Jaki wybrać dom na wąską działkę?

Niestandardowe wymiary działki mogą dość znacznie zawęzić ofertę projektową domów. Za takie uznaje się działki, których szerokość jest mniejsza niż 16 metrów. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest zbudowanie na tak ograniczonej powierzchni estetycznego, ładnego i wyposażonego we wszystkie potrzebne części domu. Architekci wypracowali wiele rozwiązań, które optymalizują wykorzystanie powierzchni wąskiej działki.

Jeżeli mamy ku temu warunki i dysponujemy bardzo ograniczonym budżetem, rozpatrzmy opcję zabudowy szeregowej lub bliźniaczej. Częściowo wspólne instalacje znacząco wpływają na obniżenie wydatków. Jeżeli taka propozycja nie może być brana pod uwagę, wybierzmy projekt przeznaczony specjalnie do wąskich działek. Prawie każda z pracowni posiada takie propozycje. Warto także rozejrzeć się wśród pozostałych projektów, ponieważ ich sporą część można zaadaptować na potrzeby naszej działki.

Domy na wąską działkę to zazwyczaj budynki wielokondygnacyjne lub podpiwniczone
Domy na wąską działkę to zazwyczaj budynki wielokondygnacyjne lub podpiwniczone

Jak dostosować dom do wąskiej działki? Adaptacja projektu gotowego

Podstawowy krok architekta w takim wypadku to przesunięcie drzwi wejściowych na węższą ścianę. W każdym projekcie domu na wąską działkę takie rozwiązanie jest konieczne – krótsze, szczytowe ściany muszą być usytuowane równolegle do bramy wejściowej. Żeby uniknąć nieproporcjonalnie wydłużonego wnętrza i zbyt długich holi, stosuje się kilka sprawdzonych zabiegów.

W ofercie jest wiele projektów przeznaczonych specjalnie na wąskie działki. Warto także rozejrzeć się wśród pozostałych propozycji, ponieważ ich sporą część można zaadaptować na potrzeby wąskiej działki.

Jeszcze lepiej jest zlokalizować wejście w narożniku domu. Łatwiej jest wówczas gospodarować przestrzenią wewnątrz. Wąska ściana frontowa także może być estetyczną wizytówką domu, ale radzimy rozważnie dobierać detale architektoniczne. Na małej ścianie nie należy z tym przesadzać. Sprawdzone rozwiązania to wejścia z podcieniem i np. niedużą balustradą. Znakomicie wygląda balkon na górnej kondygnacji. Wystarczy zaopatrzyć go w efektowną poręcz, np. z kutego żelaza. Pamiętajmy, że wiele możliwości stylistycznych dają różne materiały elewacyjne. Zabawa kolorami, kolaż materiałów, czyli np. kamienne czy klinkierowe wstawki, bardzo skutecznie nadadzą frontowej ścianie reprezentacyjnego wyglądu. 

W naszym osobnym artykule piszemy szczegółowo o adaptacji projektu.

Dom na wąską działkę - jak doświetlić pomieszenia?

Projekty domów na wąską działkę to zazwyczaj budynki wielokondygnacyjne lub podpiwniczone. Czasami z uwagi na przepisy długie ściany boczne muszą być ślepe. Najkorzystniej wówczas jest przesunąć dom maksymalnie w jedną ze stron i przeznaczyć parter budynku na rozległą i jak najbardziej otwartą – także na ogród – strefę dzienną. Taki krok pozwala niekiedy umieścić na jednej ze ścian okno. Jeśli nie, kluczowe będą duże drzwi balkonowe. Dobre pomysły to także ścianki z pustaków szklanych. W takim układzie i tak trudno byłoby wygospodarować osobne pomieszczenie, a aranżując wnętrze w taki sposób, można je maksymalnie doświetlić. Wówczas na piętrze lub poddaszu tworzy się strefę nocną i dodatkowe pomieszczenia, jeśli pozwala na to przestrzeń. Poddasze można łatwo i skutecznie oświetlić oknami połaciowymi.

