom zaprojektowany w taki sposób, aby koszty jego eksploatacji były jak najniższe. Cała elewacja ogrodowa składa się z przeszkleń. Przed wejsciem do budynku zaplanowano wiatę, pod którą bezpieczne schronienie znajdą dwa samochody.

Projekt Barbados 2 (68,09 m²)

   

Domek letniskowy, który praktyczne zalety łączy z elegancją oraz prostotą. Charakterystycznym elementem budynku, niezastąpionym w zabudowie letniskowej, jest duża weranda. Wiata garażowa znajduje się przy lewej ścianie szczytowej.

Projekt Montevideo (123,6 m²)

   

Znakomicie zaplanowany dom dla trzyosobowej rodziny. Wszystkie pomieszczenia mieszkalne znajdują się na parterze, u góry pozostawiono strych dostępny za pośrednictwem schodów opuszczanych. Po prawej stronie budynku umieszczono przyjemny taras, a po lewej – wiatę.

Projekt Bajkowy (104,05 m²)

   

Tradycyjna willa z układem funkcjonalnym rozlokowanym na dwóch kodnygnacjach. Na parterze zaplanowano strefę dzienną oraz dodatkowy pokój, u góry sypialnie. W projekcie przewidziano również miejsce na garaż lub wiatę na jeden samochód.

Projekt E8 z wiatą Energo Plus (104,4 m²)

   

Nowoczesna architektura w służbie nowoczesności. Budynek wyróżnia się znakomitymi parametrami cieplnymi. Interesującym elementem projektu jest wykończona drewnem wiata, która nie tylko zapewnia zacienione miejsce dla samochodu, ale intryguje także jako dekoracja.

Projekt Ontario (193,65 m²)

   

Stylizowany na góralską chatę dom z płazów drewnianych. Idealny na działkę usytuowaną na zboczu. W tym przypadku wiata garażowa znajduje się na samym dole, na poziomie piwnicy. Nad nią umieszczono taras – zewnętrzne przedłużenie salonu.

Projekt Zuzia z wiatą (147,22 m²)

   

Przytulny dom o interesujących rozwiązaniach zastosowanych zarówno na zewnątrz, jak i w poszczególnych pomieszczeniach. W projekcie przewidziano dwa kominki; w tym jeden na tarasie. Wiata stanowi integralną część budynku; jest połączona z jego wnętrzem za posrednictwem pomieszczenia gospodarczego, nad nią znajduje się strych.

Komentarze

  • Gość 2016-09-11T08:55:18Z

    Witam, czy ktoś budował dom ARTE? Proszę o kontakt wawv6@o2.pl.

    • Tooba.pl 2016-09-12T06:25:20Z

      Zapraszamy na stronę ze zdjęciami z realizacji różnych projektów (http://galerie.tooba.pl/). Może pojawi się tam również dokumentacja z budowy domu Arte.