Elewacja z drewna, czyli nowoczesna fasada domu

Drewno jest naturalnym materiałem kojarzącym się z ciepłem oraz bezpieczeństwem. Zastosowane na elewacji nowoczesnego domu dodaje mu oryginalnego wyglądu. Aby pięknie prezentowało się przez wiele lat, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja.

Drewno w tradycji

Drewno kojarzy nam się najczęściej z regionalnym budownictwem nie tylko w otoczeniu górskim czy leśnym. Dziś jednak coraz rzadziej stosuje się je jako element konstrukcyjny ścian zewnętrznych domu. Technologie z bali czy szkieletu drewnianego są znacznie mniej popularne niż murowane. Drewno jednak współcześnie wykorzystuje się na elewacji jako okładzinę na całości budynku lub tylko jego części, a więc aby podkreślić szczyty, nadproża, ganek czy wykusz.

Jakie drewno wybrać na elewację?

Na elewację nadaje się drewno dobrze wysuszone, o wilgotności 15–18%. Polecamy zakup drewna sezonowanego lub z suszarni. Najtrwalszym drewnem jest dąb oraz modrzew, jednak są rzadko stosowane ze względu na wysokie koszty oraz trudności w pozyskiwaniu. W Polsce często stosuje się drewno olchy ze względu na ciepłą kolorystykę. Łatwo dostępne jest także drewno świerkowe czy sosnowe, które najczęściej wykorzystuje się na elewację.

www.palisander-tarasy.pl
Zabezpieczenie drewna

Elewacja z drewna wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Drewno powinno się odnawiać raz na dwa do ośmiu lat – w zależności od tego, jaki zastosowano środek zabezpieczający. Przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych na drewno – a więc opadami czy nadmiernym nasłonecznieniem – ochronić może duży okap.

Elewacja będzie pięknie wyglądała przez wiele lat, jeśli poddamy ją odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym. Dobrym sposobem będzie impregnacja, która zabezpieczy drewno na pięć lat. Takie zabezpieczenie nie dopuści do rozwoju pleśni, grzybów oraz owadów. Zaimpregnowane drewno nie nasiąknie wodą i będzie odporne na ogień. Poza tym impregnat opóźnia starzenie drewna. Impregnacja podkreśla także rysunek słojów. Do drewna elewacyjnego najczęściej stosuje się impregnaty rozpuszczalnikowe, olejowe. Warto wiedzieć, że zdarza się, że drewno pokryte impregnatem bezbarwnym sinieje z upływem czasu. Z tego powodu często pokrywa się impregnat lakierem lub farbą.

Innym zabiegiem pozwalającym zabezpieczyć drewno jest lakierowanie. Chroni ono drewno elewacyjne przez dwa lata, z tego powodu drewno lakierowane trzeba często odnawiać. Lakier sprawia, że drewno zyskuje ożywioną barwę, a słoje stają się bardziej widoczne. To dobre zabezpieczenie przed wodą i słońcem, a także korozją biologiczną oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Istnieje możliwość przedłużenia trwałości powłoki poprzez pokrycie drewna bezbarwnym impregnatem przed nałożeniem lakieru.

Sprawdzonym zabiegiem pozwalającym zabezpieczyć drewno jest malowanie. Maluje się najczęściej takie drewno, które nie jest za bardzo narażone na uszkodzenia mechaniczne czy zagrzybienie. Farba jednak zakrywa rysunek drewna. Malowanie jest dobrym zabezpieczeniem, ponieważ ochrania drewno na pięć do nawet ośmiu lat. Można przedłużyć jego działanie, stosując podwójną warstwę impregnatu oraz dwukrotną warstwę farby.

Na cztery lata gwarantuje zabezpieczenie bejcowanie drewna elewacyjnego. Bejce wnikają w głąb drewna i nadają mu kolor. Można do nich dodać odporne na promienie UV barwniki, które chronią przed blaknięciem. Samo bejcowanie nie chroni całkowicie przed rozwojem grzybów i pleśni. Z tego powodu drewno dodatkowo zabezpiecza się woskiem lub lakierem. Można także zastosować lakierobejce, szczególnie tam, gdzie drewno jest narażone na wilgoć.

Komentarze

  • Ewa 2021-10-28T09:16:03Z

    widziałam elewacje z drewnem po kilku latach... nie wyglądał to ładnie...polecam nakładki drewnopodobne, stosowane przy ocieplaniu budynków.

    • Adam 2017-07-20T10:30:48Z

      Imitacja drewna jest bardziej oplacalna. Chociazby dlatego, ze impregncja nie jest wymagana, a wyglad naprawde przypominajacy prawdziwe drewno. Sam na elewacje uzylem deske tabulo i wg wielu to wyglada swietnie.