Kiedy zaleca się zastosowanie lekkiego pokrycia dachu?

Wybierając materiał na pokrycie dachu, należy pamiętać, że nie każdy będzie odpowiedni do przewidzianej w projekcie domu konstrukcji. Decydują o tym przede wszystkim czynniki techniczne decydujące o trwałości dachu i jego wyglądzie.

Kąt nachylenia dachu

Pokrycia dachu dzielimy na ciężkie i lekkie. Ułatwia to dobór odpowiedniego pokrycia dachu do jego konstrukcji. Wybierając materiał na pokrycie dachu, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę kształt oraz kąt nachylenia połaci.

Cięższe materiały, a więc dachówki ceramiczne lub cementowe, należy stosować na dachach o nachyleniu powyżej 20° z racji mniejszej szczelności. Na dachu mniej spadzistym, na którym zalega śnieg lub woda, lepiej zastosować pokrycie lekkie, a więc dachówkę blaszaną, która będzie imitowała tradycyjną dachówkę. Można ją stosować również na dachach o kącie nachylenia poniżej 15°. Na dachach płaskich nachylonych pod kątem 3° doskonale sprawdzą się blachy płaskie.

Budowa więźby dachowej

Wybór materiału na pokrycie dachu zależy również od budowy więźby dachowej. Cięższe materiały, na przykład dachówki ceramiczne czy cementowe, których ciężar wynosi nawet ponad 70 kg na 1 m², wymagają zastosowania mocniejszej konstrukcji. Konieczne będzie na przykład użycie krokwi o większym przekroju lub większe zagęszczenie krokwi.

Lekkie pokrycia, na przykład blachodachówka, nie wymagają dodatkowego wzmocnienia. Można je kłaść bezpośrednio na łatach i kontrłatach, uzupełniając dodatkowo folią paroizolacyjną. Widzimy zatem, że ważne jest określenie sposobu pokrycia dachu jeszcze przed wyborem projektu domu, bowiem dostosowanie konstrukcji do innego niż przewidziane pokrycia może wymagać późniejszych kosztownych przeróbek.

Dachówki i blachy aluminiowe

Aluminium to materiał, który jest bardzo odporny na ekstremalne warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne, a także na korozję. Nie wymaga konserwacji ani malowania. Pokrycie dachu z tego materiału jest bardzo lekkie – ok. 3 kg/m². Aluminium dostępne jest w postaci dachówek oraz blach płaskich. Doskonale nadaje się do krycia dachów budynków o tradycyjnej architekturze, renowacji pokryć budynków zabytkowych, pokrycia dachów domów nowoczesnych czy wręcz futurystycznych. Dachówki z aluminium produkowane są w różnych kolorach, dlatego można je dopasować do każdego obiektu.

Gonty drewniane

Gonty drewniane idealnie nadają się do pokrycia każdego kształtu dachu, nawet najbardziej skomplikowanego. Pięknie się prezentują na budynkach o tradycyjnej architekturze zbudowanych z drewna. Ich ciężar wynosi ok. 7 kg/m². Stosuje się gonty cięte lub łupane. Te pierwsze mają gładką powierzchnię, drugie nieregularną i chropowatą. Porównując oba rodzaje, gont łupany jest trwalszy od ciętego, ponieważ formuje się go zgodnie z naturalnym, warstwowym przebiegiem włókien drewna. Gonty najczęściej wykonuje się z drewna dębowego, świerkowego, jodłowego, modrzewia lub cedru czerwonego. Te gatunki drewna są szczególnie odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie grzybów.

Faliste płyty bitumiczne i włóknocementowe

Faliste płyty są produkowane z włókien celulozowych nasycanych bitumem lub z włóknocementu. Jak sama nazwa mówi, mają kształt falisty. Nie należy ich kojarzyć z eternitem ani azbestem. Są całkowicie bezpieczne dla środowiska i człowieka. Ponieważ są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, łatwo je dopasować do zaprojektowanego wyglądu elewacji.

Komentarze