Działka z wjazdem od południa i co dalej?

Za najbardziej korzystne i najłatwiejsze do zagospodarowania powszechnie uważa się działki z wejściem usytuowanym od strony północnej. Jednak nie wszyscy mają tyle szczęścia, aby stać się właścicielami właśnie takiej posesji. Działka z wjazdem od strony południowej też posiada walory, które warto umiejętnie wykorzystać, zaczynając od wyboru projektu odpowiedniego domu.

Co zrobić, gdy w wybranej lokalizacji na zakup idealnej działki nie można liczyć? Na pewno nie należy załamywać rąk. Działka z wjazdem od strony południowej też może okazać się korzystną inwestycją. Kluczem do sukcesu okaże się w tym przypadku dobrze wybrany projekt. Dziesięć najciekawszych propozycji z tej kategorii przedstawiamy poniżej.

Projekt Bono (113,95 m2)

   

Powyższy projekt doskonale sprawdzi się na tzw. trudnej działce. Nie dość, że może zostać zrealizowany na wąskiej parceli (do 18 m), to na dodatek układ pomieszczeń, z salonem, jadalnią i tarasem we frontowej części domu, najlepiej będzie pasować na działkę z wjazdem od strony południowej. Dom jest przy tym tani w budowie i późniejszej eksploatacji. Zapewni komfort czteroosobowej rodzinie. Sporo miejsca przeznaczono tutaj na przydatne szafy i schowki, a kotłownia umożliwia zastosowanie pieca na dowolny rodzaj paliwa.

Projekt Prosty 1 (146,8 m2)

   

Ten dom może zostać zbudowany nawet na płytkiej działce z wejściem od południa. Salon został tutaj umieszczony od frontu, taras natomiast znalazł się przy bocznej elewacji (dodatkowy taras został umieszczony przy sypialni rodziców na poddaszu). Budynek przykuwa wzrok swą modną i zarazem ponadczasową formą, z dwuspadowym dachem pozbawionym okapów. Wnętrza są nowoczesne i funkcjonalne. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się otwarta część dzienna: salon połączony z jadalnią, kuchnią oraz klatką schodową.

Projekt Sułtan N 2G (126,73 m2)

   

Również powyższy budynek może powstać na płytkiej działce. Jest to dom z pełnym programem użytkowym zaplanowanym na parterze i jednocześnie z możliwością adaptacji poddasza, co pozwala na etapowanie inwestycji. Przestronny salon z jadalnią oraz otwartą kuchnią zajmują tutaj niemal całą część frontową. Tuż przy pokoju dziennym zaplanowano podcień tarasowy, dostępny także z sypialni gospodarzy. Budynek wyróżnia się modną kolorystyką i materiałami zastosowanymi na elewacjach.

Projekt Aosta II (145,59 m2)

   

Projekt, który dobrze sprawdzi się na działce z wjazdem od strony południowej, zwłaszcza, gdy zostanie tak posadowiony, aby wejście znalazło się z boku, a lewa elewacja stała się frontową. Wówczas salon, wraz z okalającym go tarasem, będzie miał zapewnione optymalne nasłonecznienie. Drugi, zadaszony taras znajduje się po przeciwnej stronie domu, na poddaszu. Prostą bryłę tego budynku urozmaicają dachy o odmiennym w stosunku do podstawowej połaci kącie nachylenia.

Projekt D106 (124,75 m2)

   

W tym budynku garaż, a także strefa wejściowa z przedsionkiem, jest wysunięty z frontowej elewacji. Dzięki temu zabiegowi taras wraz z dzienną częścią pomieszczeń został nieco odsunięty od granicy działki, pozwalając na zachowanie większej intymności. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj wspomniany zadaszony taras z grillem. Projekt jest nietrudny i niedrogi w realizacji oraz w późniejszej eksploatacji. Stanowi ciekawą propozycję dla rodzin ceniących funkcjonalność oraz elegancję.

Projekt Kardamon (138,36 m2)

   

Realizując powyższy projekt, będzie można cieszyć się słonecznym salonem z przodu budynku i przyjemnie zacienionym, kameralnym tarasem w części ogrodowej. Kuchnia została tutaj połączona z pokojem dziennym, ale jednocześnie bardzo korzystnie usytuowana (z tyłu). Na poddaszu przewidziano trzy sypialnie, a na parterze – dodatkowy pokój. Dom posiada prostą bryłę i niebanalnie wykończoną elewację. Świetnie wpisze się w każde otoczenie, zachowując swój oryginalny, elegancki styl.

