Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?

Dla budujących dom jakość materiałów budowlanych ma znaczenie nie do przecenienia. Szukając tańszych zamienników, nieraz przekonują się, że nie wszystkie oferowane na rynku produkty spełniają obowiązujące normy. W styczniu 2016 roku wchodzą w życie kolejne przepisy, które mają chronić konsumentów przed wyrobami niskiej jakości.

Zgodnie z obowiązującym prawem, pełną odpowiedzialność za parametry materiałów budowlanych i prawdziwość podawanych na etykiecie informacji ponosi producent. Jakość produktów budowlanych ma bezpośrednie przełożenie nie tylko na solidność i trwałość budynku, ale także na jego izolacyjność termiczną i akustyczną czy bezpieczeństwo pożarowe. Wszystkie materiały muszą spełniać obowiązujące normy, tak się jednak nie dzieje.

Szczególną ostrożność inwestorów powinny wzbudzać wyjątkowo tanie oferty. Atrakcyjna cena nierzadko wynika z zaniżonej jakości. Inwestor we własnym zakresie nie jest w stanie sprawdzić, czy podawane przez producenta na etykiecie informacje są prawdziwe.

Aby je zweryfikować, potrzebny jest profesjonalny sprzęt. Pewną wskazówką może być posiadanie przez producenta atestów, certyfikatów i rekomendacji uznanych instytutów; na przykład Instytutu Techniki Budowlanej. Jeżeli producent je posiada, z pewnością stosowną informację opublikuje na swojej stronie internetowej.

Pełną odpowiedzialność za jakość materiałów budowlanych ponosi producent
Pełną odpowiedzialność za jakość materiałów budowlanych ponosi producent

Deklaracja właściwości użytkowych

Gdy pojawiają się wątpliwości, co do jakości materiałów budowlanych, warto zajrzeć do ich deklaracji właściwości użytkowych. Tylko ona stanowi oficjalny dokument potwierdzający parametry produktu. Producent ma obowiązek udostępniać tego rodzaju informacje; najczęściej zamieszcza je na swojej stronie internetowej. W tym dokumencie znajdują się zapisy dotyczące wszystkich skontrolowanych i potwierdzonych właściwości i parametrów produktu. Przy czym zasadą jest, że produkty o wyższych parametrach są sprawdzane przy udziale specjalistów zewnętrznych, niezależnych od producenta. W przypadku materiałów niższej jakości takiej konieczności nie ma; ich deklarację zgodności wydaje sam producent.

Gdzie znaleźć wyniki badań produktów budowlanych?

W styczniu przyszłego roku wejdzie w życie większość przepisów nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych. Ustawa ustala nowe zasady wprowadzania do obrotu i udostępniania wyrobów budowlanych, harmonizuje zasady określania ich właściwości użytkowych oraz stosowania na nich oznakowania CE. W nowych przepisach określono m.in. wymagania, które powinien spełnić producent, aby oznakować wyrób budowlany w celu wprowadzenia go do obrotu. Jednym z nowo obowiązujących zapisów - istotnych dla inwestorów - jest ten, który umożliwia Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego publikowanie wyników badań produktów budowlanych. GUNB będzie zobowiązany publikować wyniki przeprowadzonych badań, łącznie z nazwą producenta - zarówno tych, które dały wynik pozytywny, jak i negatywny. W przypadku złych wyników kontroli, producent będzie musiał wycofać ze sprzedaży wszystkie niepełnowartościowe produkty.

Komentarze

  • michał 2019-04-02T09:43:46Z

    Wybierając materiały budowlane, również styropian, zawsze należy weryfikować jakość produktu jakość. Wielu producentów, nawet tych znanych i powszechnie uznanych za przodowników rynku nie spełnia standardów jakości! Wystarczy zobaczyć wyniki kontroli publikowane na stronach GUNB

    • lech 2019-05-23T11:03:12Z

      Dokładnie, na przykład Austrotherm, co było dla mnie mega zaskoczeniem

    • chorykraj 2016-10-25T21:26:16Z

      no dobrze, ale co zrobić jak już mam styropian na ścianie, ocieplali mi dom w kwietniu, podobno dobrym materiałem, a jakoś kontroli nie przeszedł pozytywnie, a teraz co zrywać styropian? biec na policje? do hurtowni? może fachowcy działają w zmowie z producentami... i co taki kowalski ma zrobić? siedzieć cicho i liczyć, że nic się nie stanie.. tyle pieniędzy w błoto...

      • gawryś 2016-12-28T15:21:03Z

        generalnie najlepiej wybierać TYLKO materiały z rekomendacją ITB, a co zrobić w sytuacji kiedy już masz trefny materiał na ścianie? może tu znajdziesz więcej info: polskieradio.pl/42/5501/Artykul/1681900,Co-zrobic-gdy-wyrob-budowlany-nie-spelnia-naszych-oczekiwan

      • karolewicz 2016-07-18T13:40:21Z

        no właśnie, bo to co jest na opakowaniu nie zawsze jest tym co kupujemy.. Odsyłam do źródła: wyborcza.biz/biznes/1,147752,19976560,czarna-lista-materialow-budowlanych-gunb-ujawnil-pierwszego.html?disableRedirects=true