Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu

Przed wyborem projektu należy zapoznać się z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jeśli taki został przygotowany, lub warunkami zabudowy dla działki, na której zamierzamy wybudować dom. Znajdziemy w nich informacje, jak może wyglądać nasz przyszły dom.

Warunki określają, jaki dom możemy wybudować na działce. Mogą narzucać pewne ograniczenia związane z architekturą, kształtem, gabarytami czy usytuowaniem na działce. Jeśli nie podają parametrów możliwego osadzenia domu na działce, musimy stosować się do wytycznych zawartych w prawie budowlanym.

Model rodziny

Decyzję o wyborze projektu należy podjąć, uwzględniając model rodziny. Dla dwóch rodzin wygodny będzie dom typu bliźniak lub dom dwurodzinny o dwóch kondygnacjach z osobnymi wejściami. Mieszkając z osobą starszą, weźmy pod uwagę dostępność wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie. Dla dużej rodziny dobrym rozwiązaniem będzie wybór domu z poddaszem użytkowym, na którym wydzielona zostanie strefa nocna.

Funkcjonalność

Ważna jest przede wszystkim funkcjonalność domu. Zwróćmy więc uwagę na układ przestrzenny oraz obecność pomieszczeń pomocniczych, np. spiżarni, pralni, garderoby, kotłowni, która będzie niezbędna, jeśli planujemy ogrzewać dom węglem, ekogroszkiem lub olejem opałowym. Powierzchnia domu zależy od stylu życia, ale przede wszystkim powinna zapewniać wygodę mieszkańcom. W dużym domu z pewnością nie zabraknie miejsca na różnego rodzaju schowki przechowujące narzędzia czy sprzęt sportowy, jednak pamiętajmy, że rozłożyste bryły wymagają większej działki oraz są trudniejsze do ogrzania. Tańsze w budowie są zwarte bryły zaprojektowane na planie kwadratu czy prostokąta przykryte dwuspadowym dachem, niepodpiwniczone, niezawierające lukarn czy wykuszy. Oszczędniejszą eksploatację zapewnią domy bez zbędnych przestrzeni, np. antresol, które także trzeba ogrzać. Oprócz samej przestrzeni mieszkalnej w projekcie istotne będzie miejsce na samochód. Wybór garażu wolno stojącego lub dobudowanego do bryły domu będzie zależał od wielkości działki oraz naszych preferencji, zaś sama jego wielkość – od potrzeb rodziny.

Usytuowanie względem kierunków geograficznych

Wybierając projekt, często kierujemy się usytuowaniem domu względem słońca. Warto zwrócić uwagę, że na naszej półkuli najkorzystniejszym ustawieniem domu jest zlokalizowanie strefy dziennej, na którą składa się salon, jadalnia oraz taras, od strony południowej, zachodniej lub południowo-zachodniej. Od północy i wschodu lepiej jest rozmieścić pomieszczenia takie jak garaż, kuchnia czy łazienka. Jeśli chcemy się budzić wraz ze wschodem słońca, umieśćmy sypialnie od strony wschodniej.

Komentarze

  • Michał 2015-07-02T14:12:40Z

    g) kolorystyka pokrycia dachu: w tonacji dachówki ceramicznej,szarości i czerni. O rodzaju materiału nie ma wzmianki.czy mogę zastodować blachę płaską szarà?

    • Gość 2015-07-03T06:29:06Z

      Jeśli któryś z zapisów zawartych w planie zagospodarowania przestrzennego budzi wątpliwości, jest niejednoznaczny, można wystosować do urzędu pisemną prośbę o jego doprecyzowanie.