Gonty bitumiczne – piękny dach za niewielką cenę

Pokrycia bitumiczne kojarzą się zwykle z klasyczną papą asfaltową, tymczasem do tej kategorii zaliczają się także eleganckie gonty bitumiczne. Ich cena jest bardzo atrakcyjna, a gwarantowana trwałość sięga około 30-50 lat. Co warto wiedzieć o gontach dachowych?

Gont bitumiczny bywa czasami nazywany dachówką bitumiczną i w praktyce powstaje z klasycznej papy asfaltowej. Cięta jest ona na pasy i pokrywana z wierzchu specjalną posypką mineralną, której głównym zadaniem jest ochrona pokrycia przed niszczącym działaniem promieni słonecznych. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że gonty produkowane są w wielu odmianach kolorystycznych oraz zróżnicowanych kształtach. Pozwala to na osiągnięcie bardzo dobrego efektu wizualnego bez konieczności inwestowania w znacznie droższe dachówki cementowe czy ceramiczne.

Jedną z zalet gontu bitumicznego jest łatwość montażu
Jedną z zalet gontu bitumicznego jest łatwość montażu

Najważniejsze zalety gontu bitumicznego

Dobrej jakości gont bitumiczny charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością – na rynku spotkać można także droższe jego odmiany, na które producent daje dożywotnią gwarancję. Warto wspomnieć też o niskiej masie pokrycia asfaltowego – do jego instalacji nie jest potrzebna masywna więźba dachowa, co przekłada się bezpośrednio na możliwość wybudowania jej mniejszym kosztem. Do zalet można zaliczyć również łatwość montażu – i chociaż prace na wysokości lepiej powierzyć wykwalifikowanym fachowcom, to przy odrobinie samozaparcia i znajomości zasad BHP można pokusić się o samodzielną instalację.

Gonty bitumiczne sa produkowane w wielu odmianach kolorystycznych oraz w różnych kształtach, co ozwala na osiągnięcie ciekawych efektów wizualnych.

W przeciwieństwie do blachodachówek, gont bitumiczny daje ogromny komfort akustyczny. Plastyczna powierzchnia asfaltowych pasów nie rezonuje przy uderzeniach kropel deszczu czy gradu. Atutem w naszym klimacie jest też szorstka powierzchnia, z której nie zsuwa się śnieg – pozwala to uniknąć głębokich zasp pod domem oraz uszkodzeń w orynnowaniu. Planując budowę domu z bardzo skomplikowanym kształtem dachu, warto wziąć pod uwagę właśnie ten typ pokrycia – elastyczne pasy papy można niemal dowolnie kształtować i pokrywać nimi nawet bardzo nietypowe konstrukcje dachowe

Pokrycia bitumiczne kojarzą się zwykle z klasyczną papą asfaltową, tymczasem do tej kategorii zaliczają się także eleganckie gonty
Pokrycia bitumiczne kojarzą się zwykle z klasyczną papą asfaltową, tymczasem do tej kategorii zaliczają się także eleganckie gonty

Wady gontów dachowych

Niestety żadne pokrycie dachowe nie jest wolne od wad – również gont bitumiczny ma ich kilka. Chociaż konstrukcja więźby dachowej przeznaczonej do pokrywania powłoką asfaltową nie musi być szczególnie wytrzymała, to pamiętać trzeba, że położenie gontów wymaga pełnego deskowania, co może nieco podnieść koszty wykonania więźby. Wytrzymałość samej powłoki jest bardzo wysoka, ale sam gont bywa narażony na działanie silnych wiatrów – zdarza się, że pojedyncze pasy papy mogą zostać wyrwane przez porywiste podmuchy. Dużą wadą jest też fakt, że chropowata powierzchnia gontów ma skłonność do porastania mchem – podraża to koszty konserwacji, gdyż usunięcie porostów z takiego pokrycia jest niezwykle trudnym i pracochłonnym zadaniem.

Kiedy warto sięgać po gont bitumiczny?

Wiele zalet i kilka dość poważnych wad sprawia, że gont to pokrycie, które jest stosowane przede wszystkim przy budowie bardzo skomplikowanych dachów oraz lżejszych obiektów – wiat garażowych czy altanek ogrodowych. Przeważającym argumentem może być też niska cena – gont bitumiczny pozwala bardzo tanio stworzyć pokrycie dachowe o niezwykle efektownym wyglądzie.

Komentarze

  • Zdziwiony 2018-10-09T11:02:12Z

    Autor artykułu powinien naprawde sie rozpedzic, i poszukac kontaktu wlasnej glowy i mocnej sciany. Jesli gont bitumiczny jest tanim rozwiazaniem, to chyba tylko w stosunku do dachu z karbonu, gdyz, membrany, wywietrzniki, kalenicowe, dobra papa podkladowa, plyty osb i inne rzeczy niezbedne do ich montazu, dadza nam cene w granicach 100zł za m2 dachu w materiale, nie liczac wiezby, czy tez robocizny na dachu dwuspadowym. Prosilbym autora by wskazal te drozsze rozwiazania zatem ;)

    • Tooba.pl 2018-10-09T11:36:33Z

      Dzień dobry, w powyższym artykule chodziło nam o cenę samego materiału. Ma Pan rację, więc poprawimy artykuł. Dziękujemy za czujność. Pozdrawiamy!