Farby do malowania elewacji

Farbami elewacyjnymi można wyrównać kolor tynku na nowo wybudowanym domu lub odświeżyć ściany starego budynku. Farbę trzeba jednak dostosować do rodzaju podłoża, a także do sposobu wykonania termoizolacji.

Farba do elewacji powinna charakteryzować się dużą przyczepnością do podłoża, dobrze je kryć, być odporna na uszkodzenia mechaniczne i zmywanie oraz nie blaknąć pod wpływem słońca. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb fasadowych. Farbę trzeba dostosować również do rodzaju materiału termoizolacyjnego; jeśli do ocieplenia została użyta np. wełna mineralna, farba

Farbę elewacyjną trzeba dopasować do rodzaju podłoża
Farbę elewacyjną trzeba dopasować do rodzaju podłoża
musi charakteryzować się wysoką paroprzepuszczalnością.

Emulsje organiczne

Do najczęściej stosowanych należą emulsje organiczne, które zawierają syntetyczne żywice polimerowe. To farby akrylowe, silikonowe oraz silikonowo-akrylowe. Te pierwsze uchodzą za najbardziej ekonomiczne. Nie należy ich stosować na podłożach silikatowych i wapiennych. Charakteryzują się niską paroprzepuszczalnością. Można je barwić w najszerszej gamie kolorystycznej. Farby silikonowe z kolei cieszą się opinią nowoczesnych i najbardziej uniwersalnych. Są wysoce paroprzepuszczalne. Można je nakładać na wszystkie rodzaje farb, oprócz wapiennych. Wyróżniają się właściwościami samoczyszczącymi, są więc chętnie stosowane w miejscach wyjątkowo narażonych na zabrudzenia.

Farby nieorganiczne

Znacznie mniej popularne są nieorganiczne farby silikatowe oraz wapienne. Te pierwsze charakteryzują się dużą przyczepnością do podłoża. Są stosunkowo trwałe, ale pomalowanie nimi elewacji nie zawsze zapewnia efekt równomiernego krycia. Przepuszczają i chłoną wodę. Nie mogą być stosowane na podłożach pokrytych farbami organicznymi.

Farba do elewacji powinna charakteryzować się dużą przyczepnością do podłoża, dobrze je kryć, być odporna na uszkodzenia i zmywanie oraz nie blaknąć pod wpływem słońca. 

Warto pamiętać, że powyższy podział stanowi pewne uproszczenie, a poszczególne farby różnią się między sobą w ramach tej samej kategorii. Różnice dotyczą ich składu i mają odzwierciedlenie w cenie produktu. Tania farba silikonowa może zawierać zaledwie kilka procent żywicy. Może też zawierać mniej konserwantów, które zapobiegają porastaniu mikroorganizmami. Elewacja pomalowana taką farbą z początku będzie dobrze się prezentować, trwałość powłoki będzie jednak krótsza niż w przypadku droższej farby tego samego rodzaju.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.