Nowe zaostrzone wymagania termiczne dla budynków od 2017 roku

Dla wszystkich planujących budowę domu w nowym roku istotna jest informacja o zmianie warunków technicznych dla budynków mieszkalnych, w tym zaostrzenie wymogów termicznych. Od 1 stycznia 2017 roku ściany muszą być jeszcze cieplejsze. Jaką wybrać technologię, by spełnić normy, a zarazem nie narazić się na zbyt duże koszty inwestycji?

Od kilku lat sukcesywnie zaostrzane są normy termiczne dotyczące przegród zewnętrznych w budynkach. Wiąże się to z dostosowywaniem przepisów prawa polskiego do unijnych wymogów. Cała Unia Europejska stawia na energooszczędne budownictwo i wymaga od państw członkowskich coraz szczelniejszych budynków, w których maksymalnie ogranicza się wszelkie straty ciepła. W dalekosiężnych planach jest przestawienie całego europejskiego budownictwa na technologię pasywną.

Ostatnie zaostrzenie normy cieplnej dla budynków mieszkalnych mieliśmy w 2015 roku. Wówczas wprowadzono współczynnik przenikania ciepła U≤0,25 W/(m²K) dla przegród zewnętrznych. Obowiązuje on do końca 2016 roku. Od 1 stycznia norma znów będzie zaostrzona, a współczynnik przenikania ciepła będzie wynosić U≤0,23 W/(m²K).

Jeżeli rozpoczniesz budowę w 2017 roku, ale pozwolenie zdobyłeś jeszcze w 2016 roku lub wcześniej, nie musisz się martwić zmianą przepisów. Jeżeli jednak złożysz dokumentację projektową w urzędzie w celu uzyskania pozwolenia na budowę w terminie po 1 stycznia 2017 roku – Twój dom musi już spełniać wyższe wymagania termiczne.

Jak spełnić nową normę termiczną?

W systemach ścian dwuwarstwowych zaostrzony wymóg termiczny, jaki muszą spełniać przegrody zewnętrzne, oznacza jeszcze grubszą warstwę izolacji termicznej. Z roku na rok ona pęcznieje. Coraz grubsze warstwy termoizolacji stawiają przed wykonawcami wyzwanie ich odpowiedniego montażu.

Źle zamontowana gruba warstwa termoizolacji jest narażona na uszkodzenia mechaniczne czy oderwanie od fasady, na przykład na skutek wichury. Znane są z mediów katastrofy budowlane, w których źle wykonana warstwa izolacji termicznej odpada od elewacji, uszkadzając zaparkowane na ulicy samochody.

Na szczęście spełnienie nawet tak zaostrzonych norm termicznych jest możliwe przy wybraniu technologii ściany jednowarstwowej, o ile wybierze się odpowiednio dobry materiał do jej budowy.

Atutem przegrody jednowarstwowej jest jej szybsze wykonanie. Nie ma potrzeby montażu warstwy termoizolacji, co ponad dwukrotnie skraca czas budowy ściany w porównaniu z przegrodą dwuwarstwową. Jednorodne ściany są najzdrowsze dla użytkownika z punktu widzenia fizyki budowli. Taka ściana jest w pełni paroprzepuszczalna, czyli „oddycha”, co ogranicza do minimum ryzyko występowania grzybów pleśniowych.

Ciepła ściana jednowarstwowa!

Na rynku budowlanym liderem wśród energooszczędnych rozwiązań w systemie ścian jednowarstwowych są bloczki Ytong Energo i Ytong Energo+ (kliknij i dowiedz się więcej).

Ten całkowicie niepalny materiał z betonu komórkowego, produkowany z naturalnych surowców, pozwala na budowę ciepłych, energooszczędnych domów o zdrowym mikroklimacie wnętrz. Ściany z tych bloczków charakteryzują się długim czasem oddawania ciepła, dzięki czemu latem we wnętrzu domu panuje przyjemny chłód, z kolei zimą w budynku jest długo ciepło, nawet po wyłączeniu ogrzewania.

Bloczki Ytong Energo i Ytong Energo+ łączą doskonałą izolacyjnością termiczną z wytrzymałością na ściskanie wynoszącą 2 N/mm². Najcieplejsze bloczki Ytong Energo do ścian jednowarstwowych dostępne są w grubościach 40 oraz 48 cm, natomiast system Ytong Energo+ występuje w dwóch typach grubości: 36,5 cm i 48 cm. Wszystkie one pozwalają wznosić jednowarstwowe ściany bez konieczności ocieplenia, spełniając przy tym zaostrzone od 2017 roku normy termiczne!

Materiał, który wybiega w przyszłość

Najcieplejsze odmiany Ytong Energo o grubości 48 cm oraz Ytong Energo+ 48 cm spełnią nawet zaostrzenie normy termicznej w 2021 roku, kiedy współczynnik przenikania ciepła będzie już wynosić wyśrubowane U≤ 0,20 W/(m²K). Pierwszy z bloczków ma bowiem wartość U wynoszącą 0,19 W/(m²K), a Ytong Energo+ 48 cm ma U=0,17 W/(m²K), co stawia go w czołówce najcieplejszych materiałów ściennych dostępnych na polskim rynku budowlanym. Buduj już dziś z materiału, który wybiega w przyszłość!

Ytong = ekowybór

Energooszczędny dom to nie tylko taki, który spełnia normy narzucane przez prawo, to przede wszystkim świadomy, ekologiczny wybór. Chroniąc dom przed zbędną stratą ciepła, chronisz planetę przed dodatkową emisją gazów cieplarnianych.

Budując energooszczędnie, stawiasz również na mniejsze koszty późniejszej eksploatacji budynku. Warto wybrać markowy, wysokiej jakości produkt na ściany, bo przez dziesięciolecia będziesz mniej płacić za ogrzewanie domu zimą lub jego chłodzenie latem.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zmianach w warunkach termicznych dla ścian zewnętrznych? Potrzebujesz więcej informacji na temat zalet ściany jednowarstwowej w technologii Ytong Energo i Ytong Energo+? Skontaktuj się z nami poprzez infolinię: 801 122 227* lub stronę ytong-silka.pl. Kliknij tu i skorzystaj z Promocji na budowę domu!


*koszt połączenia według taryfy operatora