Odkurzacz centralny sposobem na pozbycie się kurzu w całym domu

Choć za granicą instalacja odkurzacza centralnego jest standardem niemal w każdym domu jednorodzinnym, w Polsce nie jest jeszcze tak popularna. W nowoczesnym domu zawierającym szereg rozwiązań funkcjonalnych nie może zabraknąć odkurzacza centralnego, który pozwoli w cichy i szybki sposób pozbyć się kurzu.

Odkurzanie dużego domu jednorodzinnego jest żmudną i pracochłonną czynnością. Wygodę podczas sprzątania gwarantuje odkurzacz centralny, który niewątpliwie podnosi standard domu. Odkurzanie nie wymaga ciągnięcia za sobą ciężkiego odkurzacza, lecz jedynie przemieszczania się po domu z lekką, długą rurą. Nie ma plączących się kabli, które wiją się pod nogami i ograniczają zasięg odkurzacza. Poza tym odkurzacz centralny nie hałasuje, dlatego można z niego korzystać o każdej porze dnia bez obawy o zakłócanie spokoju podczas snu małych dzieci.

Elementy instalacji odkurzacza centralnego

Odkurzacz centralny składa się z jednostki centralnej ssącej, która jest ukryta w pomieszczeniu gospodarczym, przewodów, gniazd ssących oraz elastycznego węża, ssawek i szczotek. Jednostka centralna to zasadniczy element całej instalacji odkurzacza centralnego. Jest większa niż tradycyjny odkurzacz i ma większą moc. Dzięki odseparowaniu jej od pomieszczeń mieszkalnych nie słychać pracy odkurzacza. Instalacja odkurzacza centralnego jest praktycznie niewidoczna w domu na co dzień. Jedynymi elementami umieszczonymi w pomieszczeniach są gniazda ssące. W trakcie sprzątania podłącza się do nich lekki i długi wąż, który zasysa powietrze i kurz. Przefiltrowane powietrze jest odprowadzane na zewnątrz budynku, zaś kurz trafia do worka umieszczonego w jednostce centralnej.

Montaż odkurzacza centralnego

Odkurzacz centralny można zamontować zarówno w nowo budowanym domu, jak i już postawionym, jednak znacznie łatwiej przeprowadzić instalację w domu, który dopiero budujemy. Lepiej montaż zlecić sprawdzonej firmie, która założy szczelną instalację i da na nią gwarancję. Należy dobrze przemyśleć umiejscowienie jednostki centralnej, by znajdowała się jak najdalej od pomieszczeń mieszkalnych. Dzięki temu odgłos zasysanego powietrza nie będzie słyszalny. Właściwe zaplanowanie rozmieszczenia i liczby gniazd ssących sprawi, że sprzątanie będzie wygodne. Należy jednak pamiętać, że im większa liczba gniazd, tym bardziej skomplikowana i droższa będzie cała instalacja.

Wygoda użytkowania

Wygoda w użytkowaniu odkurzacza centralnego polega nie tylko na braku konieczności noszenia za sobą ciężkiego odkurzacza oraz braku plączących się kabli, ale także na tym, że pojemnik na kurz i śmieci opróżnia się 2–3 razy do roku, nie zaś kilka razy w miesiącu, jak jest w odkurzaczach tradycyjnych. Poza tym zapełniony pojemnik nie powoduje zmniejszenia siły ssania. Odkurzacz centralny pracuje jednokierunkowo – w przeciwieństwie do odkurzacza tradycyjnego – czyli zasysa powietrze wraz z kurzem, po czym filtruje powietrze i wyrzuca je na zewnątrz budynku. Praca odkurzacza centralnego nie powoduje więc unoszenia się kurzu spowodowanego wydmuchiwanym powietrzem z powrotem do sprzątanego pomieszczenia. Taki mechanizm sprawia, że łatwiej oczyścić mieszkanie z kurzu, a zatem sprzyja alergikom. Nie należy obawiać się rozwoju bakterii, roztoczy oraz pleśni w przewodach instalacji, ponieważ siła ssania odkurzacza centralnego jest większa niż tradycyjnego, a zatem prędkość przemieszczania się powietrza w rurach nie pozwala im osiadać na gładkiej powierzchni wewnątrz rur. Kiedy zaś odkurzacz nie pracuje, gniazda ssące są zamknięte.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.