Jak pielęgnować i konserwować elewację?

O estetykę ścian zewnętrznych zadbać można jeszcze na etapie powstawania domu, odpowiednio dobierając materiały elewacyjne. W kolejnych latach użytkowania budynku niezbędna będzie systematyczna konserwacja tynków, która przedłuży żywotność elewacji.

Każdemu właścicielowi posesji zależy na tym, aby jego rezydencja prezentowała się elegancko i nieskazitelnie czysto. Estetyczna i schludna elewacja to podstawowy warunek osiągnięcia takiego efektu. Prace związane z zachowaniem jej czystości można sobie ułatwić jeszcze na etapie budowania domu. W tym celu trzeba dokładnie przemyśleć i zaplanować, jakimi materiałami zostaną pokryte ściany zewnętrzne. Dokonując ich wyboru, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy są odporne na powstawanie zanieczyszczeń oraz działalność czynników atmosferycznych. Za bardziej trwałe uważa się zwłaszcza tynki silikonowe, silikatowe oraz mineralne. Aby tynk dodatkowo był odporny także na korozję biologiczną, często wykonywanym zabiegiem jest dodawanie do niego czynnych preparatów, uniemożliwiających rozwój grzybów czy glonów.

Jeśli nie zadbamy o odpowiednią ochronę przed korozją biologiczną, to nowa elewacja w ciągu kilku miesięcy może pokryć się zielonym nalotem
Jeśli nie zadbamy o odpowiednią ochronę przed korozją biologiczną, to nowa elewacja w ciągu kilku miesięcy może pokryć się zielonym nalotem

Systematyczna konserwacja

Po nałożeniu i wyschnięciu tynku można go dodatkowo zaimpregnować. W przypadku starań o zachowanie odpowiedniej estetyki ścian zewnętrznych duże znaczenie ma sama lokalizacja domu. Wiadomo, że budynek sąsiadujący z ruchliwą ulicą znacznie szybciej pokryje się brudem, niż inny, zlokalizowany na cichym przedmieściu. Pleśń i grzyby z kolei szybciej powstaną na ścianach, do których słońce dociera rzadko albo wcale. Przy niesprzyjających okolicznościach, jeśli nie zadbamy o odpowiednią ochronę przed korozją biologiczną, to już po kilkunastu miesiącach nowy budynek może pokryć się zielonym nalotem, w którym będą rozwijać się mikroorganizmy.

Aby tynk był odporny na korozję biologiczną, często wykonywanym zabiegiem jest dodawanie do niego czynnych preparatów, uniemożliwiających rozwój grzybów czy glonów.

O jakość elewacji trzeba dbać na bieżąco, uniknie się wówczas konieczności częstej wymiany tynków zewnętrznych. Właściwa konserwacja polega między innymi na skutecznym niedopuszczaniu do rozwoju mikroorganizmów, trwałych zabrudzeń oraz większych uszkodzeń (w tym celu należy systematycznie usuwać mniejsze pęknięcia). Ważne jest także zachowanie dbałości o prawidłowy stan instalacji odprowadzającej wodę, bowiem jej usterki mogą spowodować na przykład powstawanie zacieków na ścianach. Jednym z podstawowych sposobów na przedłużenie świeżości wyglądu ścian zewnętrznych jest pomalowanie tynku farbą w tym samym kolorze.

Woda pod ciśnieniem skutecznie rozpuszcza i usuwa brud
Woda pod ciśnieniem skutecznie rozpuszcza i usuwa brud

Mycie pod ciśnieniem

Gdy jednak na naszej elewacji pojawi się już brud, a topniejący po zimie śnieg pozostawi plamy z solą i innymi substancjami, to niezbędne okaże się właściwe oczyszczenie budynku. Najprostszą metodą będzie umycie ścian wodą pod odpowiednim ciśnieniem. Woda skutecznie rozpuści i usunie brud. Ważne jest przy tym, aby na takie porządki wybrać słoneczny dzień, dzięki czemu ściany będą mogły bardzo szybko wyschnąć. Jeśli brud jest niewielki, to można go usunąć letnią wodą o ciśnieniu około 5 atmosfer. W przypadku zabrudzeń trudniejszych do usunięcia, konieczne będzie zastosowanie cieplejszej wody, o ciśnieniu nawet 100 atmosfer. Trzeba jednak pamiętać, aby w ten sposób nie czyścić bardzo zimnych ścian, bo zbyt duża różnica temperatur może spowodować pękanie tynku.

Właściwa konserwacja elewacji polega między innymi na niedopuszczaniu do rozwoju mikroorganizmów, trwałych zabrudzeń oraz większych uszkodzeń. Ważne jest także dbanie o prawidłowy stan instalacji odprowadzającej wodę.

Oprócz czyszczenia na mokro dostępne są także rozmaite metody czyszczenia na sucho. Aby jednak bezpiecznie skorzystać z większości z nich, należy wynająć specjalistyczną ekipę. Jedną z nowszych propozycji dostępnych na rynku jest mycie suchym lodem. Można także skorzystać z mycia w osłonie z mgły wodnej. Jeszcze inny sposób polega na zastosowaniu substancji wchodzących w reakcje chemiczne z warstwą zanieczyszczeń. Metod jest więc wiele i z pewnością każdy jest w stanie wybrać najodpowiedniejszy zestaw środków, dzięki któremu elewacja będzie zawsze wyglądać jak nowa.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.