Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne nie tylko dzielą przestrzeń w domu, ale są także elementem wyposażenia mieszkania. Dobrze dobrane będą dodawały wnętrzu stylu. Ponieważ montowane są na lata, należy przemyśleć ich wybór.

Ważny jest rozmiar

Każde drzwi składają się z trzech podstawowych elementów – ościeżnicy zwanej potocznie futryną, skrzydeł oraz okuć, czyli zawiasów, klamek i zamków. Przed wyborem drzwi wewnętrznych konieczne jest wymierzenie otworu w ścianie, w którym mają być osadzone. Ważna jest nie tylko wysokość i szerokość, ale także grubość otworu. Dokładne wymierzenie otworu pozwoli nam dopasować odpowiedni rozmiar ościeżnicy i skrzydła drzwiowego. Choć prawo budowlane mówi o tym, że drzwi wewnętrzne muszą mieć szerokość co najmniej 90 cm, w starszych mieszkaniach spotkamy się z otworami drzwiowymi o wymiarach 60, 70 czy 80 cm. Producenci jednak nadal produkują węższe drzwi, dlatego nie trzeba ich robić na zamówienie.

Informacja o grubości otworu drzwiowego będzie nam potrzebna podczas wyboru ościeżnicy zwanej potocznie futryną lub ramą. Można wybrać ościeżnice stałe lub regulowane. Futryny regulowane zawierają już listwy maskujące. Można je dopasowywać dokładnie do szerokości ściany. Ościeżnice stałe posiadają jeden stały wymiar i nie zawierają w zestawie listew maskujących.

Kierunek otwierania

Częstym problemem przy wyborze drzwi, spotykanym również u samych sprzedawców, jest określenie, czy potrzebujemy drzwi prawych, czy lewych. Aby określić kierunek otwierania drzwi, należy stanąć przed nimi w taki sposób, by otwierały się przez przyciągnięcie skrzydła w naszym kierunku. Ważne jest to, po której stronie znajduje się zawias. Jeśli jest po lewej stronie, to drzwi są lewe, jeśli po prawej – do mamy drzwi prawe. Przy wyborze kierunku otwierania się drzwi należy przewidzieć pozostawienie wolnej przestrzeni na swobodne otwieranie drzwi. Jeśli ten warunek został spełniony, należy wziąć pod uwagę wygodę i funkcjonalność.

Drzwi skrzydłowe czy przesuwne?

W przypadku gdy skrzydło drzwi w czasie otwierania zajmuje w pomieszczeniu zbyt wiele miejsca, dobrze będzie zdecydować się na drzwi przesuwne, które dadzą większą swobodę w aranżacji wnętrza. Poruszają się na prowadnicach w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny ściany. Mogą chować się w ścianie lub składać w futrynie. Do tego drugiego rodzaju należą drzwi łamane oraz harmonijkowe.

Drzwi drewniane lub drewnopochodne

W zależności od możliwości finansowych możemy wybrać drzwi drewniane robione z drewna litego oraz klejonego lub drzwi laminowane zrobione z drewna klejonego warstwowo oraz z twardej płyty pilśniowej. Drzwi laminowane dzięki szerokiemu wyborowi oklein wyglądają naturalnie i elegancko, jak te wykonane z drewna. Ich zaletą jest to, że są lekkie i wytrzymałe, a przy tym dobrze chronią przed hałasem. Wybierając drzwi okleinowe, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany laminat. Lepiej jest wybrać okleinę o podwyższonej odporności na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Drzwi przeszklone oraz pełne

W zależności od tego, do jakiego pomieszczenia szukamy drzwi, możemy wybrać albo drzwi przeszklone, albo pełne. Drzwi przeszklone pozwalają grać światłem we wnętrzu, zaś drzwi pełne zapewniają domownikom całkowitą prywatność. Wybierając drzwi przeszklone, do wyboru mamy różne rodzaje przeszkleń – od szkła bezpiecznego, przez ornamentowe, do szyb satynowych.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.