Kosztorys - dlaczego warto go mieć?

Kosztorys budowlany jest dobrym punktem odniesienia dla każdego inwestora. Umożliwia na bieżąco śledzenie kolejnych etapów budowy i związanych z nimi kosztów, dzięki czemu możemy spokojnie rozplanować swój budżet i wiemy, czego możemy spodziewać się w przyszłości. Jest przydatny w procesie zdobywania kredytu hipotecznego oraz w poszukiwaniu najlepszych wykonawców i rozwiązań materiałowych.

Inwestorzy zwykle wahają się nad decyzją o przeznaczeniu dodatkowej kwoty na profesjonalny kosztorys budowlany do projektu domu. Prawdą jest, że zdarza się nierzadko, iż w trakcie budowy konieczne okazują się pewne zmiany, np. w składzie materiałów budowlanych. Mimo to jesteśmy przekonani, że nawet w takich sytuacjach kosztorys pozostaje bardzo przydatnym punktem odniesienia dla inwestora.

Profesjonalny kosztorys budowlany jest tak skonstruowany, aby mogła z niego sprawnie korzystać także osoba spoza branży.

Kosztorys umożliwia bowiem śledzenie na bieżąco kolejnych etapów budowy i związanych z nim kosztów, dzięki czemu możemy spokojnie rozplanować swój budżet i wiemy, czego możemy spodziewać się w przyszłości. W obliczu zmian kosztorys pomaga wyliczyć, jak wpłyną one na finanse i być może czas realizacji. Skąd te wszystkie zalety? Zacznijmy od tego, co zawiera prawidłowo wykonany kosztorys budowlany.

Tworzenie kosztorysu inwestorskiego
Tworzenie kosztorysu inwestorskiego

Co zawiera kosztorys inwestorski do budowy domu?

Profesjonalny kosztorys budowlany jest tak skonstruowany, aby mogła z niego sprawnie korzystać także osoba spoza branży. Skrócona i szybka w korzystaniu część to tzw. kosztorys uproszczony, w którym wycenia się poszczególne prace, nie uwzględniając potrzebnych materiałów do budowy domu, czasu pracy oraz kosztów sprzętu. Taki kosztorys jest wystarczający np. gdy ubiegamy się kredyt w banku na budowę domu. Z kolei brakujące detale można znaleźć w kosztorysie szczegółowym.

Skrócona i szybka w korzystaniu część to tzw. kosztorys uproszczony, w którym wycenia się poszczególne prace, nie uwzględniając potrzebnych materiałów do budowy domu, czasu pracy oraz kosztów sprzętu.

Poza tymi dwoma zasadniczymi częściami kosztorysu budowlanego powinien on zawierać także przedmiar, a więc listę wszystkich prac potrzebnych do wybudowania domu oraz ich ilość. Osobno wykonuje się zestawienie materiałów budowlanych (wraz z cenami) i zestawienie robocizny (ilość czasu pracy wszystkich członków ekipy z wyceną). W kosztorysie figuruje również zestawienie sprzętów – podobnie jak w innych czynnikach. Także tu szacuje się czas prac maszyn oraz prawdopodobną cenę za wynajem.

>>Zobacz, jak zrobić kosztorys budowy domu (do pobrania wzór)<<

Bardzo pomocną częścią kosztorysu jest też ostatni element, tj. tabela elementów, w której zawarte są konkretne etapy budowy domu oraz koszty. Stanowi więc maksymalnie skrócone podsumowanie dla inwestora.

Czy zawsze do kredytu potrzebny jest kosztorys?

Jak widać, w kosztorysie budowlanym wszystkie potrzebne informacje są uporządkowane i skatalogowane. Dzięki temu kosztorys jest bardzo pomocny nie tylko na etapie planowania prac budowlanych. Inwestorzy często nie mają świadomości, że ubiegając się o kredyt hipoteczny, trzeba dysponować danymi tego rodzaju. Na potrzeby wniosku kredytowego wystarczy kosztorys uproszczony. Z nim wypełnianie wniosku przebiegnie szybciej.

Bardzo pomocną częścią kosztorysu jest też ostatni element, tj. tabela elementów, w której zawarte są konkretne etapy budowy domu oraz koszty. Stanowi więc maksymalnie skrócone podsumowanie dla inwestora.

Co więcej, za pomocą kosztorysu łatwiej będzie nam znaleźć najbardziej atrakcyjnego cenowo wykonawcę. Można wysyłać firmom przedmiar w wersji elektronicznej, pytając o wycenę. Komputerowa wersja kosztorysu pozwala modyfikować go w razie potrzeby także już w czasie budowy. Kosztorys zawiera nie tylko dane ilościowe, lecz także ramy czasowe przeznaczone dla ekipy budowlanej, dlatego może być weryfikacją skuteczności pracy budowlańców. Dzięki niemu łatwiej nam kontrolować, czy praca przebiega zgodnie z planem.

 

Kosztorys inwestorski - czy jest potrzebny?
Kosztorys inwestorski - czy jest potrzebny?

Gdzie można zlecić wykonanie kosztorysu?

Kosztorys budowlany uwzględnia dokładnie wszystkie elementy prac – do momentu powstania gotowego do użytkowania domu. Istnieje także możliwość wykonania takiego kosztorysu, kiedy inwestor decyduje się na budowę w systemie gospodarczym, czyli kiedy w znacznym stopniu samodzielnie buduje dom.

Kosztorys zawiera nie tylko dane ilościowe, lecz także ramy czasowe przeznaczone dla ekipy budowlanej, dlatego może być weryfikacją skuteczności pracy budowlańców. Dzięki niemu łatwiej nam kontrolować, czy praca przebiega zgodnie z planem.

Dobrze jest powierzyć wykonanie kosztorysu fachowcom, gdyż mają oni globalny ogląd sytuacji na rynku budowlanym i lepiej wycenią etapy pracy. Biura projektowe muszą orientować się w bieżących cenach materiałów budowlanych oraz w najkorzystniejszych wykonawcach. Posiadają także specjalistyczne programy, które wyliczają poszczególne wskaźniki. Zlecenie sporządzenia kosztorysu profesjonalistom pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i znacznie ułatwi realizację projektu.

Komentarze

  • WJ 2015-03-09T17:58:07Z

    Witam, za ile dom w/g projektu Z40?

    • Tooba.pl 2015-03-16T07:19:42Z

      Koszty budowy domu według projektu Z40 do stanu pod klucz szacuje się na około 270 tys. zł.