Naczółkowa wersja dachu dwuspadowego

Dach naczółkowy jest wariantem dachu dwuspadowego. To jego nieco bardziej urozmaicona wersja, wzbogacona o ścięte narożniki umieszczone na ścianach szczytowych. Jest dobrą propozycją dla inwestorów poszukujących sposobów na przełamanie dwuspadowej monotonii.

Dach to jeden z najistotniejszych elementów budynku. Nie tylko dlatego, że zapewnia ochronę dla wnętrz i ma niebagatelny wpływ na wygląd budynku, ale również dlatego, że stanowi jedną z najpoważniejszych pozycji w budżecie budowy. Jeśli nie ma być kosztowny, musi mieć prostą konstrukcję. Ten warunek spełniają przede wszystkim dachy płaskie oraz dwuspadowe. Są najłatwiejsze i najtańsze w budowie. Jeśli więc wybieramy dom z dachem dwuspadowym, ale chcemy go odrobinę wyróżnić z sąsiedztwa podobnej zabudowy, dodać mu odrobinę fantazji, to wersja z naczółkami znakomicie nadaje się do tej roli. Wśród projektów gotowych są również domy z dachami naczółkowymi, nie ma więc konieczności zamawiania projektu indywidualnego lub wykonywania zmian podczas adaptacji projektu gotowego.

Dach dwuspadowy z charakterystycznymi naczółkami
Dach dwuspadowy z charakterystycznymi naczółkami

Górskie naczółki

Dachy naczółkowe są charakterystyczne dla architektury regionalnej. Można je spotkać między innymi w górach. Nie bez powodu były i są tam stosowane. Naczółki zmniejszają powierzchnię szczytów i wzmacniają brzegi więźby, dzięki czemu chronią przed silnym wiatrem. Tego rodzaju konstrukcje jednocześnie ułatwiają osuwanie się śniegu oraz odprowadzanie wody deszczowej. Optymalny kąt nachylenia połaci dachu naczółkowego wynosi 35 stopni. Pozwala dobrze odprowadzić wodę i śnieg, jednocześnie nie ograniczając wyboru pokrycia dachowego.

Dach naczółkowy jest rodzajem dachu dwuspadowego. To jego nieco bardziej urozmaicona wersja, wzbogacona o ścięte narożniki umieszczone na ścianach szczytowych.

Wygodne poddasze

Pod dachem naczółkowym, podobnie jak pod podstawową wersją dachu dwuspadowego, może zostać zaprojektowane zarówno poddasze nieużytkowe, jak i użytkowe. Naczółki nie stanowią przy tym utrudnienia podczas umieszczania okien w ścianach szczytowych na poddaszu.

Pracochłonność i koszty

Koszty oraz stopień trudności wykonania dachu naczółkowego są odrobinę większe niż w przypadku najprostszych dachów dwuspadowych, natomiast w porównaniu z bardziej skomplikowanymi dachami wielospadowymi wypadają znacznie korzystniej. Obecność naczółków nie ma wpływu na rodzaj więźby. Ta ostatnia zależy od rozpiętości ścian i kąta nachylenia połaci. Podczas wykonywania naczółków należy jednak zwrócić szczególną uwagę na staranne wykonanie izolacji na stykach połaci.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.