Jak zaprojektować i urządzić mieszkanie na poddaszu?

Projekty domów z poddaszem użytkowym są niezmiennie popularne. Poddasze pozwala znacząco zwiększyć powierzchnię użytkową budynku przy zachowaniu stałych wymiarów budynku zajmującego działkę. Ponadto, nawet jeżeli nie stać nas na aranżację poddasza w trakcie realizacji projektu, można to spokojnie odłożyć w czasie.

Aranżacja mieszkania na poddaszu
Aranżacja mieszkania na poddaszu

Słynne, urokliwe ukosy dla wielu ludzi są wartością samą w sobie. Najczęściej w górnej kondygnacji tworzy się tzw. strefę nocną domowników, czyli umieszcza się tam sypialnie i obowiązkowo łazienkę – bieganie po schodach do łazienki byłoby bardzo kłopotliwe, dlatego warto uszczknąć trochę powierzchni na pomieszczenie sanitarne. Jeśli wzbogacimy projekt domu o stylową lukarnę lub balkon, poddasze stanie się wspaniałą przestrzenią wypoczynkowo-relaksacyjną, która zapewni intymną atmosferę z dala od gości i przyjaciół domu. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie decydujemy się adaptować poddasze.

Adaptacja poddasza w gotowym domu

Kiedy np. z powodu ograniczeń finansowych rozpoczynamy adaptację poddasza, gdy reszta domu już dawno jest wykończona i użytkowana, przebiega to trochę inaczej. Mówiąc w skrócie – szybciej, taniej i czyściej. Ale możliwości nie są nieograniczone, a technologie budowlane znacznie uproszczone, co nie pozostaje bez konsekwencji. W praktyce znaczy to tyle, że trzeba zbudować ściany działowe z odpowiednio lekkich materiałów, a rozkład pomieszczeń powinien przebiegać wzdłuż załamań dachu. Wszystko po to, by wybudowany już strop, a więc taki, w którym nic nie można już zmienić, nie był za bardzo i nieodpowiednio obciążony.

Najczęściej w górnej kondygnacji tworzy się tzw. strefę nocną domowników, czyli umieszcza się tam sypialnie i obowiązkowo łazienkę.

Zasadniczo, prawie zawsze układ połaci determinuje rozkład pomieszczeń, ponieważ dzięki temu można maksymalnie wykorzystać warunki przestrzenne poddasza. W tym wariancie najlepiej sprawdzają się płyty kartonowo-gipsowe. Są lekkie, plastyczne i pozwalają ukryć okablowanie i wszelkie instalacje. Przy tej okazji zwracamy jednak uwagę na pewną praktyczną rzecz. Ściany działowe wykonane z płyt gipsowo-kartonowych muszą mieć odpowiednią grubość i izolację akustyczną – zazwyczaj wykorzystuje się do tego wełnę mineralną. Zalecana grubość ścian, która sprawi, że nie będziemy się czuli jak w domku z kart, to minimum 12,5 mm. Zastosowanie rusztu pod wykończeniem zapobiegnie odkształceniom wskutek pracy mechanicznej dachu. Minusem takiej późniejszej adaptacji poddasza jest narażenie na zniszczenie podczas prac remontowych pozostałej części domu. Jednak przy odpowiedniej dbałości można to zminimalizować.

Adaptacja poddasza na mieszkanie
Adaptacja poddasza na mieszkanie

Budowa poddasza w nowym domu

W sytuacji gdy urządzamy poddasze bezpośrednio w trakcie budowy domu, mamy większą dowolność. Możemy bardziej elastycznie planować podział przestrzeni i zdecydować się na murowane ściany działowe oraz ukryć w ścianach słupy podtrzymujące konstrukcję dachu. Wszelkie pomysły odbiegające od wstępnej wersji projektu muszą być skonsultowane. Projektant musi upewnić się, że nasza propozycja będzie bezpieczna dla konstrukcji domu, ponieważ murowane ściany ważą dużo więcej. Z drugiej strony lepiej izolują zarówno akustycznie, jak i termicznie.

W sytuacji gdy urządzamy poddasze bezpośrednio w trakcie budowy domu, mamy większą dowolność.

Jest jeszcze wariant pośredni. ć. Wówczas nie wolno zapomnieć o tym, aby oddzielając strefę adaptowaną od tej niewykańczanej, użyć oprócz wełny mineralnej także folii paroizolacyjnej. Taka folia zapobiega przedostawaniu się wilgoci do użytkowanych pomieszczeń, powstrzymując tym samym rozwój pleśni na ścianach.

Elementy dekoracyjne poddasza użytkowego

Na koniec pozostaje decyzja o tym, czy elementy więźby dachowej wyeksponować, czy też schować pod tynkiem. Jeżeli są ładnie wykonane i symetrycznie uchodzą do ścian, jak najbardziej mogą stanowić charakterystyczną ozdobę domu. W innym przypadku radzimy je ukryć, podobnie jak ostre skosy, które nie pełnią funkcji użytkowej. Jeśli ich wysokość sięga 50 cm, można powstałą ściankę wykorzystać do powieszenie grzejnika, dając temu miejscu jakże praktyczne zastosowanie.

Na koniec pozostaje decyzja o tym, czy elementy więźby dachowej wyeksponować, czy też schować pod tynkiem.

