Jak dobrać dywan do wnętrza domu?

2012-04-20, ostatnia aktualizacja 2014-12-03 (13:42.54)

Dywan jest elementem, który pozwoli na szybką zmianę wystroju pomieszczenia. Pozwala zakryć zniszczoną podłogę, dodaje wnętrzu przytulnego wyglądu, będąc ciekawym akcentem kolorystycznym. Ponadto wycisza i ociepla pomieszczenie.

Dywan jest nieodłącznym elementem wystroju wnętrza. Sprawia, że wnętrze nabiera ciepłego, przytulnego charakteru. Mnogość wzorów i kolorów pozwala w dowolny sposób aranżować przestrzeń w domu. W nowych domach, w których pomieszczenia są dobrze ocieplone, a podłogi cechują się wysoką jakością, dywany przestają spełniać swoją funkcję ochrony przed zimnem, natomiast urozmaicają wnętrze i przyciągają wzrok swoją kolorystyką. Wybierając dywan, powinniśmy zatem określić zadania, jakie ma on spełniać w naszym domu.

Rozmiar ma duże znaczenie

Najczęstszym błędem popełnianym przy zakupie dywanu jest wybór dywanu o niewłaściwych wymiarach, niepasującego do rozmiaru pomieszczenia. Należy pamiętać, że jeśli chcemy powiększyć małe pomieszczenie, powinniśmy kupić duży, jasny dywan. W przypadku gdy chcemy wydzielić poszczególne strefy w pomieszczeniu, powinniśmy zdecydować się na kilka małych dywaników. Wielkość dywanu powinna zależeć także od stanu podłogi. W nowym domu dywan nie powinien zanadto zasłaniać podłogi, lecz podkreślać jej piękno, a zatem nie powinien być większy niż powierzchnia czynna pomieszczenia. W przypadku zniszczonej podłogi lepiej będzie wybrać dywan w rozmiarze umożliwiającym zakrycie wad i uszkodzeń.

Wybierając dywan, który ma zakrywać całą podłogę w pokoju, zaleca się, żeby odległość między ścianą a każdym brzegiem dywanu wynosiła co najmniej 90 cm. Dywan pod stolik kawowy powinien być większy o ok. 30 cm z każdej strony. Jeśli dywan ma stać w jadalni pod stołem, do każdej jego krawędzi należy dodać ok. 1–1,2 m. Dywan o takich wymiarach umożliwi swobodne odsuwanie krzeseł. W korytarzu dywan powinien być o 10 cm węższy od szerokości korytarza i o ok. 40–60 cm krótszy od jego długości.

Kształt dywanu

Dywan niekoniecznie musi być prostokątny. Okrągły dywan doskonale będzie pasował pod okrągły stolik kawowy albo stół w jadalni. Dywan pogrupuje poszczególne meble w pokoju i podkreśli daną przestrzeń. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie w pomieszczeniu odmiennego kształtu, lecz nie należy jednak przesadzać.

Kolory i wzory

Podczas zakupu dywanu należy zwrócić uwagę, by jego kolorystyka pasowała do stylistyki pomieszczenia, a zatem koloru ścian czy innych tkanin. Kolor dywanu powinien współgrać ze wszystkimi innymi kolorami we wnętrzu i dobrze komponować z kolorem podłogi. Dywan jako element wyposażenia wnętrza może także kształtować jego odbiór wizualny. Dywan o jasnej, stonowanej barwie sprawi, że pomieszczenie będzie się wydawało większe i przestronniejsze. Ciemny dywan optycznie pomniejszy pokój i nada mu bardziej intymny klimat. W większych pomieszczeniach mamy dużą dowolność w doborze koloru dywanu. Ciekawie będzie wyglądał dywan o mocnym, odważnym kolorze i wyraźnym wzornictwie. Dywan bogaty we wzory doskonale będzie się nadawał do pomieszczenia, w którym znajdują się stonowane meble i dodatki. W przeciwnym wypadku lepiej wybrać neutralny, gładki dywan.

Kolor powinien także być zależny od funkcji pomieszczenia i częstotliwości korzystania z niego. W pokoju dziecięcym czy w korytarzu nie sprawdzi się dywan o jasnych, pastelowych odcieniach. W tym przypadku warto się zdecydować na bardziej wyraziste barwy i gęste wzory.

Wysokość runa

Dywan jest elementem wystroju wnętrza, który dodaje wnętrzu domowego, przytulnego klimatu. Powinien jednak być funkcjonalny. W salonie czy sypialni pięknie będzie wyglądał puszysty, miękki dywan z długim włosiem. Nie sprawdzi się on jednak w pomieszczeniu przechodnim pełniącym funkcję komunikacyjną, a więc w sieni czy korytarzu. Tu lepiej będzie położyć dywan z krótkim włosiem.

Komentarze (3)

cosmo 2015-07-13 16:30.52
czy do białych ścian ciemnej podłogi i stołu w kolorze ciemnego venge oraz ciemnej kanapy będzie pasował biały dywan?
wnetrzadlaciebie 2015-02-23 15:54.44
co do koloru dywanu zależy czy ma być on "tłem" pomieszczenia czy wręcz przeciwnie grać w nim główną rolę :) http://www.awitek.pl/blog/dywany/jak-dobrac-kolor-dywanu
Bernadetta 2013-03-18 13:19.52
Bardzo pomocny artykuł. Świetnie , że na niego trafiłam. Myślę, że pomoże mi dokonać wyboru.Nie wiem tylko, czy kolor podłogi też ma znaczenie.