Nowoczesne ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień to jeden z bardziej nowoczesnych sposobów na zapewnienie ciepła w budynku. Na czym polega ten system, czym różni się od tradycyjnego ogrzewania, ile kosztuje i czy warto go stosować? Na te pytania odpowiemy w tekście.

Ogrzewanie na podczerwień różni się od tradycyjnego sposobem rozchodzenia się ciepła. Standardowe grzejniki działają na zasadzie konwekcji: ogrzewają powietrze, wprawiając je w ruch. Z kolei od powietrza rozgrzewają się ściany, strop, podłoga, przedmioty i ludzie. Przy takim sposobie ciepło nad grzejnikiem unosi się do góry, przechodzi na drugi koniec pomieszczenia, gdzie opada i dołem wraca w okolice grzejnika, cały czas tracąc temperaturę. Wszystko to sprawia, że rozkład temperatur w pomieszczeniu nie jest równomierny: przy suficie jest cieplej niż tuż nad podłogą.

Ogrzewanie na podczerwień działa na zasadzie promieniowania: fale podczerwone ogrzewają bezpośrednio wszystkie elementy pomieszczenia (ściany, strop, podłogę), a także przedmioty i ludzi. Dzięki temu zarówno powietrze, jak i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu mają jednakową temperaturę. Ogrzewanie na podczerwień (w porównaniu z ogrzewaniem tradycyjnym) daje ten sam komfort cieplny w temperaturze niższej o kilka stopni. Ten sposób ogrzewania można porównać do działania słońca: przebywanie w słońcu powoduje odczuwanie wyższej temperatury niż pozostawanie w cieniu, a przecież temperatura powietrza cały czas jest taka sama.

Ogrzewanie na podczerwień daje ten sam komfort cieplny co tradycyjne grzejniki, ale w temperaturze niższej o kilka stopni
Ogrzewanie na podczerwień daje ten sam komfort cieplny co tradycyjne grzejniki, ale w temperaturze niższej o kilka stopni

Właściwości podczerwieni

Promieniowanie podczerwone nie powoduje ruchu powietrza. Dzięki temu w mieszkaniu panuje korzystny mikroklimat: kurz nie unosi się, a powietrze nie jest suche. Równocześnie ogrzewanie na podczerwień wysusza ściany, zmniejszając ryzyko powstania grzybów i pleśni. Taki sposób ogrzewania powoduje, że wszystko, co znajduje się w pomieszczeniu jest ogrzewane równomiernie: ściany, sufit, podłoga, przedmioty mają prawie taką samą temperaturę. Niewątpliwą zaletą tego ogrzewania jest brak konieczności budowy komina i kotłowni, gdyż panele grzewcze działają na prąd. Jest to system prawie całkowicie bezobsługowy, niewymagający okresowych przeglądów i konserwacji. Można go zastosować właściwie w każdym budynku, a jedynym warunkiem jest posiadanie sprawnej instalacji elektroenergetycznej o odpowiedniej mocy. Panele są łatwe w montażu, a do ich instalacji potrzebny jest jedynie elektryk. Wadą tego typu ogrzewania jest brak możliwości podgrzewania wody. Ponadto ogrzewanie to, jako że do działania potrzebuje energii elektrycznej, nie jest najtańszym rozwiązaniem. Producenci zapewniają, że koszt ogrzewania domu panelami na podczerwień nie jest większy od innych sposobów. Jednak warto pamiętać o tym, że metoda, która wykorzystuje prąd, nigdy nie będzie najtańsza. O ile koszt montażu ogrzewania na podczerwień powinien być porównywalny z budową tradycyjnej instalacji na kocioł węglowy czy gazowy, o tyle koszt późniejszej eksploatacji zależy od bardzo wielu czynników. Liczy się przede wszystkim to, w jakim systemie zbudowany jest budynek, jak jest ocieplony, czy nie ma dużych strat ciepła.

Ogrzewanie na podczerwień działa na zasadzie promieniowania: fale podczerwone ogrzewają bezpośrednio wszystkie elementy pomieszczenia i ludzi. Dzięki temu zarówno powietrze, jak i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu mają jednakową temperaturę.

