Jaki materiał wybrać na podłogę w salonie?

Zmienić kolor ścian nie jest trudno. Wymiana podłogi to większy problem. Dlatego też wybór materiału na podłogę, zwłaszcza w najbardziej reprezentacyjnym wnętrzu, czyli salonie, powinien być starannie przemyślany. Jeśli decyzja okaże się trafiona, będzie procentować przez wiele kolejnych lat.

Podłóg nie zmienia się tak często jak wykończenia ścian. Z tego też powodu materiał na podłogę powinien być przede wszystkim trwały. Podłoga jest jednocześnie istotnym elementem aranżacji całego wnętrza. Nadaje mu charakter, powinna współgrać z pozostałym wystrojem. Dlatego też, dokonując wyboru materiału podłogowego, warto mieć przed oczyma wygląd całego salonu. Trzeba zastanowić się, czy podłoga będzie pasować do mebli, jaką kompozycję stworzy w połączeniu z kolorem ścian i czy na pewno o taki efekt nam chodzi.

 

Najłatwiejsze w montażu są panele podłogowe
Najłatwiejsze w montażu są panele podłogowe

 

Tanie panele

Panele podłogowe są bardzo łatwe w montażu. Mogą też być bardzo tanie, ich ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych za metr kwadratowy. Trzeba jednak pamiętać, że w parze z niską ceną zazwyczaj idzie podobna jakość, kupując najtańsze panele, należy więc liczyć się z tym, że ich trwałość pozostawi wiele do życzenia. Przy czym nawet najbardziej solidne panele przegrywają w konkurencji z podłogą drewnianą.

Podłóg nie zmienia się tak często jak wykończenia ścian. Z tego też powodu materiał podłogowy powinien być przede wszystkim trwały.

Dobrze zakonserwowany parkiet drewniany, solidne deski drewniane to materiał, który w dobrym stanie może służyć przez dziesięciolecia. Żywotność drewna przedłuża cyklinowanie. Po jego wykonaniu podłoga wygląda jak nowa, a koszt odświeżenia to zaledwie jedna trzecia ceny nowej podłogi drewnianej. Bardziej ekskluzywną propozycją jest podłoga bambusowa. To naturalne, egzotyczne i dosyć drogie rozwiązanie.

 

Salonową podłogę można też pokryć płytkami
Salonową podłogę można też pokryć płytkami

 

Płytki i ogrzewanie podłogowe

Popularne m.in. we Włoszech płytki ceramiczne u nas też powoli zdobywają uznanie i pojawiają się poza łazienkami. To dobre rozwiązane, zwłaszcza gdy salon i kuchnia są połączone w jedno pomieszczenie. Świetnie sprawdza się także wówczas, gdy pod płytkami jest zamontowane ogrzewanie podłogowe. Dzięki niemu odpada jeden z głównych argumentów przeciwko kładzeniu płytek w salonie: od ogrzewanych płytek nie jest zimno.

Płytki są praktyczne, łatwe w pielęgnacji i bardzo trwałe.

Kolory i wzory płytek wybieranych do salonu różnią się od tych łazienkowych; zazwyczaj są utrzymane w jasnych, ciepłych kolorach. Zamiast płytek ceramicznych można też położyć kamienne. Są bardziej efektowne, ale jednocześnie znacznie droższe.

 

Podłoga z żywicy - oryginalna i wytrzymała
Podłoga z żywicy - oryginalna i wytrzymała

 

Żywiczny połysk

A dla lubiących niestandardowe rozwiązania pozostają mniej typowe propozycje. Na przykład podłoga z żywicy, która w ostatnich latach stała się przebojem. Jest efektowna, dostępna w rozmaitych kolorach, ciepła w dotyku, łatwa w utrzymaniu i solidna. W salonach coraz częściej pojawia się też korek. To materiał miękki, ciepły i tłumiący hałas. Jest sprzedawany w różnych formach – od paneli po parkiet korkowy. Z wierzchu pokrywa go lakier poliuretanowy lub folia winylowa, dzięki którym materiał jest odporny na ścieranie i odkształcanie.

Komentarze

  • gość 2016-05-08T18:04:19Z

    Podłogi drewniane do niedawna jeszcze były wyparte przez panele, ale teraz widac, ze ludzie bardziej się do nich przekonują, wydaje mi się, że t inwestycja na dlugie lata jest.