Kącik dla dziecka

Kiedy w rodzinie pojawia się nowy człowiek, początkowo w zupełności wystarcza mu łóżeczko w pokoju rodziców. Jest to wygodne rozwiązanie dla samych opiekunów. W miarę jak pociecha rośnie, powstaje potrzeba stworzenia własnego, osobistego kącika.

Psychologowie podkreślają, jak duże znaczenie ma rozwijanie indywidualności dzieci dla ich zdrowego rozwoju, samodzielności, a także kreatywności. Nie każdy może sobie pozwolić na wydzielenie całego pokoju. W takim przypadku możliwe jest zaaranżowanie choćby niewielkiego kącika dla dziecka. Może to być stolik z krzesełkiem oraz półka na bajki i kolorowanki umieszczona np. w rogu pokoju dziennego, a najlepiej w miejscu, w którym będzie łatwo widoczna z różnych części domu, tak aby czujni rodzice mogli czuwać nad bezpieczeństwem malca.

Angażowanie dziecka w urządzanie pokoju

W przypadku gdy możliwe jest wydzielenie dla dziecka osobnego pomieszczenia, mamy jeszcze większe pole manewru. Chcąc stworzyć przestrzeń dla dziecka, pozwólmy mu brać udział w wybieraniu elementów wystroju. Dzięki temu dziecko będzie bardziej szanowało przedmioty dla siebie ważne, a my będziemy mieli gwarancję, że pokój będzie mu się podobał.

Elementy wyposażenia

Kilka rzeczy z całą pewnością powinno się znaleźć w dziecięcym pokoju. Należą do nich na przykład pojemniki do przechowywania zabawek. Plastikowe, zamykane pojemniki pozwalają szybko i sprawnie poukładać kolorowy rozgardiasz. Na podłodze dziecięcego pokoju powinniśmy mieć dywan lub wykładzinę, chyba że w domu jest zainstalowane ogrzewanie podłogowe. Małe dzieci uwielbiają zabawy ruchowe i często też spontanicznie przesiadują na podłodze przy okazji różnych zabaw. W trosce o ich zdrowie zapewnijmy im miękkie i ciepłe siedzisko. Zamiast dywanu, który trudniej jest utrzymać w czystości, mogą to być duże poduchy.

Zabezpieczenie ścian i mebli

Bardzo wiele dzieci w trakcie rozwoju przechodzi przez etap fascynacji malowania po ścianach. Sprawdzona sztuczka rodziców to wyznaczenie dziecku kawałka ściany pomalowanego łatwo zmywalną farbą. Można ją zastąpić także dużą tablicą wyposażoną w atrakcyjne przyrządy rysownicze lub tablicą typu flipchart. Warto jest także zainwestować w zdejmowane obicia do mebli lub stosować dodatkowe narzuty na sprzęty.

Żywe kolory

Pokój dziecka powinien być radosny i pogodny. Chcemy jednak uczulić na to, żeby nie stosować w nim zbyt intensywnej, wybuchowej mieszanki kolorystycznej połączonej z mnóstwem pstrokatych zabawek w każdym kącie. Takie otoczenie będzie nieświadomie pobudzało dziecko, co sprawi, że będzie ono w swoim pokoju niespokojne i trudno mu będzie tam zasnąć. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na kolory pastelowe. Po prostu wszystko musimy robić z umiarem. Sposobem na zneutralizowanie energetycznego wpływu ostrych kolorów podczas codziennego zasypiania jest oświetlenie. Łagodna lampka nocna pozwoli dziecku czuć się bezpiecznie w mroku. Na pewno też spodoba mu się oświetlenie w postaci fluorescencyjnych nalepek na ścianę, które staną się widoczne dopiero wtedy, kiedy w pokoju robi się ciemno.

Komentarze

  • Ewa 2012-06-14T11:57:14Z

    Od siebie dodam, że urządzając pokój dziecka, warto zadbać o dobrą, odporną na zmywanie farbę :) mieliśmy z mężem okazję malować kilkoma rodzajami (mamy troje dzieci, w różnym wieku) i z doświadczenia wiem, że najlepszy jest Magnat. Kolory rzeczywiście są żywe, a zabrudzoną ścianę można bez problemu czyścić na mokro. Odeszło nam sporo nerwów, po takim malowaniu.