Ochrona podłóg drewnianych

Drewniane podłogi wprowadzają do wnętrza domu naturalność. Z tego względu są najczęściej wybierane do salonów. Aby podłoga pozostała piękna przez wiele lat, należy ją właściwie zabezpieczyć. Olej, wosk czy lakier nadają posadzce odpowiedni wygląd i chronią ją przed wilgocią oraz uszkodzeniami.

Podłoga jest jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrza z uwagi na fakt, że wybieramy ją raz na wiele lat. Z tego powodu wszystkie pozostałe detale powinny być dobrane z uwzględnieniem jej rodzaju i kolorystyki. Najczęściej wybierana w pokojach dziennych jest podłoga drewniana, która dodaje wnętrzu przytulnego wyglądu. Drewno sprawdza się znakomicie zarówno w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, jak i w biurach. Aby wyglądało naturalnie, należy o nie odpowiednio dbać. W zachowaniu piękna podłogi na lata pomoże lakierowanie, olejowanie lub woskowanie.

Podłoga pokryta olejem wygląda naturalnie
Podłoga pokryta olejem wygląda naturalnie

Olejowanie drewnianych desek

Olej pokrywający drewnianą podłogę chroni ją przed wilgocią, a także przed wysychaniem i pękaniem. Z tego powodu podłogę zaleca się olejować w łazienkach, ogrodach zimowych i na tarasie. Oleje, woski i olejowoski można stosować jednak bez względu na przeznaczenie pomieszczenia. Należy pamiętać o systematycznej pielęgnacji z uwagi na fakt, że zaolejowane drewno z czasem matowieje. Poza tym olej może przyciemnić kolor drewna. Nie zaleca się jednak olejowania podłogi zawierającej krzemionkę lub węglan wapnia, ponieważ na takim drewnie mogłyby powstawać białe mydlane plamy. Oleje, woski i olejowoski mają uniwersalne zastosowanie i mniej jest przeciwwskazań w przypadku możliwości zastosowania. Zaletą tej metody zabezpieczania drewna jest to, że zaolejowana podłoga wygląda naturalnie.

Olej chroni drewnianą podłogę przed wilgocią, a także przed wysychaniem i pękaniem. Z tego powodu podłogę zaleca się olejować w łazienkach, ogrodach zimowych i na tarasie.

Twarda powłoka z lakieru

Lakier tworzy na powierzchni drewnianej podłogi twardą powłokę, która jest odporna na wilgoć i ścieranie. Niezwykle ważne jest właściwe dobranie lakieru do przeznaczenia pomieszczenia, w którym drewniana podłoga zostanie ułożona. Lakiery wpływają na kolor drewna. Rozpuszczalnikowe ożywiają kolor, przyciemniają drewno i wydobywają z niego różnorodne odcienie. Wodne gwarantują, że barwa pozostanie niezmieniona, jednak nieco spłaszczają jego kolor. Jeśli w całym domu kładziemy podłogę z tego samego gatunku drewna, po położeniu odpowiedniego względem przeznaczenia pomieszczenia lakieru może różnić się odcieniem. Różnica nie będzie raziła, jeśli zastosujemy w pokojach podłogi z drewna o innym gatunku.

Wybierając lakier do podłóg, należy pamiętać, że w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych stosuje się specjalne lakiery chemoutwardzalne lub na bazie poliuretanów wodnych bądź rozpuszczalnikowych. Zabezpieczą one podłogę w pokoju dziennym, korytarzu oraz na schodach przed ścieraniem. W kuchni i łazience podłoga jest narażona na działanie wilgoci. Z tego względu powinniśmy tam zastosować lakier uretanowy, uretanowo-alkidowy lub poliuretanowy. Działaniem antypoślizgowym charakteryzują się lakiery elastyczne na bazie żywic uretanowych. Warto je zastosować zatem w pokoju do ćwiczeń. W pokoju dziecięcym lepiej ze względów zdrowotnych używać lakierów wodnych lub z grupy poliuretanów rozpuszczalnikowych, z których drażniące opary wydzielają się tylko podczas lakierowania.

Lakier tworzy na powierzchni podłogi twardą powłokę, która jest odporna na wilgoć i ścieranie
Lakier tworzy na powierzchni podłogi twardą powłokę, która jest odporna na wilgoć i ścieranie

Wybór lakieru 

Przy wyborze lakieru oprócz funkcji pomieszczenia należy wziąć pod uwagę gatunek drewna. Lakier chroniący drewno z drzew liściastych powinien być elastyczny, co zapobiegnie jego pękaniu podczas pracy drewna. Z tego powodu najczęściej wybiera się w tym celu lakiery poliuretanowe. Najbardziej pracujące gatunki drewna nie powinny być zabezpieczane lakierami wodnymi lub przed ich zastosowaniem należy położyć podkład chroniący przed sklejaniem. Podłogi z drewna drzew iglastych zabezpiecza się lakierami alkidowymi, uretanowo-alkidowymi oraz uretanowymi. Jednak przed lakierowaniem trzeba przemyć podłogę benzyną lub acetonem w celu usunięcia żywicy, a miejsca, gdzie były torebki żywiczne, wypełnić podkładem. W przypadku podłogi z drewna egzotycznego należy zastosować podkład, który zneutralizuje olejki eteryczne. Po jego użyciu możemy zastosować dowolny rodzaj lakieru. Niektóre gatunki drewna zawierają substancje spowalniające działanie utwardzaczy wchodzących w skład lakierów, dlatego konieczne jest użycie podkładu odcinającego, a następnie specjalnego lakieru dostosowanego do tego gatunku drewna.

Komentarze