Modne domy energooszczędne

Energooszczędność jest jedną z najważniejszych cech każdego domu, ma bowiem ścisły związek z kosztami jego utrzymania (ogrzewania). Rosnące zainteresowanie budownictwem energooszczędnym wynika jednak nie tylko z dążenia do oszczędności czy ze swoistej mody, co zostało odgórnie narzucone poprzez nowe przepisy.

Od początku 2014 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne dotyczące efektywności energetycznej budynków. Zgodnie z nimi wszystkie powstające od tej pory domy powinny być lepiej zaizolowane, a co za tym idzie - cieplejsze, o niższym zapotrzebowaniu na ogrzewanie i tym samym - o niższych kosztach utrzymania. Jeżeli planują Państwo budowę domu, to polecamy bliżej przyjrzeć się zagadnieniom związanym z energooszczędnością. Jednocześnie prezentujemy dziesięć projektów energooszczędnych domów, które są wysoko oceniane przez klientów i stanowią ciekawy przekrój tego typu oferty.

Projekt Nugat 3 EN (132,11m2)

   

 

Projekt został opracowany w standardzie NF 40, co umożliwia ubieganie się o dopłatę do kredytu w ramach programu NFOŚiGW. Jest to parterowy dom z poddaszem użytkowym o bardzo prostej, zgrabnej bryle z nowoczesną elewacją. Jego zaletą jest nie tylko energooszczędność, ale także funkcjonalność. Pomieszczenia zaplanowano z najwyższą dbałością o jak najbardziej efektywne wykorzystanie całej dostępnej powierzchni. Obniżony strop nad garażem funkcjonalnie powiększa sypialnię rodziców, oddzieloną od pozostałych pokoi.

Projekt Karmelita (138,35 m2)

   

 

Dom spodoba się przede wszystkim rodzinom, które chciałyby zamieszkać w eleganckiej, tradycyjnej willi. Jednocześnie jest to budynek, którego wartość EP wynosi poniżej 95[kWh/(m2rok)] i jest zgodna z wymaganiami, które będą obowiązywać od początku 2017 roku. Wartość izolacyjności termicznej przegród budowlanych (za wyjątkiem stolarki okiennej i drzwiowej) spełnia normy, które wejdą w życie w 2021 roku. W domu zaplanowano bardzo funkcjonalne wnętrza z bardzo dobrze rozplanowanymi pomieszczeniami: pokojami ogólnodostępnymi na parterze oraz prywatnymi na poddaszu.

Projekt Rodzinny 1 (168 m2)

   

 

To nowoczesny, parterowy dom o bardzo czytelnym programie użytkowym, którego osią jest ciąg komunikacyjny od głównego wejścia do pokoju gospodarzy. Wszystkie sypialnie posiadają wyjścia na atrakcyjny, obszerny taras. Na szczególną uwagę zasługuje apartament rodziców połączony z własną garderobą oraz łazienką. Forma budynku oraz materiały zastosowane do wykończenia elewacji, takie jak drewno i kamień łupany, nawiązują do wiejskiej zabudowy zagrodowej, ale duże przeszklenia, blacha dachowa oraz aranżacja wnętrza odwołują się do współczesnej architektury mieszkalnej. Jest to budynek energooszczędny z wentylacją mechaniczną z rekuperacją.

Projekt Zawoja mk1 (99,88 m2)

   

 

Inwestorzy, którzy chcieliby skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”, powinni zwrócić uwagę na poniższy projekt. Niewielka powierzchnia tego energooszczędnego budynku sprawia, że kwalifikuje się on do programu, dzięki któremu można odzyskać podatek VAT za materiały budowlane. Jest to parterowy dom z poddaszem użytkowym i bardzo funkcjonalnym układem pomieszczeń: trzema sypialniami na górze oraz wygodną częścią dzienną z dodatkowym pokojem na parterze. Atutem projektu jest duża kotłownia umożliwiająca montaż kotła na każdy rodzaj paliwa.

Projekt Imbir PS (110,49 m2)

   

 

W tym domu może wygodnie zamieszkać czteroosobowa rodzina. Jest to energooszczędny budynek z pełnym programem użytkowym, w którym uwzględniono wygodny podział na dzienną, prywatną oraz gospodarczą część pomieszczeń, zaplanowanym na jednej kondygnacji. Na uwagę zasługuje tutaj duży salon z wyjściem na zadaszony taras, wydzielona garderoba w sypialni gospodarzy, a także spiżarnia przylegająca do kuchni. W projekcie przewidziano kotłownię z piecem na paliwo stałe.

Projekt Seweryna G2 (206,11 m2)

   

 

W tym przypadku zużycie energii użytkowej do ogrzewania i wentylacji EUco wyniesie poniżej 40 kwh/m²rok (przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła). Jest to bardzo elegancka willa o ciekawej bryle z miękkimi liniami, subtelną kompozycją elewacji w odcieniach beżu i brązu, dużymi przeszkleniami od strony ogrodu oraz intrygującymi wolimi oknami. Bardzo reprezentacyjnym miejscem jest salon z jadalnią i podwójnym kominkiem: wewnętrznym i zewnętrznym. Wyjątkowym elementem przewidzianym w tym funkcjonalnym programie użytkowym jest także przestronna sypialnia usytuowana na parterze, z własną garderobą oraz łazienką.

