Jakie są skutki zawilgocenia budynków?

Wilgoć jest bardzo niebezpieczna dla budynku. Występującą okresowo można zlikwidować poprzez intensywne wietrzenie i ogrzewanie domu, gorzej jeśli pojawi się na stałe, ponieważ może osłabić jego konstrukcję, zniszczyć ściany oraz podłogi. W jaki sposób można się jej pozbyć oraz jak zabezpieczyć przed nią budynek?

Przyczyny powstawania wilgoci

Powstawanie zawilgocenia domów to poważny problem w budownictwie. Dotyczy on nie tylko istniejących starych budynków, ale także nowo powstałych, w których niewłaściwie wykonano izolacje przeciwwilgociowe, przeciwwodne albo nie zadbano o prawidłowo funkcjonujące systemy wentylacji. Przyczyną gromadzenia się wilgoci w budynkach może być także bardzo szczelna stolarka okienna.

Problem zawilgocenia dotyczy nie tylko starych budynków, ale także nowo powstałych, w których niewłaściwie wykonano izolacje przeciwwilgociowe, przeciwwodne albo nie zadbano o prawidłowo funkcjonujący system wentylacji.

Bardzo często do zawilgoceń dochodzi w wyniku braku odpowiedniej izolacji wodochronnej fundamentów czy podpiwniczenia, która w starych domach mogła ulec wyeksploatowaniu lub została źle wykonana. Zawilgocenia mogą także powstawać w wyniku podniesienia się poziomu wód gruntowych. Inną przyczyną zawilgocenia ścian może być wykroplenie się wilgoci na skutek różnicy temperatury między ciepłym wnętrzem domu a zimną przegrodą, która powstała w wyniku wykonania nieodpowiedniej izolacji termicznej. Normalnym zjawiskiem występującym w domu jest powstawanie wilgoci w czasie eksploatacji budynku, a więc podczas gotowania, prania, prasowania czy też brania kąpieli. Jej nadmiar nie zostanie usunięty, jeśli system wentylacyjny nie działa prawidłowo. Tak się dzieje zwłaszcza w nowych domach, w których wstawia się zbyt szczelne drzwi i okna. Z powodu braku wodoszczelnych materiałów w okładzinach ścian i podłóg wilgoć zacznie się przedostawać do konstrukcji domu.

Mokre plamy, które z czasem pokrywają się pleśnią, to wyraźny znak, że dom jest zawilgocony
www.hydrostop.pl
Mokre plamy, które z czasem pokrywają się pleśnią, to wyraźny znak, że dom jest zawilgocony

Objawy zawilgocenia

Zawilgoceniami na ścianach zaczynamy się przejmować, gdy na ścianach oraz podłogach powstają zacieki, ciemne plamy pokryte pleśnią czy białe wykwity solne i zapach stęchlizny. Wilgoć może pojawić się zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Zbyt duża ilość pary wodnej w pomieszczeniach objawia się długotrwałym zaparowaniem szyb i luster, w łazience niewysychającymi ręcznikami, w innych pomieszczeniach zawilgoconymi ścianami. Przyczyną wilgoci we wnętrzu domu są niewłaściwa wentylacja pomieszczeń oraz niedostateczne ocieplenie i ogrzewanie budynku. Niestety nie zauważymy objawów gromadzenia się pary wodnej wewnątrz ścian, stropów i dachu.

W przypadku podciągania kapilarnego wody z gruntu zawilgocenie budynku będzie ujawniało się od zewnątrz, ale i wewnątrz. Najczęściej pojawiają się wykwity solne na elewacji, a także wilgotne plamy we wnętrzu, które pokrywają się czasem pleśnią i grzybem.

Należy pamiętać, że w czasie budowy domu i jego wykańczania pojawia się duża ilość wilgoci technologicznej pochodzącej z zapraw murarskich, podkładów podłogowych, tynków czy farb. Aby uniknąć zawilgocenia domu, należy intensywnie wietrzyć budynek, a niekiedy także ogrzewać.

Najpierw trzeba usunąć przyczyny powstawania wilgoci. W związku z tym niezwykle istotne jest zapewnienie powiedniej wentylacji. Konieczne może okazać się zamotnowanie wentylacji mechanicznej. Warto także zamontować nawiewniki w oknach. 

Usuwanie przyczyn

Głównym zagrożeniem powstającym w wyniku wilgoci w budynkach jest rozwijanie się grzybów i pleśni. Aby zapobiec temu, należy odpowiednio wcześnie pozbyć się wilgoci. Jeśli przyczyną jest podciąganie kapilarne wód gruntowych, należy je wyeliminować poprzez ułożenie nowej izolacji poziomej i osuszenie ścian. W przypadku gdy zawilgocenie pojawia się na poddaszu, konieczne będzie uszczelnienie pokrycia dachowego, orynnowania, wymiana instalacji czy dołożenie ocieplenia. Bardzo istotne jest zapewnienie w budynku odpowiedniej wentylacji. Jeśli powiększenie przekroju kanału wentylacji grawitacyjnej będzie niewystarczające, konieczne będzie zainwestowanie w wentylację mechaniczną. Warto także zamontować nawiewniki w oknach.

Pleśń najpierw należy zeskrobać, a po oczyszczeniu i osuszeniu ściany trzeba ją pokryć preparatem grzybobójczym
Pleśń najpierw należy zeskrobać, a po oczyszczeniu i osuszeniu ściany trzeba ją pokryć preparatem grzybobójczym

Likwidowanie skutków zawilgocenia

Najbardziej kłopotliwym skutkiem zawilgocenia jest rozwój pleśni i grzybów na ścianach. Należy pamiętać, że bez zlikwidowania przyczyn zawilgocenia domu próby pozbycia się pleśni i grzybów przyniosą krótkotrwałe efekty. Aby pozbyć się pleśni z powierzchni drewnianej, należy ją oczyścić szczotką i wysuszyć. Potem należy powierzchnię pokryć preparatem grzybobójczym i pomalować farbą, lakierem lub bejcą. Jeśli pleśń pojawiła się na murach, trzeba ją zeskrobać z nadmiarem. Po oczyszczeniu i osuszeniu powierzchni trzeba ją pokryć preparatem grzybobójczym. Dopiero po wyschnięciu można uzupełnić ubytki tynku.

W przypadku zagrzybionych ścian konieczne jest dokładne usunięcie grzybów, ponieważ wnikają one w podłoże i mogą się odnawiać. Oczyszczoną powierzchnię pokrywa się preparatem grzybobójczym, nakłada tynk i dodatkowo zabezpiecza specjalnym preparatem do tynku.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.