Mieszkać ekologicznie

Biologiczne oczyszczalnie ścieków, niekonwencjonalne źródła energii, a także specjalne materiały budowlane to podstawowe elementy wykorzystywane w budownictwie ekologicznym. Priorytetem powyższej branży staje się stworzenie budynków przyjaznych środowisku i użytkownikom nie tylko ze względu na energooszczędność, lecz również uwzględniając korzystne oddziaływanie na zdrowie mieszkańców.

Zielone inwestycje na pierwszy rzut oka nie wyróżniają się spośród pozostałych obiektów. Różnica staje się widoczna podczas ich eksploatacji w kolejnych latach ze względu na generowanie mniejszych kosztów związanych z poborem energii. Nie da się jednak ukryć, że właśnie na początku mogą przewyższać ceną tradycyjne rozwiązania, lecz po pewnym czasie inwestycja się zwraca. Dla przykładu w Niemczech cenę nieruchomości winduje fakt, że obiekt wykonano z materiałów ekologicznych. Nie da się ukryć, że domy ekologiczne stają się najzwyczajniej modne. Nie zmienia to jednak faktu, że ekologia będąca w modzie się opłaca. Dzieje się tak dlatego, że na osoby budujące domy z wykorzystaniem materiałów mniej przyjaznych nakładane są spore podatki. Co więcej, w Niemczech inwestorzy wybierający domy ekologiczne łatwiej uzyskują na nie kredyty. Budynki ekologiczne muszą zapewniać domownikom odpowiedni dostęp do świeżego powietrza i światła dziennego przy jednoczesnej ochronie przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz wahaniami temperatury.

Ekologiczne rozwiązania

Oczywiście aby uzyskać powyższy efekt, wymagane jest odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie budynku z uwzględnieniem określonych rozwiązań architektonicznych, budowlanych i instalacyjnych. Na co warto zwrócić uwagę w trakcie budowy ekologicznego domu? Tak prozaiczna kwestia jak układ wnętrz może mieć istotne znaczenie dla bilansu energetycznego budynku. Pomieszczenia, które są częściej użytkowane, powinny być umiejscowione na stronie południowej domu, zaś mniej uczęszczane można usytuować po stronie północnej. Skupienie promieni słonecznych ułatwi duża powierzchnia okien rozmieszczonych w części południowej, przy czym ważna jest ich szczelność, aby ciepło nie wydostawało się na zewnątrz. W tym miejscu warto rozważyć montaż kolektorów słonecznych pod najbardziej optymalnym kątem względem słońca. Powyższe instalacje mogą posłużyć do wspomagania systemu centralnego ogrzewania, przygotowania wody użytkowej, a także do ogrzewania basenów, pomieszczeń oraz celów klimatyzacyjnych czy suszarniczych. Zazwyczaj kolektory słoneczne umieszcza się na dachach domów lub elewacjach. Istnieją także konstrukcje wolno stojące, na działkach. Tego typu rozwiązania mają sens wtedy, kiedy posiadamy dość spory teren, a w pobliżu nie ma drzew czy zabudowań.

Odnawialne źródła energii

Ważnym elementem domów ekologicznych są rozwiązania sprzyjające wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, np. przy zastosowaniu pomp ciepła, magazynów gruntowych oraz do wykorzystania energii odpadowej z uwzględnieniem odzysku ciepła z układów wentylacyjnych, ścieków itp.

Pompy ciepła są urządzeniami pobierającymi ciepło z otoczenia, czyli ziemi, wody lub powietrza. Następnie zostaje ono przetworzone na energię do ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej. Takie rozwiązania zapewniają wysoki komfort użytkowania przy najniższych kosztach eksploatacyjnych. Wykazują stabilny współczynnik sprawności przez cały okres działania, co wyróżnia je na tle pozostałych urządzeń grzewczych takich jak kotły gazowe czy olejowe.

Zapewne rozwiązań sprzyjających odciążeniu środowiska jest jeszcze wiele. Zastosowanie się do zasad obowiązujących w budownictwie ekologicznym sprawia, że pozwalamy sobie i naszym bliskim żyć dłużej i zdrowiej, a co za tym idzie, w zgodzie z otaczającym nas środowiskiem naturalnym.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.