Kruszywo i żywica. Ekologiczna nawierzchnia w ogrodzie

Czym charakteryzuje się nawierzchnia ekologiczna? Po pierwsze jest wykonana z naturalnych materiałów. A po drugie – przepuszcza wodę. Ta druga cecha jest niezmiernie istotna dla zachowania odpowiedniego nawodnienia gruntu.

Jeśli zabetonujemy całe otoczenie domu, uniemożliwimy wodzie deszczowej swobodne wnikanie w ziemię. Woda, zamiast zostać zgromadzona w podłożu i wspomóc rozwój roślin, spłynie do kanalizacji i dalej do rzek. W efekcie gwałtownych opadów deszczu jej poziom w rzekach może wzrosnąć i spowodować powodzie, którym towarzyszyć będą jednoczesne niedobory wody na terenach, z których wcześniej spłynęła. Betonując podwórko, przyczyniamy się więc do wzrostu tych negatywnych zjawisk. Natomiast stosując nawierzchnie przepuszczające wodę, dbamy o środowisko i przyczyniamy się do zachowania naturalnych procesów.

Zamiast betonować podwórko, lepiej zastosować nawierzchnie, które przepuszczają wodę
Zamiast betonować podwórko, lepiej zastosować nawierzchnie, które przepuszczają wodę

Woda w ogrodzie

Zasada jest prosta: im więcej wody deszczowej zatrzymamy w naszym ogrodzie, tym lepiej. Nie zaszkodzi w tym celu zainwestować w specjalne zbiorniki na deszczówkę. Zgromadzona woda może później zostać wykorzystana do podlewania ogrodu. Na pewno warto też zrezygnować z nawierzchni nieprzepuszczalnych na rzecz tych, które umożliwiają wnikanie wody. Na ścieżkach ogrodowych i podjazdach doskonale sprawdzają się nawierzchnie mineralno-żywiczne. Są wykonane z naturalnego kruszywa. Składają się z grysu, piasku lub żwiru wymieszanych z żywicą epoksydową. Nawierzchnie mineralno-żywiczne wykonuje się także twardych kruszyw: serpentynitu, kwarcu, granitu i bazaltu. Wymieszana z nimi żywica pełni funkcję czynnika stabilizującego, który sprawia, że nawierzchnia nie przemieszcza się i nie wypłukuje. Jednocześnie przepuszcza wodę, oddycha, nie zarasta, nie pyli się, zmniejsza ryzyko poślizgu i jest odporna na działanie mrozu oraz soli drogowej.

Nawierzchnia ekologiczna  - wykonana z naturalnych materiałów i przepuszczająca wodę.

Wykorzystanie kruszyw występujących w różnych kolorach pozwala na uzyskanie oryginalnych efektów aranżacyjnych oraz układanie rozmaitych kompozycji i wzorów urozmaicających przestrzeń wokół domu.

Nawierzchnie mineralno-żywiczne są wykonywane przez wyspecjalizowane firmy. Składają się z trzech warstw: piasku, klińca oraz gotowej masy mineralno-żywicznej. Pielęgnacja takiej nawierzchni nie jest skomplikowana: ogranicza się do mycia za pomocą węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej.

Komentarze

  • Wiesław 2016-09-10T20:33:24Z

    Czy produkcja żywicy epoksydowej i jej akumulacja w środowisku naturalnym jest ekologiczna, po dostaniu się do wody pitnej nie wywiera wpływu i nie zagraża zdrowiu ludzi ? Czy ktoś potrafi ewidentnie na to odpowiedzieć ? Jest to bardzo ciężki temat moim zdaniem i autor ma rację na pewno że woda opadowa powinna trafiać i nawadniać grunt również, ale czy zastosowanie tego typu rozwiązania to jest w tym przypadku sposób całkowicie ekologiczny ? Bardzo bym chciał się tego dowiedzieć, kiedyś, bo sam nie potrafię nic więcej dopowiedzieć w temacie, jak nie zapytać.