Kuchnia w salonie, salon w kuchni

Połączenie kuchni z pokojem dziennym to obecnie bardzo popularne rozwiązanie. Sprawia, że nawet stosunkowo nieduże pomieszczenia stają się bardziej przestronne. Najlepiej jednak, aby robocza strefa kuchenna nie była w pełni widoczna dla salonowych gości. Jak uzyskać taki efekt?

W większości projektów gotowych znajdziemy układ pomieszczeń, w którym kuchnia została połączona z salonem. Czasem zintegrowanie obydwóch wnętrz jest całkowite, częściej jednak kuchnię w pewnym stopniu oddziela się, planując ją jako pomieszczenie częściowo otwarte. Sposób, w jaki kuchnia zostanie połączona z salonem, jest niezwykle istotny dla wyglądu obydwóch pomieszczeń i dla komfortu przebywających w nich osób.

Kuchnia zredukowana do umieszczonego wzdłuż jednej ściany ciągu roboczego
Kuchnia zredukowana do umieszczonego wzdłuż jednej ściany ciągu roboczego

Aneks kuchenny

Połączenie kuchni i salonu to pomysł, który może się podobać. Nie jest jednak idealny. Funkcje obydwóch pomieszczeń są odmienne, istnieje więc ryzyko, że hałasy czy nieporządek panujące w roboczej kuchni będą przeszkadzać w bardziej reprezentacyjnym salonie. Dlatego najbardziej radykalna wersja połączenia kuchni z salonem, czyli ograniczenie tej pierwszej do aneksu, jest rozwiązaniem stosunkowo najrzadziej wybieranym. Zminimalizowana kuchnia nie jest wygodnym miejscem do pracy. Bardziej spodoba się tym, którzy nie zamierzają z niej regularnie korzystać.

Wyspa między kuchnią a salonem
Wyspa między kuchnią a salonem

Wyspa, murek, szklana ścianka

Częściej stosowane rozwiązanie polega na mniej lub bardziej symbolicznym wyodrębnieniu dwóch stref. Można to zrobić za pomocą kuchennej wyspy lub półwyspu. Na granicy pomiędzy obydwoma wnętrzami można też ustawić stół. Przyda się jako jadalnia i zarazem wyznaczy subtelną granicę. Wnętrza pozostaną połączone i będą dla siebie wzajemnie widoczne.

Sposób, w jaki kuchnia zostanie połączona z salonem, jest niezwykle istotny dla wyglądu obydwóch pomieszczeń i dla komfortu przebywających w nich osób.

Pomiędzy kuchnią i salonem można także postawić niewielki murek, szklaną ściankę lub inną przegrodę. Pozwoli to wyraźniej zaznaczyć granicę, gdzie kończy się jedna strefa, a zaczyna druga, ale nie zamknie ich całkowicie.

Kuchnia niby otwarta, a jednak schowana za niewielką ścianką
Kuchnia niby otwarta, a jednak schowana za niewielką ścianką

Drzwi przesuwne

Jeżeli kuchnia zostanie zlokalizowana w ten sposób, że będzie można ją oddzielić za pomocą drzwi przesuwnych, to walory takiej lokalizacji zostaną szybko docenione. Gdy domownicy będą mieli ochotę – wnętrza pozostaną otwarte, a gdy kuchenne hałasy i zapachy zaczną przeszkadzać – przesunięcie drzwi rozwiąże problem. W zależności od potrzeb kuchnia będzie przekształcana w zamkniętą lub otwartą.

Komentarze

  • globalo 2017-10-30T20:40:26Z

    Przepiękna są te schody na zdjęciu nr 1!!! :)

    • P 2015-10-22T08:08:11Z

      Co to za projekty domów?