Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Chociaż ekolodzy od lat alarmują, że klimat się ociepla, polskie zimy nie należą do najłagodniejszych. Średnia temperatura powietrza waha się wtedy od -6 stopni Celsjusza do zera. Sezon grzewczy w Polsce nierzadko trwa nawet pół roku.

O tym, by obniżyć koszty ogrzewania, powinniśmy pomyśleć już wiosną. Wtedy będziemy mieć czas na przeprowadzenie prac, dzięki którym zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Jednak istnieją także takie metody, które możemy wykorzystać podczas sezonu grzewczego. Poniżej prezentujemy 6 sposobów na to, jak zmniejszyć zużycie energii. Wskazujemy zarówno metody do wykorzystania zimą, jak i piszemy o robotach budowlanych, które można wykonać wiosną z myślą o następnym sezonie grzewczym.

Reguluj temperaturę w pomieszczeniach

Dostosowując temperaturę do rodzaju pomieszczeń, zaoszczędzimy sporo energii. Najcieplej powinno być w łazience, najchłodniej w sypialni i kuchni. Wysokość temperatury możemy

Zimą w pokojach, w których przebywamy, powinno być 19-21ºC. To wystarczy, aby odczuwać komfort cieplny
Zimą w pokojach, w których przebywamy, powinno być 19-21ºC. To wystarczy, aby odczuwać komfort cieplny
dopasować do własnych upodobań, jednak pamiętajmy, że wyższa temperatura to większe koszty ogrzewania. Zimą w pokojach, w których przebywamy, powinno być 19-21ºC (dzieci i
osoby starsze mogą potrzebować o 1-2ºC więcej). To wystarczy, by odczuwać komfort cieplny, a jednocześnie rachunki za ogrzewanie będą niższe. Gdy wyjeżdżamy – przykręćmy kaloryfery, ale nie za bardzo. Temperatura w mieszkaniu nie powinna być niższa niż 16ºC. W przeciwnym razie po powrocie grzejniki będą musiały intensywnie pracować. Zbyt niska temperatura będzie też miała negatywny wpływ na budynek i może doprowadzić do rozwoju grzybów.

Gdy otwierasz okna – zakręcaj grzejniki

Nawet zimą powinniśmy intensywnie wietrzyć mieszkanie. Gdy otwieramy okno, pamiętajmy jednak o tym, by zakręcać zawór termostatyczny. Najlepiej zrobić to 5-10 minut przed wietrzeniem. Dbajmy też o to, by zimne powietrze nie wiało wprost na głowicę termostatyczną. Bez tego kaloryfer będzie zbyt intensywnie pracował, a całe ciepło i tak ucieknie przez otwarte okno. Pamiętajmy o tym, by wietrzyć pomieszczenie intensywnie, ale krótko – pozwoli to na wymianę powietrza, a nie doprowadzi do wychłodzenia pokoju. Pokój wietrzmy nawet kilka razy dziennie.

Zaproponowane metody przyniosą oczekiwane efekty, jeśli okna będą szczelne, a wentylacja będzie sprawnie działać. Równie ważne jest, byśmy ograniczyli ilość wilgoci w pomieszczeniach: zasłaniajmy gotujące garnki, włączajmy wyciąg nad kuchenką, nie bierzmy długich kąpieli, korzystajmy z pochłaniaczy wilgoci.

Nie zasłaniaj grzejników

Zabudowane lub zasłonięte grzejniki powodują duże straty ciepła. Takie kaloryfery, by ogrzać pomieszczenie, potrzebują wyższej temperatury. Jeśli chcemy obniżyć koszty ogrzewania, powinniśmy tak ustawić meble i sprzęty, by nie zasłaniały grzejników. Długie zasłony w oknach również nie są wskazane. Jeśli kaloryfery są zabudowane – zdejmijmy osłony na okres sezonu grzewczego.

Zamontuj ekrany za grzejnikami

W sklepach są dostępne specjalne folie, które jeśli zostaną zamontowane za grzejnikiem, nie pozwolą uciekać ciepłu na zewnątrz. Są one szczególnie przydatne w sytuacji, gdy ściany domu są niedostatecznie ocieplone.

Warto pamiętać, że aby uzyskać pożądany efekt, trzeba odpowiednio dobrać rodzaj i grubość termoizolacji
Warto pamiętać, że aby uzyskać pożądany efekt, trzeba odpowiednio dobrać rodzaj i grubość termoizolacji

Wykonaj ocieplenie

Dobrze ocieplony dom to mniejsze zużycie energii, a tym samym korzystny wpływ na środowisko naturalne i niższe rachunki za ogrzewanie. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Warto ocieplić ściany zewnętrzne domu, a także dach czy podłogę na gruncie. Zakres robót zależy od tego, w jakim stanie znajduje się budynek. Niejednokrotnie, by poczuć różnicę w kosztach ogrzewania, wystarczy jedynie docieplić ściany. Warto jednak pamiętać, że aby uzyskać pożądany efekt, trzeba dobrze dobrać rodzaj i grubość termoizolacji, a roboty muszą być przeprowadzone zgodnie ze sztuką budowlaną.

Jeśli chcemy obniżyć koszty ogrzewania, powinniśmy tak ustawić meble i sprzęty, by nie zasłaniały grzejników. Na okres sezonu grzewczego zdejmijmy osłony z zabudowanych kaloryferów.

Wyremontuj instalację i wymień kocioł

Niemodernizowana od wielu lat instalacja centralnego ogrzewania ze starym kotłem to spore straty energii. Taka instalacja, zwykle wykonana ze stalowych rur, z grzejnikami stalowymi lub żeliwnymi to przede wszystkim duże średnice nieizolowanych rur i konieczność ogrzania sporej ilości wody. Tam, gdzie rury są nieizolowane, występują też znaczne straty energii. Współczesne instalacje centralnego ogrzewania charakteryzują się niską bezwładnością. To przede wszystkim cieńsze i dobrze izolowane rury, a także grzejniki z zaworami termostatycznymi, które pozwalają w łatwy sposób kontrolować temperaturę powietrza. Nowoczesne kotły mają dużą sprawność - z tej samej ilości paliwa wytwarzają więcej energii niż kotły starszego typu. Warto też pomyśleć o nowoczesnych i mało znanych źródłach ciepła, jak na przykład: rekuperator, kolektory słoneczne, pompa ciepła. Montaż tego typu urządzeń jest stosunkowo drogi, ale w dłuższej perspektywie czasu może się opłacić, ponieważ spowosuje obniżenie kosztów ogrzewania.

Pamiętajmy, że powyższe sposoby zadziałają przy szczelnych oknach i sprawnie działającej wentylacji. Z kolei, by wentylacja prawidłowo funkcjonowała, do pomieszczenia musi stale napływać świeże powietrze. Nie rezygnujmy zatem z nawiewników w oknach. Równie ważne jest, byśmy ograniczali ilość wilgoci w pomieszczeniach: zasłaniajmy gotujące garnki, włączajmy wyciąg nad kuchenką, nie bierzmy długich kąpieli, korzystajmy z pochłaniaczy wilgoci.

Komentarze