Jak zmieścić dom na węższej działce. Elementy, które wpływają na szerokość działki.

Znalezienie projektu gotowego domu na wąską działkę nie jest łatwe, ale też nie jest niemożliwe. Należy mieć na uwadze fakt, iż autorzy projektów gotowych z reguły dopuszczają możliwość dokonywania zmian na etapie adaptacji, aby m.in. inwestor mógł dopasować projekt do warunków lokalnych. Ważne, aby wprowadzone zmiany nie wpłynęły niekorzystnie na proporcje, estetykę i funkcjonalność budynku. Poniżej podpowiadamy jak dostosować wymarzony projekt domu do węższej działki.

Wzniosły – C275
Wzniosły – C275

Zmiany w stolarce okiennej i drzwiowej oraz innych elementach elewacji

Jeżeli działka jest tylko o 1 m węższa, niż określona i wymagana w dokumentacji, aby móc wybudować na niej wybrany projekt, można zlikwidować okna w jednej ze ścian bocznych budynku. Najwygodniej usunąć okna w bocznej ścianie garażu. Można także, aby zachować doświetlenie pomieszczeń, w ścianie zbliżonej na odległość 3 m od granicy działki zastosować pustaki szklane (lecz o powierzchni nie większej, niż 10% powierzchni ściany). W pomieszczeniach narożnych można zmienić usytuowanie okien i przenieść je na inną ścianę. Na przykład w projekcie Wzniosły – C275 likwidacja okna w garażu i przełożenie okna w kotłowni na tylną ścianę budynku umożliwia zmniejszenie wymaganych wymiarów działki o 1 m pozostawiając kotłownię doświetloną światłem dziennym. W pomieszczeniach na poddaszu okna w ścianach szczytowych można zastąpić oknami dachowymi lub lukarnami na frontowej lub ogrodowej połaci dachu. Taki zabieg można zastosować w projekcie Optymalny – M133.

Optymalny – M133
Optymalny – M133

Należy pamiętać, że elementy elewacji domu: balkony, schody zewnętrze, tarasy, okapy, daszki nad wejściem szerokości większej, niż 2,5 m powodują konieczność zwiększenia minimalnej odległości od działki sąsiedniej. W takim przypadku wystarczy dostosowanie (zmniejszenie lub zlikwidowanie) tych elementów.

Szumiące topole – wariant I – M46a
Szumiące topole – wariant I – M46a

Garaż, a szerokość działki

W przypadku brył z garażem dobudowanym przy ścianie bocznej warto rozważyć rezygnację z garażu (w zamian – wybudowanie garażu wolno stojącego w korzystniejszym miejscu na działce). W projekcie Szumiące topole – wariant I – M46a, po usunięciu garażu i umieszczonej za nim kotłowni można zamienić na kotłownię garderobę i sąsiadujące z nią pomieszczenie gospodarcze znajdujące się przy wejściu. Jeżeli są odpowiednie warunki gruntowe (przede wszystkim niski poziom wód gruntowych) można przenieść garaż do piwnicy. W ten sposób powstały warianty projektu, który w pierwszej wersji miał garaż usytuowany z boku bryły głównej Nasz dom – M31, a w kolejnej – w piwnicy Nasz dom – wariant II – M31b. Podobny zabieg można zastosować przy adaptacji innych budynków. Należy jednak pamiętać o zjeździe do garażu, który zajmuje dużo miejsca na działce i wydłuża odległość budynku od granicy frontowej. Zgodnie z przepisami maksymalne nachylenie pochylni wynosi 25%. Z kolei zmniejszenie długości podjazdu, poprzez wyniesienie wyżej budynku, niekorzystnie wpływa na jego wygląd.

Nasz dom – M31
Nasz dom – M31

Jeżeli budowa realizowana jest na działce ze spadkiem, warto także – przy zmianie lokalizacji garażu w bryle domu – wykorzystać ukształtowanie terenu. Pośrednim wyjściem może być zmniejszenie garażu np. o jedno stanowisko.

Nasz dom – wariant II – M31b
Nasz dom – wariant II – M31b

Innym rozwiązaniem, znacznie zmniejszającym szerokość elewacji frontowej, a tym samym wymaganą szerokość działki, jest zastosowanie dwustanowiskowego garażu, w którym parkowanie samochodów przewidziano jeden za drugim, a nie jeden obok drugiego np. Kraina marzeń – M96. Nie jest to jednak rozwiązanie w 100% komfortowe, a wprowadzenie takiej zmiany na etapie adaptacji może okazać się bardzo kosztowne lub wręcz niemożliwe.

Kraina marzeń – M96
Kraina marzeń – M96

Zmiana usytuowania budynku

W niektórych projektach można rozważyć zmianę usytuowania budynku i ustawienie go prostopadle do drogi. Taką zmianę, na etapie adaptacji, można wprowadzić w wielu projektach. Zyskamy wówczas nawet kilka metrów.

Warunki szczególne

Warto mieć na względzie fakt, że zgodnie z Warunkami technicznymi dla budynków i ich usytuowania (rozporządzenie Ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z 12 kwietnia 2002 r.) na działce szerokości 16 m dopuszczone jest m.in. sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w odległości nie mniejszej niż 1,5 m (jeśli wynika to również z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu). Odległość liczona jest od ściany, zatem jeżeli w projekcie zaplanowany jest okap, należy go zlikwidować na etapie adaptacji.

Szczególnym przypadkiem jest realizacja budynku w granicy działki. Jeżeli mamy taką możliwość należy – oprócz likwidacji otworów – pamiętać o tym, iż ściana usytuowana na granicy działki musi spełniać wymogi ściany ogniowej.

Ewa Cieślak, arch. Gizela Kalisiewicz