Projekt Lolek N 2G (93,52 m2)

   

 

To kolejna propozycja energooszczędnego budynku, który jednocześnie spełnia warunki programu „Mieszkanie dla młodych”. Modne elewacje skrywają tutaj prosty w budowie dom, doceniany przez inwestorów za idealny rozkład pomieszczeń i niewielkie koszty utrzymania. Jego szczególnym atutem jest duży garaż, nad częścią którego umieszczono atrakcyjny taras, dostępny z dwóch sypialni. Dom zaskakuje ergonomią wnętrz i zapewnia komfortowe warunki dla czteroosobowej rodziny. Na poddaszu znajdują się tutaj wszystkie sypialnie, w tym także apartament rodziców z własną garderobą, na parterze natomiast została umieszczona przestronna, otwarta część dzienna.

Projekt Słoneczny z garażem 2 (89,66 m2)

   

 

Parterowy, energooszczędny i wygodny - to główne zalety poniższego projektu. Dom posiada bardzo prostą bryłę przekrytą dwuspadowym dachem. To połączenie sprawia, że jest łatwy i tani w budowie. Wewnątrz zaplanowano czytelny podział na poszczególne strefy – gospodarczą z jednostanowiskowym garażem (który można powiększyć), prywatną z trzema wygodnymi sypialniami i łazienką oraz jasny i komfortowy pokój dzienny. Atrakcyjnym przedłużeniem tej ostatniej części jest taras z zadaszonym wyjściem. Projekt kwalifikuje się do programu „Mieszkanie dla młodych”.

Projekt Aleksandria Bona (118,8 m2)

   

 

W tym przypadku przewidziano wszystko, czego na co dzień może potrzebować cztero-, pięcioosobowa rodzina. Jednocześnie architektura budynku przywodzi na myśl skojarzenie z pełnymi unikalnego uroku tradycyjnymi dworkami. Efekt ten zawdzięcza dwóm stylowym portykom, wspartym na eleganckich, klasycznych kolumnach. We wnętrzach, na jednej kondygnacji, przewidziano bardzo bogaty i precyzyjnie zaplanowany układ pomieszczeń. Na uwagę zasługują: reprezentacyjny salon, sypialnia z wyjściem na taras, dwie ogólnodostępne łazienki, a także pomieszczenie gospodarcze, które może pełnić funkcję garderoby bądź spiżarni. Otwartą kuchnię w prosty sposób można oddzielić od pozostałych pomieszczeń.

Projekt Midas (112,59 m2)

   

 

To komfortowy dom parterowy, który może zostać zrealizowany na działce z wjazdem od strony południowej. Jego prosta, zwarta bryła, przekryta dwuspadowym dachem, została urozmaicona wnęką wejściową oraz podcieniem tarasowym. Umiejscowienie kominka w salonie pozwala na utworzenie jego odpowiednika na zewnątrz budynku. Praktycznym rozwiązaniem jest ogólnodostępna garderoba, która prowadzi z części mieszkalnej do garażu. Bardzo dobrze zaplanowano także kotłownię, której zapewniono osobne wyjście wprost do ogrodu. W projekcie przewidziano wentylację mechaniczną z rekuperatorem.

Zmiany w prawie

Przepisy wprowadzone w 2014 roku mają sprzyjać efektywnemu budownictwu, w którym zostanie zachowany rozsądny kompromis pomiędzy ceną budowy a kosztami eksploatacji. Aktualnie obowiązujące wymogi nie są jednak ostateczne i docelowe. Warto wiedzieć, że zmiany zostały rozłożone na etapy. Kolejne przepisy wejdą w życie w 2017, a następne - w 2021 roku. W ten sposób przystosowywanie budownictwa do nowych standardów będzie trwało siedem lat – od maksymalnej wielkości współczynnika przenikania ciepła 0,25 do 0,20 W/(m2K). W związku z tym budując dom, warto wziąć pod uwagę realizację budynku bardziej energooszczędnego niż aktualnie wymagane minimum. Dzięki temu zagwarantujemy sobie nie tylko niższe koszty ogrzewania, ale także pewność, że w razie sprzedaży budynek znajdzie nabywcę, ponieważ będzie odpowiadał wszystkim aktualnie obowiązującym przepisom.

Projekt i usytuowanie domu

Planując budowę domu energooszczędnego, przede wszystkim trzeba dobrze wybrać jego projekt. Ważne są nie tylko parametry izolacyjności ścian, drzwi i okien, ale także inne cechy budynku. Najważniejszą zasadę można streścić jednym zdaniem: im bardziej prosta i zwarta bryła, tym lepiej. Najłatwiejszy do ogrzania okaże się ten dom, który nie będzie posiadał wykuszy, lukarn, a nawet balkonów. Bardzo istotne jest także właściwe wzajemne ulokowanie poszczególnych pomieszczeń oraz usytuowanie obiektu względem stron świata. Najchłodniejsze wnętrza (np. garaż) nie powinny więc sąsiadować z tymi, które są najlepiej ogrzewane. Pomieszczenia dzienne, w których domownicy spędzają najwięcej czasu, z kolei powinny posiadać duże przeszklenia i być usytuowane od najbardziej nasłonecznionej strony południowej. Ten zabieg pozwoli na ich naturalne ogrzanie w słoneczne, chłodne dni.

Komentarze

  • Mamuśka 2014-06-26T11:39:06Z

    Energooszczędne mogą być również bloki mieszkalne - warto się zastanowić, bo z NFOŚiGW jest 11 tyś dopłaty do takich, a czasem też na MdM się można załapać. W Krakowie przy Borkowskiej powstaje pierwszy w Polsce blok energooszczędny z takimi dopłatami