Jak dobrać dywan do wnętrza domu?

Dywan jest elementem, który pozwala na szybką zmianę wystroju pomieszczenia. Zakrywa zniszczoną podłogę, dodaje wnętrzu przytulnego wyglądu i stanowi ciekawy akcent kolorystyczny. Ponadto wycisza i ociepla pomieszczenie.

Dywan jest nieodłącznym elementem wystroju wnętrza. Sprawia, że wnętrze nabiera ciepłego, przytulnego charakteru. Mnogość wzorów i kolorów pozwala w dowolny sposób aranżować przestrzeń w domu. W nowych domach, w których pomieszczenia są dobrze ocieplone, a podłogi cechują się wysoką jakością, dywany przestają spełniać swoją funkcję ochrony przed zimnem, natomiast urozmaicają wnętrze i przyciągają wzrok swoją kolorystyką. Wybierając dywan, powinniśmy zatem określić zadania, jakie ma on spełniać w naszym domu.

Dywan może urozmaicać wnętrze i przyciągać wzrok swoją kolorystyką
Dywan może urozmaicać wnętrze i przyciągać wzrok swoją kolorystyką

Rozmiar ma duże znaczenie

Najczęstszym błędem popełnianym przy zakupie dywanu jest wybór dywanu o niewłaściwych wymiarach, niepasującego do rozmiaru pomieszczenia. Należy pamiętać, że jeśli chcemy powiększyć małe pomieszczenie, powinniśmy kupić duży, jasny dywan. W przypadku gdy chcemy wydzielić poszczególne strefy w pomieszczeniu, powinniśmy zdecydować się na kilka małych dywaników. Wielkość dywanu powinna zależeć także od stanu podłogi. W nowym domu dywan nie powinien zanadto zasłaniać podłogi, lecz podkreślać jej piękno, a zatem nie powinien być większy niż powierzchnia czynna pomieszczenia. W przypadku zniszczonej podłogi lepiej będzie wybrać dywan w rozmiarze umożliwiającym zakrycie wad i uszkodzeń.

W nowym domu dywan nie powinien zanadto zasłaniać podłogi, lecz podkreślać jej piękno, a zatem nie powinien być większy niż powierzchnia czynna pomieszczenia.

Wybierając dywan, który ma zakrywać całą podłogę w pokoju, zaleca się, żeby odległość między ścianą a każdym brzegiem dywanu wynosiła co najmniej 90 cm. Dywan pod stolik kawowy powinien być większy o ok. 30 cm z każdej strony. Jeśli dywan ma leżeć w jadalni pod stołem, do każdej jego krawędzi należy dodać ok. 1–1,2 m. Dywan o takich wymiarach umożliwi swobodne odsuwanie krzeseł. W korytarzu dywan powinien być o 10 cm węższy od szerokości korytarza i o ok. 40–60 cm krótszy od jego długości.

Kształt dywanu

Dywan niekoniecznie musi być prostokątny. Okrągły dywan doskonale będzie pasował pod okrągły stolik kawowy albo stół w jadalni. Dywan pogrupuje poszczególne meble w pokoju i podkreśli daną przestrzeń. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie w pomieszczeniu odmiennego kształtu, lecz nie należy jednak przesadzać.

Kolor dywanu powinien współgrać z pozostałym wystrojem wnętrza
Kolor dywanu powinien współgrać z pozostałym wystrojem wnętrza

Kolory i wzory

Podczas zakupu dywanu należy zwrócić uwagę, by jego kolorystyka pasowała do stylistyki pomieszczenia, a zatem koloru ścian czy innych tkanin. Kolor dywanu powinien współgrać ze wszystkimi innymi kolorami we wnętrzu i dobrze komponować z kolorem podłogi. Dywan jako element wyposażenia wnętrza może także kształtować jego odbiór wizualny. Dywan o jasnej, stonowanej barwie sprawi, że pomieszczenie będzie się wydawało większe i przestronniejsze. Ciemny dywan optycznie pomniejszy pokój i nada mu bardziej intymny klimat. W większych pomieszczeniach mamy dużą dowolność w doborze koloru dywanu. Ciekawie będzie wyglądał dywan o mocnym, odważnym kolorze i wyraźnym wzornictwie. Dywan bogaty we wzory doskonale będzie się nadawał do pomieszczenia, w którym znajdują się stonowane meble i dodatki. W przeciwnym wypadku lepiej wybrać neutralny, gładki dywan.

Kolor powinien także być zależny od funkcji pomieszczenia i częstotliwości korzystania z niego. W pokoju dziecięcym czy w korytarzu nie sprawdzi się dywan o jasnych, pastelowych odcieniach. W tym przypadku warto się zdecydować na bardziej wyraziste barwy i gęste wzory.

Dywan o jasnej, stonowanej barwie sprawi, że pomieszczenie będzie się wydawało większe i przestronniejsze. Ciemny dywan optycznie pomniejszy pokój i nada mu bardziej intymny klimat.

Wysokość runa

Dywan jest elementem wystroju wnętrza, który dodaje wnętrzu domowego, przytulnego klimatu. Powinien jednak być funkcjonalny. W salonie czy sypialni pięknie będzie wyglądał puszysty, miękki dywan z długim włosiem. Nie sprawdzi się on jednak w pomieszczeniu przechodnim pełniącym funkcję komunikacyjną, a więc w sieni czy korytarzu. Tu lepiej będzie położyć dywan z krótkim włosiem.

Komentarze

  • Kamila 2015-09-03T10:53:45Z

    Mam pytanie do pokoju dziecka.Kolor ścian bardzo delikatny jasny róż Jedna sciana taki ciemny papieski róż Białe bardzo proste meble Pokój duży Moje pytanie czy pasowałby duży 130 cm dywan okrągły o kolorze ciemny fioletowy(dokładnie liliowy z Ikei czy może lepiej prostąkąt 133x195 też z ikea ?

    • cosmo 2015-07-13T14:30:52Z

      czy do białych ścian ciemnej podłogi i stołu w kolorze ciemnego venge oraz ciemnej kanapy będzie pasował biały dywan?

      • Bernadetta 2013-03-18T12:19:52Z

        Bardzo pomocny artykuł. Świetnie , że na niego trafiłam. Myślę, że pomoże mi dokonać wyboru.Nie wiem tylko, czy kolor podłogi też ma znaczenie.