Produkty i ich zastosowanie

Do ogrzewania pomieszczeń wykorzystywane są panele grzewcze. Wśród tego typu wyrobów znaleźć można nisko- i wysokotemperaturowe grzejniki płytowe, grzejniki panelowe, grzejniki do łazienki z funkcją suszenia ręczników, szklane panele grzewcze, lustra grzewcze, a nawet panele ozdobne. Na tych ostatnich istnieje możliwość umieszczenia dowolnego obrazu, grafiki czy zdjęcia, dzięki czemu mogą stanowić ozdobę pomieszczenia. Oprócz wyżej wymienionych dostępne są także lampy grzewcze na podczerwień, które ogrzewają punktowo ludzi i przedmioty będące w ich zasięgu. Cechą charakterystyczną tych lamp jest możliwość zapewnienia natychmiastowego ciepła. Na rynku dostępne są także folie grzewcze i maty, które znajdują zastosowanie w ogrzewaniu podłogowym, ściennym i sufitowym.

Montaż ogrzewania podłogowego na podczerwień
Montaż ogrzewania podłogowego na podczerwień
Panele grzewcze na podczerwień mogą być stosowane we wszystkich rodzajach budynków: mieszkalnych, użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, sklepach, biurach, obiektach magazynowych i produkcyjnych. Lampy grzewcze mogą być wykorzystywane zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Znajdują zastosowanie m.in. w obiektach gastronomicznych, typu letnie ogródki, na tarasach, w garażach, warsztatach samochodowych, magazynach, saunach, basenach, ogrodach zoologicznych. Szczególnie dobrze spisują się w pomieszczeniach o znacznej wysokości i kubaturze, typu: hale targowe, wystawowe, magazynowe.

Promieniowanie podczerwone nie powoduje ruchu powietrza. Dzięki temu w mieszkaniu panuje korzystny mikroklimat: kurz nie unosi się, a powietrze nie jest suche. Zmniejsza się przy tym ryzyko powstawania grzybów i pleśni.

Montaż i eksploatacja

Panele grzewcze na podczerwień są urządzeniami, które do prawidłowego działania wymagają energii elektrycznej. Jak każde ogrzewanie na prąd mogą być stosowane jedynie w obiektach posiadających instalacje elektryczną o odpowiedniej mocy i we właściwym stanie technicznym. Montaż takich urządzeń powinien być przeprowadzony przez uprawnionego elektryka lub w konsultacji z nim. Panele grzejnikowe najlepiej montować na suficie – wtedy osiągają największą wydajność i zapewniają najlepszy komfort cieplny. W przypadku montażu na ścianach – środek panelu powinien znajdować się na wysokości ok. 150 cm nad podłogą. Grzejników tych nie należy instalować za meblami, drzwiami i podobnymi przeszkodami, gdyż taki sposób montażu spowoduje odczuwanie efektu cienia. Paneli nie powinno się także wieszać na ścianach zewnętrznych. Moc grzejników dobiera się do kubatury pomieszczenia. Warto kierować się przy tym wytycznymi producenta. Zwykle przyjmuje się 30-35 W/m³ pomieszczenia. Powierzchnia grzejnika niskotemperaturowego nagrzewa się do ok. 100ºC, natomiast wysokotemperaturowego do blisko 400ºC, z tego powodu najbliższe przedmioty powinny znajdować się w odległości minimum 25 cm od grzejnika.

Czy warto instalować grzejniki na podczerwień?

Instalacja grzewcza na podczerwień ma wady i zalety, tak jak każdy inny rodzaj instalacji tego typu. Decydując się na konkretne rozwiązanie, warto zwrócić uwagę na właściwości poszczególnych systemów, własne potrzeby, a także koszt montażu i późniejszej eksploatacji. Decydując się na konkretny rodzaj instalacji grzewczej, warto pamiętać o tym, że wiele zależy od stanu technicznego budynku i sposobu jego ocieplenia. Budynki słabo izolowane termicznie trudniej jest ogrzać, przez co koszt eksploatacji urządzeń na podczerwień będzie na pewno wyższy niż tradycyjnego centralnego ogrzewania na paliwo stałe. Z kolei przy nowych, dobrze izolowanych budynkach różnice w cenie będą zanikać.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.