Projekt Tytan (134,26 m2)

   

Podobne rozwiązanie, co poprzedni projekt, proponuje także Tytan. Salon wraz z dużymi przeszkleniami został tutaj umieszczony tuż obok sieni, główny taras natomiast zaplanowano na tyłach. Tym razem jest to jednak pozbawiony skosów nowoczesny budynek piętrowy. Może zostać zrealizowany nawet na niewielkiej działce. Dom jest energooszczędny, łatwy w budowie i tani w eksploatacji. Posiada prosty układ funkcjonalny i czytelny podział na strefy.

Projekt Osina 71 (136,64 m2)

   

W projekcie Osina 71 dzienną część pomieszczeń umieszczono z przodu, przeszklone drzwi balkonowe natomiast usytuowano po lewej stronie, co pozwala na ulokowanie tarasu z boku domu. Salon wraz z aneksem kuchennym tworzą wspólną przestrzeń, uzupełnioną o praktyczną spiżarnię. Na parterze ponadto znajduje się dodatkowy pokój oraz duża kotłownia z wyjściem na zewnątrz, a na poddaszu – cztery wygodne sypialnie. Projekt jest łatwy i tani w realizacji.

Projekt Dominik G2 wersja B (129,98 m2)

   

W tym przypadku tarasy zostały zaplanowane po obydwóch stronach budynku, główna część pokoju dziennego znajduje się od frontu, ale zarazem sięga aż do części ogrodowej, umożliwiając wiele niebanalnych aranżacji. Dom jest przytulny, wygodny, słoneczny, a przy tym także energooszczędny. Duża kotłownia pozwala na zastosowanie każdego rodzaju paliwa. W projekcie zadbano o nowoczesny design, efektownie wykańczając elewacje.

Projekt Margo Kubik (118,7 m2)

   

To kolejna ciekawa propozycja, która pozwoli na zagospodarowanie płytkiej działki. Przestronny salon znajduje się z przodu budynku, taras natomiast okala dom, a jego główna część została zaplanowana przy lewej elewacji. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się także drugi taras, umieszczony nad garażem. Na uwagę zasługuje dodatkowy pokój na parterze, a także liczne, przydatne pomieszczenia pomocnicze. Charakterystycznym elementami architektury tego obiektu są dwie naprzeciwległe, oryginalne lukarny.

Słońce w salonie

Strona południowa zapewnia najlepsze oświetlenie, w tej części domu planuje się więc pomieszczenia dzienne, w których rodzina spędza najwięcej czasu. Jasny salon to atut, który domownicy szybko docenią. Do tego najlepiej, aby był usytuowany w zapewniającej największą intymność części ogrodowej - z tyłu budynku, z dala od wzroku przechodniów. A takie warunki może zapewnić tylko działka z wejściem umieszczonym od północy. W jaki więc sposób należy usytuować budynek na działce z wjazdem od strony południowej? Dążąc do optymalnego wykorzystania naturalnego nasłonecznienia, trzeba tak dobrać projekt i następnie jego usytuowanie na posesji, aby salon z wyjściem na taras znalazł się od strony południowej, ewentualnie południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej. Czyli we frontowej części budynku.

Taras przed/za domem

Pokój dzienny wraz z tarasem tuż przy ulicy – ten pomysł nie wydaje się atrakcyjny. Aby jednak umiejętnie wybrnąć z kłopotu, należy posadowić dom w głębi działki – tak daleko od ogrodzenia, jak to tylko możliwe. W ten sposób pomieszczenia dzienne, pomimo, że zlokalizowane od frontu, zostaną odsunięte od ulicy. Inne rozwiązanie, polecane zwłaszcza w sytuacji, gdy ulica jest zbyt ruchliwa, aby mógł sąsiadować z nią taras, polega na pozostawieniu salonu z zapewniającymi dobre nasłonecznienie przeszkleniami od frontu i przeniesienie samego tylko tarasu na tył (lub bok) budynku. Taras co prawda będzie wówczas zacieniony, ale zarazem okaże się bardziej zaciszny. Alternatywnym rozwiązaniem, które w praktyce może okazać się bardzo korzystne, jest umieszczenie wejścia do budynku na bocznej ścianie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.