Kolorowy pokój dla dziecka

Wbrew pozorom urządzenie pokoju dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Samo wstawienie mebli i pomalowanie ścian na wesołe kolory nie wystarczy. Dziecko, choć jest najmłodszym użytkownikiem naszego domu, potrzebuje własnego kąta, w którym będzie się czuło bezpiecznie i swobodnie.

Wymiary pokoju dziecięcego

Najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar pokoju. Nie może być zbyt mały. Oczywiście wydaje się, że kilkuletnia pociecha nie musi mieć szczególnie dużego kąta do własnej, wyłącznej dyspozycji. Należy jednak pamiętać o tym, iż z wiekiem jej potrzeby będą się zmieniać. Początkowo wystarczy łóżeczko, szafki, ale z czasem do pokoju dołączą inne meble takie jak dodatkowe półki, biurko, obracane krzesło. Rozszerzenie programu użytkowego nie powinno prowadzić do zagracenia przestrzeni.

Żywe kolory

Kolorowe ściany są całkiem dobrym pomysłem, ale nie należy za bardzo przesadzać – nagromadzenie zbyt wielu barw zadziała przytłaczająco, jakkolwiek dobre byłyby nasze zamiary. Lepiej zdecydować się na bardziej stonowany odcień, który podkreślą potem odpowiednio dobrane meble i dodatki. Poza tym pokój zdecydowanie się ożywi, gdy pojawią się w nim już zabawki.

Wygodna, ciepła podłoga

Dlaczego jednak nie wstawić wszystkich możliwie potrzebnych mebli już na samym początku? Otóż, choć brzmi to nieco zabawnie, dla małego dziecka najważniejszym miejscem w pokoju będzie... podłoga. To właśnie tutaj maluch bawi się szczególnie często – niezależnie od tego, czy spokojnie rysuje, czy urządza dziką gonitwę. Stąd kolejnym ważnym punktem, nad którym trzeba popracować, jest zadbanie o jej powierzchnię. Lepiej unikać materiałów wymagających częstego pastowania i polerowania. Natomiast wszelkie wykładziny i dywaniki muszą zostać wyposażone w specjalne podkładki antypoślizgowe.

Meble dostępne dla dziecka

Także meble, ich kształt i ustawienie, powinny zapewniać dziecku poczucie bezpieczeństwa. I bynajmniej nie chodzi tu tylko o ostre kanty. Dla przykładu: szafki. Umieszczając je na ścianie nieco niżej niż normalnie, ułatwimy dziecku samodzielne korzystanie z nich. Nie powinna to być jednak wysokość stwarzająca zagrożenie – wszystkie sprzęty musimy dostosować do wzrostu pociechy. Dobrze byłoby zainteresować się kupnem takich mebli, które posiadają regulację wysokości. Należy również zwrócić uwagę na staranne wykonanie wszystkich sprzętów. A ponadto nie zapominajmy, że dzieci lubią wszędzie rysować. Jeśli np. drzwi szafki pokryjemy zmywalnym laminatem, uchronimy mebel od zniszczenia. Jednocześnie dziecko będzie miało sporo frajdy dzięki możliwości rysowania na nietypowej powierzchni.

Wybór łóżka dla dziecka

Niemało problemów może także sprawić dobór odpowiedniego łóżka i znalezienie mu właściwego miejsca w pokoju. Gdzie najlepiej je postawić? Miejsce przy oknie jest raczej niewskazane – w przyszłości można zaaranżować tutaj dobrze oświetlone miejsce do nauki. Poza tym nie każde dziecko czuje się w tym otoczeniu bezpiecznie (podobnie jak w przypadku gdy łóżko znajduje się za blisko drzwi). Decyzję trzeba naprawdę dobrze przemyśleć, ponieważ w przyszłości małe łóżeczko będzie trzeba wymienić na większe. Ostatnio dość często spotykanym rozwiązaniem jest umieszczenie łóżka pod sufitem – mniejsze dziecko w powstałej pod nim wnęce znajdzie kolejne miejsce do zabawy, starsze wstawi tam szafę, biurko czy nawet niewielką kanapę. Spanie na tej wysokości nie wiąże się z ryzykiem jakichś nieszczęśliwych wypadków: producenci tego typu mebli dbają o bezpieczeństwo przyszłych użytkowników.

Przechowywanie zabawek

Nieodzownym elementem dziecięcego kąta są pojemniki na zabawki. Choć te najlepiej wyglądają schludnie ustawione na półkach, to – przyznajmy szczerze – dziecko nie zawsze

przejmuje się porządkiem. Specjalne kosze czy duże, kolorowe skrzynki będą idealne. Maluch, po pierwsze, sam zarządzi, co w której się znajduje, a po drugie – szybko ułoży zabawki. Można również kupić ruchome szafki na kółkach. W razie potrzeby nie będzie żadnego kłopotu z przestawieniem ich w zupełnie inne miejsce, a nawet do innego pomieszczenia.

Jeśli powierzchnia pokoju na to pozwala, dobrze byłoby również stworzyć kącik do przyjmowania gości składający się z paru krzesełek czy wielkich poduszek i stolika do rysowania. Dziecko z pewnością doceni fakt, że ma własne miejsce, gdzie może sam na sam pobyć z kolegami.

Rodzeństwo w jednym pokoju

Na zakończenie warto byłoby poruszyć temat wspólnego pokoju dla dwójki dzieci. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe. Dzięki temu oszczędzamy sporo przestrzeni, na której można zorganizować osobne miejsca do nauki. Z tych samych powodów sprawdzi się także szafa narożna. Praktyczna okaże się także spora ilość półek.

Nietrudno zauważyć, że urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dziecka stanowi dla rodziców nie lada wyzwanie. To właściwie najbardziej wymagający domownik – jego kąt musi przecież spełniać najróżniejsze role. Wyłącznie od naszych starań zależy, czy zapewnimy dziecku pełen komfort i stworzymy dookoła niego w pełni funkcjonalną przestrzeń.

Komentarze

  • Anika 2012-08-22T17:14:25Z

    moja córeczka przechodzi właśnie okres fascynacji różowym kolorem. ma pomalowany pokój bardzo delikatnymi , pastelowymi odcieniami różu, do tego ma białe mebelki. dla kontrastu część dodatków(poduszki, zasłony) są w szarym kolorze. malowaliśmy jej pokój Śnieżką satynową, która ma ładny delikatny połysk, a co ważne dobrze schodzą z niej zabrudzenia a kolor nadal jest ładny.