Materiał do wykańczania nawierzchni tarasu

Taras jest nie tylko miejscem odpoczynku na świeżym powietrzu, ale sprawdzi się też doskonale jako letnia jadalnia czy zielony salon otoczony roślinnością porastającą ogród. Stanowi łącznik między strefą wnętrza domu a ogrodem, dlatego powinien pasować wyglądem do charakteru całego domu. Może harmonizować z otaczającym dom ogrodem lub podłogą pokoju dziennego, do którego przylega.

Taras pełni funkcję łącznika wnętrza domu z otaczającym ogrodem. Otwiera dom i powiększa latem jego powierzchnię, stanowiąc jednocześnie doskonałe miejsce odpoczynku na świeżym powietrzu czy weekendowego grillowania w gronie przyjaciół. Dobrze dobrana nawierzchnia tarasu będzie nie tylko doskonale współgrała z elewacją budynku czy podłogą salonu, ale będzie cechowała się także funkcjonalnością. Materiał wykończeniowy tarasu w naszych warunkach powinien być przede wszystkim odporny na czynniki atmosferyczne i mrozoodporny ze względu na to, że będzie narażony na duże zmiany temperatury. Ważne jest także, by okładzina tarasowa była nienasiąkliwa, wytrzymała na ścieranie i antypoślizgowa. Ze względu na to, że dostępne na rynku materiały na pokrycie tarasu charakteryzują się różną ścieralnością i mrozoodpornością, przed zakupem warto zapoznać się z ich właściwościami. Okładziny mają też swoją grubość, należy więc wybrać wykończenie posadzki przed ułożeniem betonowej wylewki, by dobrać jej odpowiednią grubość. Sama kolorystyka posadzki trasu powinna harmonizować z barwą elewacji budynku lub – jeśli taras ma stanowić przedłużenie wnętrza domu – z podłogą salonu. Obecnie najpopularniejsze są barwy natury takie jak beże, brązy oraz wszystkie odcienie szarości. 

Klinkier, gres czy terakota na betonowej wylewce

Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi na nawierzchnię tarasów są klinkier, gres oraz terakota. Ich powierzchnia powinna być szorstka i antypoślizgowa ze względu na bezpieczeństwo użytkowników. Kładzie się je na betonowej wylewce, która powinna być wykonana z niewielkim spadkiem umożliwiającym odpływ wody w kierunku od ścian budynku oraz pokryta specjalnym impregnatem chroniącym przed nasiąkaniem wodą. Wybierając wielkość płyt, warto pamiętać, że mniejsze płytki będą zawierały dużą ilość spoin, przez które będzie przesiąkać woda, zaś większe płyty mogą popękać pod wpływem dużych zmian temperatur. Płytki gresowe nie są drogie, a ich ułożenie nie jest trudne. Ogromny wybór kolorystyczny pozwoli nam dobrać odpowiednią barwę i fakturę, które będą pasować do całości budynku. Gres o szlachetnej strukturze wygląda niezwykle elegancko, a poza tym podkreśla bryłę budynku i doskonale kontrastuje z zielenią ogrodu. Kładąc gres jednej wielkości, ciekawy efekt uatrakcyjniający powierzchnię tarasu osiągniemy, wykorzystując różne wykończenia takie jak ryflowania czy prążki. Klinkier jest odporny na działanie czynników atmosferycznych i bardzo trwały. Poza tym nie odbarwia się i nie ulega zabrudzeniu. Do ułożenia na tarasie powinniśmy wybierać terakotę mrozoodporną, antypoślizgową o IV klasie ścieralności. Na zewnątrz lepiej sprawdzą się płytki z głębokimi bruzdami od spodu, które lepiej będą się trzymać podłoża.

Kamień i kostka na gruncie

Cięższy materiał wykończeniowy na posadzkę doskonale sprawdzi się na tarasach położonych bezpośrednio na gruncie. W tym celu można wykorzystać pokrycie z kamienia naturalnego, kostkę betonową czy kostkę granitową. Kostka betonowa jest niezwykle odporna na działanie czynników atmosferycznych. Szeroki wybór kolorów, wzorów i wielkości pozwoli wybrać najodpowiedniejszą, która będzie pasowała do naszego ogrodu. Można ją układać w różny sposób, tworząc ciekawe wzory na posadzce. Kostkę należy zaimpregnować, by się nie odbarwiała i nie wnikały w nią zanieczyszczenia. Kostka granitowa jest niezwykle trwała i nie podlega działaniu czynników atmosferycznych. Jej główną zaletą jest estetyczny wygląd pasujący zarówno do klasycznych ogrodów, jak i tych nowoczesnych.

Taras drewniany

Doskonałym pomysłem jest budowa tarasów drewnianych. Do ułożenia na zewnątrz najbardziej się nadaje drewno egzotyczne ciśnieniowo impregnowane, które jest bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Często na pokrycie tarasu wykorzystuje się również drewno sosnowe. Do łączenia desek nie należy używać tradycyjnych żelaznych gwoździ, a jedynie łączników ze stali nierdzewnej. Odpowiedni materiał, dobre jego zabezpieczenie i właściwy system odprowadzania wody zagwarantuje długą trwałość.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.