Ekopiece i ekokasety ogrzewane peletem

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie biopaliwami, uważanymi za alternatywny, bardziej ekologiczny, wygodny i czysty materiał opałowy. Piece na pelet znakomicie zastępują tradycyjne rozwiązania, będąc przy tym efektywniejsze i łatwiejsze w obsłudze.

Pelet ma postać granulatu drzewnego. Powstaje bez udziału substancji chemicznych, ze sprasowanej pod wysokim ciśnieniem słomy zbóż, roślin energetycznych i odpadów drzewnych; trocin, wiórów czy kory. Dobrej jakości pelet ma jasny kolor i nie rozpada się w dłoniach pod wpływem naciśnięcia. Tego rodzaj produkt wyróżnia się podobną do drewna wartością opałową oraz niską wilgotnością, a po jego spaleniu powstaje niewielka ilość popiołu. Pelet jest doskonałym produktem do zastosowania w domowych piecach oraz kominkach. Zarazem jest to ekologiczna i atrakcyjna ekonomicznie propozycja, która wypada korzystnie zwłaszcza w porównaniu z ogrzewaniem gazowym czy olejowym (jest tańsza nawet o 60%).

Łatwy montaż

Elementem charakterystycznym pieców na pelet (czyli ekopieców lub ekokaset) jest podajnik. W większości tego typu urządzeń można spalać także ekogroszek lub, na dodatkowym ruszcie, drewno. Ekopiece posiadają specjalną konstrukcję przystosowaną do spalania peletu. Ich korpus jest zazwyczaj stalowy, w środku znajduje się również stalowy palnik. Wielkość i moc dostępnych na rynku urządzeń jest bardzo zróżnicowana i wynosi od 2,5 do 22 kW. Ich zaletą jest możliwość bardzo dokładnej regulacji mocy cieplnej. Ekopiece nie wymagają przy tym podłączenia do przewodu kominowego o tradycyjnym przekroju i wysokości. W ich obudowie znajduje się mechaniczny wyciąg dymu, który wymusza ciąg i reguluje go w zależności od trybu pracy pieca. W ekopiecach króciec wylotu dymu posiada średnicę 80 mm. Najlepiej jest odprowadzać dym przez pionowy, stalowy przewód o długości co najmniej 1,5 metra, połączony z tylnym króćcem wylotu spalin. Pomieszczenie, w którym urządzenie zostanie zamontowane powinno mieć zagwarantowany, zgodnie z przepisami, odpowiedni przepływ powietrza. Tego rodzaju piece mogą być wykorzystywane w budownictwie energooszczędnym, ponieważ powietrze jest w nich doprowadzane bezpośrednio do komory spalania. Inwestowanie w ekopiece stanowi korzystną propozycję zwłaszcza w regionach, gdzie istnieje duża podaż peletu.

Zautomatyzowana obsługa

Ekokasety z powodzeniem można zamontować w istniejących kominkach. W tym celu w podstawie paleniska montuje się stelaż, dzięki któremu następnie można wygodnie wysuwać kasetę uzupełniającą opał. Jeśli chcemy, aby urządzenie pracowało automatycznie, to należy zapewnić możliwość jego podłączenia do sieci elektrycznej. Tak zautomatyzowany piec czy kominek będzie działał zgodnie z wcześniejszym zaprogramowaniem, a domownicy nie będą musieli martwić się koniecznością rozpalenia ognia, jego kontrolą czy systematycznym dokładaniem opału. Urządzenie jest więc bardzo wygodne w użytkowaniu; proces rozpalania, utrzymywania temperatury, wygaszania, a nawet czyszczenia pieca jest w pełni zautomatyzowany. Sterowanie nim może odbywać się nawet za pośrednictwem telefonu komórkowego.
Coraz większą popularność zdobywają również piecyki na pelet, chętnie montowane w rozmaitych pomieszczeniach; zarówno w domach jednorodzinnych, jak i biurach czy restauracjach. Są dostępne w różnych atrakcyjnych wzorach i kolorach. Zapewniają przy tym klimat tradycyjnego kominka w połączeniu z wygodą automatycznego sterowania. Posiadają zbiornik na pelet, w którym mieści się paliwo na 1-3 dni. Ich panel sterowania umożliwia programowanie dzienne lub tygodniowe. Piecyki na pelet coraz częściej zastępują tradycyjne kozy i kominki.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.