Poddasze zawsze ma niezwykły urok, ze względu na to, że jest niewielkie i posiada skosy. Na pozór jest jednak problematyczne w aranżacji. Dlatego w poniższym artykule postaramy się przedstawić Wam kilka wskazówek, które ułatwią urządzanie poddasza.

Widoczne belki więźby dachowej na poddaszu
Widoczne belki więźby dachowej na poddaszu

Aranżacja mieszkania na poddaszu - krok po kroku

Zanim wybierzesz dla siebie dom z poddaszem, warto wcześniej dowiedzieć się nieco o charakterze dekorowania pomieszczeń ze skosami. Prawdziwą sztuką jest bowiem stworzenie funkcjonalnego i przytulnego wnętrza, gdy do czynienia mamy z tak wieloma niedogodnościami (skosy, niskie ścianki kolankowe, nieustawne pomieszczenia). O warunkach dobrej aranżacji pomieszczeń na poddaszu piszemy w poradniku poniżej.

Jak urządzić salon na poddaszu?

W aranżacji mieszkania na poddaszu najważniejsze jest zachowanie przestronności. Dzielenie wnętrza na kilka mniejszych nie jest zatem dobrym pomysłem. Dlatego salon czy jadalnia urządzane na poddaszu, powinny stanowić jedną całość, podzieloną jedynie nieformalnie, np. poprzez wyspę kuchenną czy wąską ściankę.

Na salon najlepiej wybrać największą i najlepiej doświetloną część poddasza. Mimo skosów, do powierzchni salonu powinniśmy wliczyć całość podłogi, ponieważ zakątki pod skosami można funkcjonalnie zaaranżować.

W aranżacji mieszkania na poddaszu najważniejsze jest zachowanie przestronności. Dzielenie wnętrza na kilka mniejszych nie jest zatem dobrym pomysłem.

W części wypoczynkowej warto postawić na niskie i rozłożyste sofy czy fotele. Pod niski skos można wstawić komody lub sprzęt RTV. Możemy również pokusić się o specjalną zabudowę, dzięki czemu pod niskimi stropami zyskamy przestrzeń do przechowywania i całkowicie ją zagospodarujemy. Drugi ważny element to oświetlenie – może ono bowiem kreować i optycznie powiększać przestrzeń. Nie bójmy się stosowania wielu drobnych punktów świetlnych.

Salon na poddaszu - aranżacja
Salon na poddaszu - aranżacja

Jak urządzić jadalnię w mieszkaniu ze skosami?

Jadalnia powinna znajdować się w części salonu, która jest najwyższa, ze względu na funkcję tej strefy. Wysokość stołu i krzeseł musimy dopasować do wysokości ścianki kolankowej. Musimy również zadbać o odpowiednie odległości od ścian i stropu. W przypadku stołu o standardowej wysokości 80 cm, konieczna jest minimalna wysokość ścianki kolankowej 140 cm, aby wstawanie od stołu było komfortowe.

Aranżacja sypialni na poddaszu

W przypadku aranżacji sypialni na poddaszu mamy duże pole do popisu. Możemy w niej wprowadzić styl romantyczny, minimalistyczny czy nowoczesny. Najprościej jednak będzie wybrać minimalizm, gdzie materac może znajdować się na bardzo niskiej ramie lub nawet połączonych ze sobą europaletach. Jeśli chodzi o kolorystykę, do sypialni na poddaszu najlepiej wybrać jasne barwy na ściany oraz sufit. Podobnie jak w przypadku salonu, miejsce pod skosami można zabudować, tworząc w nim garderobę.

Jak urządzić kuchnię na poddaszu?

Aranżacja kuchni na poddaszu należy do najtrudniejszych zasad. Wysokość kuchni musi być wystarczająca do przygotowywania potraw i zapewnienia łatwego dostępu do każdego zakątku. Dlatego kuchnię najlepiej zaplanować w najwyższej części poddasza.

Aranżacja kuchni na poddaszu należy do najtrudniejszych zasad. Wysokość kuchni musi być wystarczająca do przygotowywania potraw i zapewnienia łatwego dostępu do każdego zakątku.

Inna ważna kwestia to dostęp kuchni do okien. Po pierwsze, kuchnia musi być dobrze doświetlona, a po drugie, prawidłowo wentylowana. Jeżeli nie mamy takich możliwości, możemy rozjaśnić to pomieszczenie jasnymi meblami kuchennymi i kolorami na ścianach.

Kuchnia na poddaszu - aranżacja
Kuchnia na poddaszu - aranżacja

Łazienka na poddaszu – pomysły na aranżację

Jeżeli nie zależy nam na posiadaniu prysznica, lepiej z niego zrezygnować w przypadku łazienki na poddaszu, na rzecz wanny. Można również do wanny zamontować specjalny szklany parawan na wymiar, dzięki czemu spełni ona funkcję i prysznica i miejsca do długich kąpieli. Wanna powinna być zlokalizowana prostopadle do skosu.

Jeżeli nie zależy nam na posiadaniu prysznica, lepiej z niego zrezygnować w przypadku łazienki na poddaszu, na rzecz wanny.

Aby łazienka wydawała się większa, umieśćmy w niej dużo luster lub powierzchni z połyskiem (np. odbijające światło, gładkie kafle). Jeśli jesteśmy zwolennikami przytulnej atmosfery, dobrym pomysłem będzie zastosowanie w łazience drewnianych paneli ściennych, które ocieplą wnętrze.

Komentarze