Najprzytulniej pod skosami, czyli sypialnie na poddaszu

Projekty domów z poddaszem są jednymi z najczęściej kupowanych. Być może o ich popularności decydują względy ekonomiczne, prawdą jest jednak, że swoich zwolenników mają też charakterystyczne dla poddaszy skosy.

Skosy komplikują urządzanie wnętrz. Bez nich łatwiej umeblować pokoje. Ale wraz ze skosami pokoje zyskują niepowtarzalny klimat. Stają się bardziej przytulne. Są idealne jako sypialnie, dla których zazwyczaj rezerwuje się miejsce właśnie na poddaszu. Rozdzielenie pomieszczeń na dzienne – reprezentacyjne i ogólnodostępne – zlokalizowane na parterze oraz prywatne – przeznaczone wyłącznie dla domowników – umieszczone na poddaszu uchodzi za jedno z bardziej wygodnych rozwiązań. W takim układzie poddasze staje się strefą prywatną, której nie obejmuje wzrok gości odwiedzających dom. Od tego, w jaki sposób zostanie ona urządzona, będzie zależeć komfort odpoczywających na poddaszu domowników.

Dla ustawności sypialni na poddaszu istotna jest wysokość ścianki kolankowej, rodzaj konstrukcji dachu oraz kąt jego nachylenia.

Pięknie wyeksponowane słupy i belki mogą stać się atutem pomieszczenia
Pięknie wyeksponowane słupy i belki mogą stać się atutem pomieszczenia

Ozdobna więźba

O wygodzie pomieszczeń na poddaszu w pierwszym rzędzie decyduje wysokość ścianki kolankowej oraz rodzaj konstrukcji dachu i jego kąt nachylenia. Zaprojektowanie tych elementów leży w gestii architekta, o resztę możemy zadbać sami. To, co dla jednych jest utrapieniem, inni przekuwają w atut. Chodzi o więźbę dachową, która może stać najbardziej charakterystycznym elementem wnętrza. Odsłonięte drewniane słupy i belki, oczyszczone i pomalowane, dodadzą wnętrzom przytulności i ocieplą je. Z kolei zamiast ukrywać przebiegające przez pomieszczenia na poddaszu kominy, też można je podkreślić i wykończyć na przykład ceglanymi płytkami klinkierowymi lub szorstkim tynkiem imitującym dawne mury.

Okna umieszczone w różnych połaciach dachu zapewnią sypialni równomierne oświetlenie
Okna umieszczone w różnych połaciach dachu zapewnią sypialni równomierne oświetlenie

Dobre oświetlenie

Przytulny pokój na poddaszu musi zostać dobrze doświetlony, zwłaszcza jeśli ma się w nim znaleźć miejsce do pracy lub strefa do zabawy. Jeżeli pomieszczenie ma być równomiernie oświetlone, okna powinny zostać umieszczone w różnych połaciach dachu. Jeśli natomiast przeszklenia zostaną zgrupowane tuż obok siebie, poszczególne części pokoju będą nasłonecznione w różnym stopniu, co również posiada swoje zalety. Natomiast wieczorem odpowiedni nastrój stworzy rozproszone oświetlenie sztuczne, które w sypialni wypadnie korzystniej niż jedna główna lampa sufitowa. Aby sposób wykończenia podłogi również przyczynił się do stworzenia odpowiedniego nastroju, warto postawić na naturalność, czyli drewno, ewentualnie położyć miękką wykładzinę. Ta ostatnia, podobnie jak tapety, a także zasłony i inne dodatki z materiału, pozwoli wyciszyć pomieszczenie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.