Modne domy piętrowe

Poszukiwanie wymarzonego projektu domu to proces, który wymaga zaangażowania i rozważenia wielu kwestii. Idealny dom musi być dostosowany do wytycznych zawartych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, odpowiadać możliwościom i wymaganiom działki, a także spełniać potrzeby wszystkich członków rodziny.

Po latach mody na domy z poddaszem użytkowym, do łask wracają projekty budynków piętrowych, na które decyduje się coraz więcej inwestorów. Domy piętrowe to idealne rozwiązanie dla właścicieli niewielkich lub wąskich działek oraz dla osób marzących o dużym ogrodzie wokół domu. - Zastosowanie dodatkowych kondygnacji pozwala zaoszczędzić wiele miejsca na działce i zaplanować rozległy taras oraz ogród. Atrakcyjny taras można zaprojektować także na poziomie piętra, np. na płaskim dachu garażu. Warto także wspomnieć o tym, że dom piętrowy oznacza mniejszą powierzchnię fundamentów – mniej wykopów, mniej zbrojenia i mniej wylanego betonu, co pozwala zoptymalizować koszty budowy domu – doradza architekt Grzegorz Syrek.

Projekt domu Rodrigo III G1
Projekt domu Rodrigo III G1

Jednakowa wysokość pomieszczeń

Pełnowymiarowe piętro zapewnia stałą wysokość pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach, co zdecydowanie ułatwia aranżację wnętrz. Pokoje zaplanowane na piętrach są dzięki temu przestronne i o wiele bardziej ustawne niż pomieszczenia pod skosami. W ścianach można zastosować pełnowymiarowe okna, dzięki którym do wnętrz przedostaje się imponująca porcja światła dziennego, a pokoje są wypełnione słonecznym blaskiem.

Dowolny dach

W domu piętrowym można zaplanować dowolny dach – płaski, dwu- lub wielospadowy, o dowolnym kącie nachylenia połaci. Istotny jest fakt, że dach w budynku piętrowym ma o wiele mniejszą powierzchnię niż w domu parterowym, a to znacząco wpływa na obniżenie kosztów budowy. Wysoki kąt nachylenia pozwoli uzyskać obszerny strych, niski pomoże nadać budynkowi styl śródziemnomorski, a na dachu płaskim z kolei można urządzić słoneczny taras lub atrakcyjny ogród.

 

Projekt domu EX 1
Projekt domu EX 1

Parametry cieplne

Domy piętrowe mają znakomite parametry cieplne, o wiele lepsze niż budynki parterowe, z tego względu o wiele łatwiej jest je ogrzać. - Wynika to głównie z niskiego stosunku przegród zewnętrznych w odniesieniu do kubatury budynku. Budynek dwukondygnacyjny wyróżnia się także mniejszymi stratami ciepła uciekającego przez dach – podpowiada architekt Grzegorz Syrek.

Dla dużych rodzin

Dzięki racjonalnemu rozkładowi funkcjonalnemu oraz możliwości zaplanowania dużej powierzchni, domy piętrowe są idealne dla dużych rodzin, a nawet dla rodzin wielopokoleniowych. Na parterze można wydzielić osobne mieszkanie dla rodziców wchodzących w jesień życia lub dla dorosłych dzieci. Bez problemu można także zastosować horyzontalny podział budynku i na każdym piętrze zaplanować oddzielne, samodzielne mieszkania.

Projekt domu EX 5 G1
Projekt domu EX 5 G1

Etapowanie inwestycji

Ogromną zaletą domów piętrowych jest możliwość etapowania inwestycji. - W przypadku niewystarczających możliwości finansowych, inwestor może zdecydować się na opcję zamieszkania na parterze i stopniowego wykańczanie piętra. Etapowanie inwestycji może też być związane z planowanym w niedalekiej przyszłości powiększeniem rodziny – podsumowuje architekt Grzegorz Syrek.