Jaka sypialnia - przestronna czy przytulna?

Sypialnia jest prywatnym zakątkiem przeznaczonym do wypoczynku. Ze względu na to, że przebywają w niej tylko domownicy, często poświęca się mniej czasu na jej urządzenie. Jako pomieszczenie, które wykorzystywane jest jedynie nocą, schodzi na drugi plan. Nie przywiązuje się zatem wagi do jej usytuowania czy wielkości. Ale czy na pewno jest to odpowiednie podejście?

Na etapie projektu często zwraca się uwagę głównie na wielkość, układ i lokalizację pokojów dziennych oraz gospodarczych, przez co pokoje prywatne schodzą na drugi plan. Po wybudowaniu domu może się jednak okazać, że sypialnie są małe, a skosy zaczynają się bardzo nisko, przez co może być kłopot ze wstawieniem do środka dużych łóżek oraz innych mebli. A jednak sypialnie mają być wygodnym miejscem wypoczynku, dlatego powinniśmy się w nich czuć swobodnie, co nie będzie możliwe, jeśli utrudnione będzie poruszanie się po nich.

Wielkość sypialni nie jest istotna dla dorosłych, dla których jest to pokój przeznaczony jedynie do spania
Wielkość sypialni nie jest istotna dla dorosłych, dla których jest to pokój przeznaczony jedynie do spania
Warto zaplanować odpowiednią wielkość sypialni już na etapie projektowania domu. Oprócz powierzchni użytkowej konieczne jest – w przypadku gdy sypialnie znajdują się na poddaszu – zaplanowanie wysokości ścianki kolankowej, a więc wysokości, na której zaczynają się skosy. W przypadku niskiej ścianki kolankowej trudno będzie zagospodarować przestrzeń pod skosami. Mniejsza będzie także powierzchnia użytkowa na poddaszu.

Duża sypialnia stanie się bardziej przytulna, jeśli ściany będą w ciemniejszych kolorach, na podłodze zostaną umieszczone dywany z dłuższym włosiem, a na oknach - grube zasłony. 

Bardzo istotna jest także lokalizacja sypialni. Od niej bowiem będzie zależał komfort życia rodziny. Jeśli budujemy większy dom, warto wyznaczyć osobną łazienkę dla dzieci, osobną dla dorosłych. W ten sposób unikniemy nieporozumień, gdy rano wszyscy spieszą się do pracy oraz szkoły. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie sypialni z garderobą, przez którą przechodzi się do własnej łazienki. W takiej sytuacji w łatwy sposób będzie można przygotować się do wyjścia z domu.

Większa sypialnia przyda się osobom, które zamierzają w niej również czytać książki, słuchać muzyki czy oglądać filmy
Większa sypialnia przyda się osobom, które zamierzają w niej również czytać książki, słuchać muzyki czy oglądać filmy

Mała = przytulna

Na małe sypialnie zdecydują się przede wszystkim właściciele niewielkich domów, ponieważ dla nich liczy się wygospodarowanie osobnych pomieszczeń dla każdego z mieszkańców. Poza tym wielkość sypialni nie będzie istotna dla dorosłych, dla których jest to pokój przeznaczony jedynie do spania. Wystarczy im, aby znajdowało się w nim przede wszystkim wygodne łóżko, dlatego nie jest potrzebna przestrzeń do ustawienia innych mebli. Na wielkość sypialni nie będą zwracały uwagi także osoby, które większość czasu spędzają razem z bliskimi, integrując się z nimi w pokoju dziennym, oraz wielbiciele przytulnych przestrzeni.

Jeśli sypialnie mają znajdować się na poddaszu, konieczne jest zaplanowanie odpowiedniej wysokości ścianki kolankowej, a więc wysokości, na której zaczynają się skosy.

Należy pamiętać, że w małym pomieszczeniu potrzebna jest dyscyplina w urządzaniu wnętrza. Aby sypialnia nie była zagracona, powinniśmy do niej wstawić tylko najważniejsze meble i sprzęty, a więc łóżko, szafki nocne i komodę lub szafę. Dobrym sposobem zagospodarowania wnętrza będzie wybór mebli na wymiar dopasowanych do konkretnego pokoju lub wbudowanego wyposażenia.

Sypialnia na poddaszu powinna mieć na tyle wysoko umieszczone skosy, aby można było swobodnie się po niej poruszać
Sypialnia na poddaszu powinna mieć na tyle wysoko umieszczone skosy, aby można było swobodnie się po niej poruszać

Jasna i przestronna

Na zaprojektowanie dużych sypialni mogą sobie pozwolić przede wszystkim właściciele obszernych domów. Duże sypialnie będą potrzebne na pewno rodzinom mającym dzieci. Sypialnie dziecięce będą bowiem pełniły nie tylko funkcję wypoczynkową, ale także będą służyły jako miejsce do nauki czy zabaw. Dzieci przebywają w swoich pokojach również za dnia, zatem powinny mieć dużo przestrzeni. Przestronna sypialnia będzie koniecznością, jeśli w domu mieszka osoba starsza lub niepełnosprawna. Aby możliwe było swobodne poruszanie

Detale ozdabiające wnętrze pomogą wydobyć urok pomieszczenia
Detale ozdabiające wnętrze pomogą wydobyć urok pomieszczenia
się na wózku inwalidzkim czy za pomocą balkonika, potrzebna będzie dodatkowa przestrzeń. Zwolennikami większych sypialni będą także osoby, które wszelkie czynności lubią wykonywać w łóżku – leżąc na nim, czytają książki, słuchają muzyki, oglądają filmy.

Aby dobrze się czuć się w dużej sypialni, należy odpowiednio ją zaaranżować. Bezpiecznie będziemy się czuć, jeśli będzie w niej przytulnie. Warto więc wybrać ciemniejsze kolory na ścianach, kupić dywany z dłuższym włosiem, łóżko obłożyć dużymi poduchami, a na oknach powiesić grube zasłony. Doskonałym pomysłem będzie wstawienie miękkich, dużych foteli przy regale z książkami powieszonym na jednej ze ścian. Nie powinniśmy zapominać o detalach ozdabiających wnętrze, dzięki którym dodatkowo wydobędziemy urok pomieszczenia.

Komentarze