Konstrukcja szkieletowych domów drewnianych

Jedną z odmian domów drewnianych są domy w konstrukcji szkieletowej powszechnie nazywane kanadyjczykami. Swoją nazwę zawdzięczają rejonom, gdzie od dawna cieszą się ogromną popularnością. Są to Kanada, USA, Niemcy, Austria i kraje skandynawskie.

Ich podstawową zaletą jest szybki czas realizacji. Już w trzy miesiące można wykonać dom gotowy do zamieszkania. W przypadku większych przedsięwzięć trwa to około sześciu miesięcy.

Konstrukcja szkieletowa

W tej technologii konstrukcję budynku stanowi drewniany szkielet. Budowa ogranicza się do montażu drewnianych elementów za pomocą drewnianych łączników, gwoździ lub kleju. Bazą są tu głównie belki o przekroju 38 x 89 mm lub 38 x 140 mm. Szkielet budynku obudowuje się warstwami wykończeniowymi zarówno od strony elewacji, jak i od wewnątrz. Przestrzeń pomiędzy nimi zajmuje termoizolacja w postaci wełny mineralnej, szklanej, celulozy czy pianek poliuretanowych. Inne potrzebne materiały to m.in. płyty wiórowe oraz płyty gipsowo-kartonowe. Do pokrycia dachu, ale i ścian można użyć różnych materiałów, mogą to być np. folie paroizolacyjne i wiatrochronne od strony wewnętrznej i oddychające docieplenie przykryte dowolną elewacją od strony zewnętrznej.

Krótki czas realizacji

Sucha technologia pozwala maksymalnie skrócić czas budowy. Postęp prac jest też niezależny od warunków atmosferycznych, ponieważ jedyną mokrą pracą potrzebną w technologii szkieletowej jest wylanie fundamentów.

Komfort termiczny

Tego rodzaju domy w konstrukcji szkieletowej dzięki zmyślnej technologii mają stosunkowo niegrube ściany zewnętrzne. Dzięki temu nie traci się powierzchni użytkowej. Szacuje się, że takie wykonanie ścian zwiększa powierzchnię użytkową o 10 procent. Jednocześnie drewniane domy zapewniają komfort termiczny. Drewno jest znakomitym izolatorem, dlatego domy szkieletowe bardzo szybko się nagrzewają.

Niski koszt budowy

Drewniany szkielet sprawia, że niewielki jest ciężar domu i proporcjonalnie do niego wielkość fundamentów. Pozwala to znacząco obniżyć koszty budowy. Mała waga i sztywna konstrukcja sprawia także, że domy w konstrukcji szkieletowej nadają się do postawienia w miejscach niedostępnych dla technologii murowanych, np. w terenach sejsmicznych czy popowodziowych.

Możliwość modyfikacji

Inną wielką zaletą domu w szkielecie kanadyjskim jest  możliwość łatwej modyfikacji. Dobudowanie kolejnych pomieszczeń, a nawet kondygnacji, przestawianie ścian czy wymiana instalacji nie stanowi problemu przy tego typu technologii. Nawiasem mówiąc, wymiana izolacji w domach w konstrukcji szkieletowej jest dużo łatwiejsza i czystsza aniżeli w domach murowanych.

Naturalne nośniki ciepła

Są dwie rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając tę technologię, aby być z niej całkowicie zadowolonym. Prawdą jest, że drewno jest doskonałym izolatorem cieplnym. Jednakże specyfika technologii szkieletowej sprawia, że wnętrza pomieszczeń bardzo szybko się nagrzewają, ale i stosunkowo szybko tracą ciepło. Żeby temu zapobiec, wystarczy zamontować piec gazowy lub olejowy. Współczesnym trendem jest instalowanie systemów automatycznie regulujących temperaturę. Zwolenników maksymalnie ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań na pewno zainteresują naturalne nośniki ciepła takie jak baterie słoneczne i pompy ciepła.

Izolacja akustyczna

W zależności od lokalizacji warto też zwrócić uwagę na izolację akustyczną budynku. Jeżeli planujemy postawić dom w szkielecie w bardzo hałaśliwym rejonie, dla naszego komfortu dobrze będzie wzmocnić ściany oraz stropy o odpowiednie warstwy izolujące nadmiar decybeli i zapewniające całkowitą prywatność członkom rodziny. Nie należy obawiać się łatwopalności domu w drewnianym szkielecie. Zagrożenie to skutecznie eliminuje się poprzez m.in. niepalne materiały izolacyjne i elewację oraz szczelne zabezpieczenie wszystkich powierzchni wewnętrznych ognioochronnymi płytami gipsowo-kartonowymi, co zapewnia pełne bezpieczeństwo użytkowników.

Domy w konstrukcji szkieletowej, czyli popularne „kanadyjczyki", to wygodna forma budowy – szybka, łatwa, elastyczna oraz tańsza w eksploatacji. Klucz stanowi naturalny surowiec, a więc drewno. W dodatku dzisiejsza oferta biur projektowych jest tak ogromna, że forma i styl budynków mogą być naprawdę rozmaite, a nawet nowoczesne, gdyż elewacja budynku wcale nie musi pozostawać drewniana. Można wykończyć ściany zewnętrzne także cegłą czy tynkiem, dowolnie bawiąc się stylem. Dobrze konserwowane budynki będą cieszyć mieszkańców przez długie lata.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.