Dobre nasłonecznienie zapewniają okna narożne oraz okna umieszczone w bocznych wnękach długich ścian
Dobre nasłonecznienie zapewniają okna narożne oraz okna umieszczone w bocznych wnękach długich ścian
Inne rozwiązania na jak najlepsze nasłonecznienie domu przeznaczonego na wąską działkę to narożne okna i okna w bocznych wnękach długich ścian. Dużą pomocą może tu być naturalne światło wynikające z położenia budynku względem stron świata. Najlepsze możliwości daje lokalizacja z wjazdem od północy lub wschodu – ogrodowa elewacja jest wówczas nasłoneczniona. Najmniej korzystne warunki są przy wjeździe od południa – wypoczynkowa część musi znajdować się wówczas od frontu, gdzie jest mało miejsca.

Aby dom był wygodny, powinien mieć szerokość co najmniej 10 m. Każdy węższy wymaga od projektanta sporej zręczności. Możliwa jest jednak taka jego aranżacja, aby żyło się w nim przyjemnie i wygodnie.

Usytuowanie garażu na wąskiej działce

Na wąskiej działce problematyczne jest znalezienie odpowiedniego miejsca na garaż. Najczęściej po prostu dostawia się go przed ścianę frontową, lecz znacznie ładniej wygląda, kiedy znajduje się w strefie podziemnej. Architekci krajobrazu podpowiadają też, żeby oddzielić pionową ścianą roślinności podjazd do garażu od ścieżki wejściowej. Dzięki temu zabiegowi unikniemy wrażenia wchodzenia od strony podwórka. Polecane jest także stosowanie pnączy, w tym również na ścianie domu.

Praktyka wskazuje, że aby dom wolno stojący był wygodny, powinien mieć szerokość około 10 m. Każdy węższy będzie wymagał od projektanta sporej zręczności. Możliwe jest jednak takie urządzenia domu na wąskiej działce, aby żyło się w nim przyjemnie i wygodnie oraz aby mógł być dumą rodziny.

Uwaga! Właściciele wąskich działek o szerokości do 16 m!
Przepisy dopuszczają usytuowanie budynku nawet 1,5 m od granicy z sąsiednią działką.

Komentarze

  • Anna 2022-06-05T13:15:55.794Z

    Witam, chciałam prosic o porade w sprawie interpretacji MPZP. Jestem właścicielem działki, dla której MPZP zakłada zabudowe mieszkaniową jednorodzinną, w której ustala lokalizacje na mojej działce jednego budynku mieszkalnego wolnostojącego, przy czym ustala dodatkowe wytyczne, ze na działce mojej i kolejnej z nią sąsiadujacej dopuszcza się lokalizacje w zabudowie bliźniaczej, gdzy działki te są dosc wąskie, i tu własnie o słowo "dopuszcza" najbardziej mi chodzi; czy taki zapis oznacza, ze zabudowa może być realizowana tylko jako bliźniak, czy też mogę z zachowaniem odpowiednich odległości postawic dom wolnostojący? Nadmienie takze, ze w granicy sąsiad stawia juz swoją częsc bliźniaka, dlatego chcialam wiedziec czy ja także musze dobudowac się już do częsci sąsiada czy moze mogę postawic osobny budynek oddalony od granicy? Dziekuje za porade i pozdrawiam

    • Gonia 2017-03-05T20:27:44Z

      Witam, mam wąską działkę, a podoba mi się plan Ariel 4, jak to mam rozumieć?,Jest takie prawo? Uwaga! Właściciele wąskich działek o szerokości do 16 m! Przepisy dopuszczają usytuowanie budynku nawet 1,5 m od granicy z sąsiednią działką.

      • Tooba.pl 2017-03-06T07:38:30Z

        Projektu Ariel 4 raczej nie uda się zrealizować na tak wąskiej działce. Szerokość budynku wynosi 14,14 m. Gdyby został usytuowany w odległości 1,5 od granicy działki, jej szerokość musiałaby wynosić co najmniej 17,14 m.

      • Gość 2015-05-28T07:52:07Z

        większość rad o wąskich działek dotyczy działek gdzie węższy bok działki jest od strony drogi. Mój problem dot. działki wąskiej o wymiarach 16 m szeroka na 89 m długa gdzie dłuższy bok jest od strony drogi. Jak w takim wypadku usytuować wjazd na działkę, wejście do domu i garaż.