Konstrukcje schodów żelbetowych

Większość projektów gotowych to budynki z poddaszem lub piętrowe. Schody są ich nieodłącznym elementem. Najczęściej architekci umieszczają w nich schody żelbetowe. Ich konstrukcje mogą być jednak różne.

Schody żelbetowe to monolityczne konstrukcje z betonu i stali. Są solidne i nie wprowadzają ograniczeń, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Można je wykończyć w niemal dowolny sposób. Nie są przy tym także specjalnie trudne do zbudowania, choć wymagają wykonania deskowania, a ich całkowite obciążenie jest możliwe dopiero po związaniu betonu. 

W niedużych domach często zagospodarowuje się przestrzeń pod schodami. Umieszcza się tam schowki, szafy, spiżarnie, w.c. Schody można też włączyć do powierzchni innych pomieszczeń.

Schody w małych domach

W małych domach najczęściej umieszcza się schody żelbetowe w wersji zabiegowej. Uchodzą za najbardziej ekonomiczne i jednocześnie zajmują najmniej miejsca. Schody zabiegowe mogą zmieniać kierunek; ich stopnie są wówczas węższe przy krawędzi wewnętrznej. W wersji zabiegowej powrotnej ich bieg zakręca o 180 stopni. Takie schody zajmują niewiele miejsca, są więc idealne do małych domów, ale komfortu użytkowania nie zapewniają. Niewielka klatka schodowa ze zwężającymi się stopniami wymaga od domowników sporej ostrożności. W projektach gotowych często zagospodarowuje się przestrzeń pod schodami. Umieszcza się tam schowki, szafy, spiżarnie, w.c. lub włącza do powierzchni innych pomieszczeń.

Proste schody dwubiegowe ze spocznikiem
Proste schody dwubiegowe ze spocznikiem

Dwu-, trójbiegowe, spiralne

W większych budynkach projektuje się bardziej wygodne schody proste, których stopnie mają jednakowe wymiary i nie zwężają się przy krawędzi. Mogą to być konstrukcje dwubiegowe z jednym spocznikiem lub trójbiegowe z dwoma spocznikami. Schody proste mogą być też pozbawione spocznika. Za najtrudniejsze do wykonania uznaje się schody spiralne. Rzadko są jednak projektowane w konstrukcji żelbetowej, częściej są wykonywane ze stali lub drewna.

Schody żelbetowe to monolityczne konstrukcje z betonu i stali. Można je wykończyć w dowolny sposób.

Konstrukcja płytowa lub wspornikowa

Schody żelbetowe mogą mieć konstrukcję płytową lub wspornikową. Częściej stosowana jest ta pierwsza wersja. W takim przypadku pod schodami wykonuje się fundament. Bieg schodów może zostać oparty na trzy różne sposoby: na murach klatki schodowej, belkach spocznikowych lub belkach policzkowych. We wszystkich trzech wersjach główne zbrojenie umieszcza się na dole płyty. Schody wspornikowe (jednobiegowe) są natomiast utwierdzane w ścianie żelbetowej. W ich przypadku stosuje się połączenia systemowe, w których zbrojenie stopnia dokręca się do zbrojenia umieszczonego w ścianie. Każdy stopień jest oddzielany wspornikiem.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.