Efektowny skalniak przy domu

Skalniak naśladuje warunki naturalne. W założeniu powinien odwzorowywać krajobraz wysokogórski, w praktyce częściej przypomina łąkę górską albo po prostu jest kolorowym ogródkiem w kamiennym otoczeniu.

W skalniaku dominują niskie rośliny ozdobne otoczone licznymi kamieniami. Jego kształt może być dowolny, ale skoro ma przypominać warunki naturalne, nie powinien być wytyczony regularnymi liniami.

Plan ogródka warto na wstępie rozrysować. Ułatwi to późniejsze rozmieszczenie większych kamieni i roślin.

Skalniak powinien zostać umiejętnie wkomponowany w ogród. Dobrym miejscem jest niewielkie naturalne wzniesienie, wąwóz, narożnik ogrodu, pobliże tarasu. Jeśli skalniak ma być naprawdę efektowny, może zostać założony wzdłuż strumyka lub nad oczkiem wodnym, to jednak skomplikuje jego wykonanie. Najciekawiej prezentują się rabaty utworzone z głazów o różnej wielkości i fakturze, o nieregularnych kształtach, popękanych, z przebarwieniami. Przestrzeń pomiędzy nimi może zostać wypełniona np. żwirem. Jeśli kompozycja ma być mniejsza, w ogrodzie lepiej umieścić kilka większych głazów niż wiele mniejszych.

Ogród skalny pięknie prezentuje się na niewielkim wzniesieniu, nad oczkiem wodnym lub strumykiem
Ogród skalny pięknie prezentuje się na niewielkim wzniesieniu, nad oczkiem wodnym lub strumykiem

Słoneczna lokalizacja

Większość roślin skalnych lubi słońce, optymalną lokalizacją dla skalniaka jest więc najbardziej nasłonecznione miejsce w ogrodzie. Trzeba przy tym unikać sąsiedztwa dużych drzew, które mogą zasłaniać słońce i zabierać wodę roślinom. Skalniak można także założyć w zacienionej lokalizacji, ale wybór roślin będzie wówczas znacznie ograniczony.

 Skalniak w założeniu powinien odwzorowywać krajobraz wysokogórski, w praktyce częściej przypomina łąkę górską. W skalniaku są sadzone niskie rośliny ozdobne otoczone licznymi kamieniami.

Przystępując do wykonania skalniaka, najpierw należy zdjąć murawę. Jeśli gleba jest dobrze przepuszczalna, wystarczy ją przekopać, jeśli nie – trzeba usunąć wierzchnią warstwę i następnie na dnie wykopu (na głębokości około 30 cm) umieścić żwir. Brzegi skalniaka warto wzmocnić agrowłókniną i drobnymi kamyczkami. Następnie na żwir wysypuje się ziemię (usuniętą wcześniej z wykopu) oraz podłoże dobrane do rodzaju roślin. Na tak przygotowanym gruncie umieszcza się kamienie. Całość można dodatkowo wykończyć np. żwirem.

 Pielęgnacja na co dzień

Skalniak może wydawać się propozycją niewymagająca regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Tak jednak nie jest. Skalniak nie różni się pod tym względem od innych rodzajów ogrodów. Wymaga regularnego podlewania, pielenia, nawożenia, a niektóre rośliny trzeba też zabezpieczać przed mrozem.

Najlepszym czasem na założenie ogródka skalnego jest wiosna – zwłaszcza maj i czerwiec. Skalniak można także założyć pod koniec lata, gdy upały są już znacznie mniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że nim sadzonki osiągną oczekiwane rozmiary, może minąć kilka dobrych lat, wypełnionych systematyczną pracą.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.