Nowe regulacje i programy dla inwestorów

Rok 2014 przywitał inwestorów kilkoma istotnymi zmianami, które będą miały zasadniczy wpływ na działania osób planujących budowę domu jednorodzinnego. Z początkiem stycznia wystartował także atrakcyjny program dopłat przewidzianych dla młodych osób budujących lub remontujących dom.

Od 1 stycznia zaczęły obowiązywać nowe Warunki Techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Modyfikacja rozporządzenia wynika z postanowień Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r., które zakładają systematyczną poprawę efektywności energetycznej budynków powstających na terenie Wspólnoty Europejskiej. - Najważniejsze zmiany dotyczą wentylacji nawiewno-wywiewnej oraz parametrów, jakie powinien spełniać wskaźnik EP. Nowe Warunki Techniczne to kolejny krok w stronę upowszechniania idei zrównoważonego budownictwa i ograniczania zużycia energii pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych – wyjaśnia architekt Wojciech Szczepański.

Projekt domu Edwin II G1 Energo
Projekt domu Edwin II G1 Energo
Maksymalną wartość wskaźnika EP, określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia, oblicza się zgodnie z poniższym wzorem:


W budynkach jednorodzinnych cząstkowe maksymalne wartości wskaźnika EP H+W na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej będą wynosić:

  • od 1 stycznia 2014 – 120 [kWh/(m2 rok)]
  • od 1 stycznia 2017 – 95 [kWh/(m2 rok)]
  • od 1 stycznia 2021 – 70 [kWh/(m2 rok)]

Mapy geodezyjne dostępne w Internecie
8 stycznia weszło w życie rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie organizacji i trybu prowadzenia Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Nowością jest ustalenie, że podstawową formą gromadzonych materiałów i zbiorów danych będzie dokument w wersji elektronicznej. - To doskonałe ułatwienie dla wszystkich inwestorów – mówi architekt Wojciech Szczepański. - Elektroniczna mapa geodezyjna zapewnia szeroką dostępność niezbędnych danych na temat konkretnej działki, bez konieczności wizyty w urzędzie. Mapy będą przesłane po zamówieniu elektronicznym poprzez zalogowanie się na platformie ePUAP i pobranie formularza wniosku. Usługa powinna zostać uruchomiona na początku roku, lecz już teraz można się przekonać, że wiele urzędów odnotowało opóźnienia – dodaje architekt.

Projekt domu Basia G1
Projekt domu Basia G1

Nowe ulgi dla budujących
Od początku 2014 roku Ministerstwo Finansów rozpoczęło realizację dwóch programów mających na celu wsparcie młodych ludzi w budowie i kupnie domu lub mieszkania:

  • Mieszkanie dla młodych – program przewidujący dofinansowania do kredytów zaciągniętych na zakup lub budowę pierwszego domu lub mieszkania. MdM jest skierowany do młodych małżeństw, osób samotnie wychowujących dzieci oraz singli. Wsparcie finansowe będzie udzielane tylko osobom, które nie ukończyły 36 roku życia. W przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka. Szansę na dopłatę mają jednak tylko inwestorzy, którzy ograniczą metraż powierzchni użytkowej domu do 100 m2 lub maksymalnie 110 m2, w przypadku, gdy rodzina składa się z co najmniej 3 dzieci.
  • Zwrot podatku VAT za zakup materiałów budowlanych – program, który doskonale działał przez ostatnich kilka lat, od 1 stycznia 2014 został zmodyfikowany – obecnie funkcjonuje w ramach Mieszkania dla młodych. Wg nowych zasad zwrot kosztów mogą otrzymać tylko osoby poniżej 35 roku życia, a same materiały mają być wykorzystane do budowy i remontu domów nie większych niż 110 m2, oczywiście przy założeniu, że rodzina ma przynajmniej trójkę dzieci. Przy mniejszej liczbie dzieci, metraż domu nie może przekroczyć 100 m2. Ważnym kryterium jest także konieczność budowania systemem gospodarczym. Wniosek o zwrot VAT należy składać stosując się do wyznaczonych terminów:

- 31 grudnia 2014 r. – dla faktur wystawionych od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2005 r.
- 31 grudnia 2015 r. – dla faktur wystawionych od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2007 r.
- 31 grudnia 2016 r. – dla faktur wystawionych od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2009 r.
- 31 grudnia 2017 r. – dla faktur wystawionych od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r.
- 31 grudnia 2018 r. – dla faktur wystawionych od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r.

Projekt domu E13 G1 Economic
Projekt domu E13 G1 Economic

- Planując budowę domu jednorodzinnego, warto zapoznać się ze zmianami zachodzącymi w prawie i nowymi wytycznymi w możliwościach dofinansowania inwestycji przez państwo. Wstępne rozeznanie uchroni inwestorów przed ewentualnymi błędami, ułatwi pracę, a także pozwoli skorzystać z atrakcyjnych dotacji – podsumowuje architekt Wojciech Szczepański.