Kabina prysznicowa – jak ją wyczyścić?

Czyszczenie kabiny prysznicowej nie jest zaliczane do najbardziej przyjemnych prac domowych. Trudne do usunięcia zacieki, stale powracający osad oraz kurz to zmora wielu posiadaczy kabin prysznicowych. Są jednak sposoby, dzięki którym można szybko i łatwo pozbyć się brudu z kabiny.

Zanim kupimy środki chemiczne, warto upewnić się, czy nie okażą się zbyt silne dla materiału, z którego jest wykonana kabina
Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

Czyszczenie kabiny prysznicowej – jakie środki chemiczne wybrać?

Czyszczenie kabiny prysznicowej przy pomocy środków chemicznych jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Należy jednak uważać na środki żrące. Nie każda kabina prysznicowa jest na tyle zanieczyszczona, aby stosować aż tak silne substancje. Przed ich zakupem warto sprawdzić, którymi preparatami można myć kabinę. 

Wiele zależy od materiału, z jakiego jest wykonana kabina prysznicowa. Jeżeli jest to szkło, wówczas czyszczenie jest niezwykle łatwe. Wystarczy zastosować delikatny środek przeznaczony do powierzchni szklanych.

Trudniej jest wyczyścić powierzchnie wykonane z tworzyw sztucznych. Wówczas trzeba odpowiednio dobrać siłę środka do rodzaju materiału. W przeciwnym wypadku można nieodwracalnie uszkodzić kabinę. Kabiny wykonane z tworzyw sztucznych są znacznie trudniejsze do doczyszczenia delikatnymi środkami – w takim przypadku warto rozważyć możliwość zastosowania jednego ze znanych od lat domowych sposobów.

Jak wyczyścić prysznic domowymi sposobami?

Czyszczenie kabiny prysznicowej to często bardzo czasochłonna i ciężka praca. Osad z twardej wody oraz mydła, powracająca pleśń czy też kurz, który zalega w szynach drzwi prysznicowych, nie należą do pożądanych efektów. Bardzo prostym domowym sposobem na uzyskanie błyszczących drzwi prysznicowych jest użycie octu.

Czyszczenie kabiny prysznicowej octem

Ocet to jeden z najbardziej popularnych środków stosowanych do czyszczenia brudnych powierzchni w domu. Należy przygotować roztwór w proporcjach 1:1 (ocet i woda). Za jego pomocą można skutecznie i bez problemów usunąć cały osad powstały w wyniku stosowania twardej wody oraz mydła. Jeżeli prysznic ma trudne do usunięcia zacieki, ocet warto podgrzać. Po umyciu drzwi warto je dokładnie spłukać i osuszyć.

Równie łatwym sposobem na pozbycie się smug z drzwi prysznicowych jest wtarcie w nie octu. Następnie trzeba dokładnie je wypolerować papierowym ręcznikiem. Trudno dostępne miejsca – takie jak szyny drzwi prysznicowych – również można łatwo wyczyścić przy pomocy podgrzanego octu, pozostawionego na kilka godzin. Następnie wyczyszczone elementy trzeba dokładnie spłukać gorącą wodą.

Czyszczenie kabiny prysznicowej sodą oczyszczoną i wodą utlenioną

W kabinach prysznicowych częstym problemem jest pleśń. Można ją usunąć sodą oczyszczoną. Ten zabieg może jednak okazać się niewystarczający. W zagłębienia dobrze jest więc wlać wodę utlenioną (3%) oraz pozostawić do wyschnięcia.

Prysznic można również odpowiednio zabezpieczać przed ponownym pojawieniem się pleśni. W tym celu po kąpieli nie należy zamykać drzwi prysznicowych. Jeżeli mamy taką możliwość, warto co jakiś czas otworzyć okno i solidnie wysuszyć kabinę.

Wszyscy, którzy chcą utrzymać swoją kabinę w nieskazitelnej czystości, mogą zastosować gumową ściągaczkę – podobną do tej z samochodu. Po każdej kąpieli należy za jej pomocą dokładnie wyczyścić drzwi prysznica od wewnątrz. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie powstaną zacieki.

Kabina prysznicowa z hydrofobową powłoką

Zamiast za każdym razem usuwać skutki zabrudzeń, warto już na starcie zabezpieczyć się przed ich powstawaniem. Pomoże w tym hydrofobowa powłoka, która skutecznie zapobiegnie przywieraniu wszelkich substancji do zabezpieczonej nią powłoki. Dzięki hydrofobizacji możliwe jest zachowanie czystości przedmiotów, których używa się na co dzień. Ich czyszczenie staje się więc zbędne. Drzwi do prysznica tylko z pozoru są gładkie – w rzeczywistości ich powierzchnia jest chropowata. W jej nierównościach zbiera się woda oraz zanieczyszczenia, tworząc zacieki oraz trudny do usunięcia osad. Hydrofobizacja tworzy natomiast idealnie równą powierzchnię. Spływająca woda tworzy większe strumienie i z łatwością spływa po drzwiach prysznica. Przy zakupie kabiny prysznicowej warto zwrócić uwagę na dostępność tej opcji – ułatwi to utrzymanie łazienki w czystości.

Komentarze